DS e-Tense: przetestować elektryczny sportowy science fiction

DS Test e-Tense, Elektryczna sport ponad 400 KMDS Test e-Tense, Elektryczna sport ponad 400 KMDS Test e-Tense, Elektryczna sport ponad 400 KMDS Test e-Tense, Elektryczna sport ponad 400 KM

Spektakularny prototyp DS e-Napięta Został on przedstawiony w tym roku w Genewie i zdobył nagrodę najlepszy samochód koncepcyjny, zwycięstwo, które mogłyby być koniec jego kariery, jak to często bywa z pustych skorup.

DS zakład jest nieskończenie bardziej ryzykowny, nie ogranicza się do półśrodków, tak że DS e-Tense Jest to prawdziwy samochód zdolny do strzelania jako standardowego pojazdu dla każdej drogi. I udowodnić, że zorganizowały próbną, nie mniej niż w samym sercu Paryża, jednego popołudnia na początku lipca! Prawdziwy „self” wiary ogłasza kursu, który odbędzie się znak z przyszłych modeli, które zastąpi inicjał DS3, DS4 i DS5 tak różne od siebie. Nie zapominajmy, że istnieje dopiero od 2010 roku DS jako niezależna marka ma niewiele ponad rok Kiedy w 2015 roku Carlos Tavares Wziął wodze grupy PSA. Ośmielają się rzucać dziennikarzy na ulicach stolicy Francji na pokładzie jeden prototyp wykazuje odwagę, zaufanie i nadzieje DS i zasługuje na podziw.

DS e-Tense: staraliśmy

Obawa przed wejściem do samochodu, ponieważ prototyp prawie zawsze muszą być podejmowane z dużą ostrożnością, ale w tym przypadku testerów nastąpi bez jakichkolwiek ograniczeń stawia nas kierowników projektów DS e-napięta. Wspinam się Thierry Metroz drugiego pilota, dyrektora stylu marki, Powiedziałem przycisk na środku dachu samochodu, aby rozpocząć, a inny w tunelu centralnym angażować zmiana jest ciągła i trzy biegi.

Przerywany ruch się z przykładowym manipulacji iz jakiegoś nieuniknionego dzwonienie w gęstym ruchu kapitału. Procesja samochodów DS To daje nam pewną ochronę przed osobliwych paryskich kierowców i spokoju, który pozwala nam docenić samochód. Całkowita cisza od jego uruchomienia, bez najmniejszych drgań lub hałasu transmisji DS poczty Napięta Porusza się jak samochód wyścigowy, taniec na cztery opony 20 cali.

DS Test e-TenseDS e-Tense: włókno węglowe, a ponad 400 KM

W rozdziale dotyczącym Zawiesiny i DS Napięta, podwójne wahacze poprzeczne na każde koło i podwozie z włókna węglowego wywoływać taką osobowość, ale nie tłumaczą, że jest to niewygodne, ponieważ zawieszenie działa świetnie, nie będąc ciężko i filtrować bardzo dobrą ustawę. Oczywiście nie wszystko jest idealne, stylizowane lustra nie są praktyczne, to centralna tylna kamera wideo i ma zakłóceń i szlachetne fotele są zbliżone do drewna ... ale wygląda estetycznie puszyste. Liczy się dla nas jest dynamiczna część gdzie DS e-Tense z dwoma silnikami elektrycznymi 201 KM i 510 Nm każdego w wszystkie dostępne z bezczynności lub raczej od marszu zaczął. Znajduje się w tylnym położeniu środkowym, napędów mechanicznych tylnych kół i przypomina nam, że samochód jest podpisany przez DS Performance, zespół wyścigowy DS uczestniczący w Formule E i zajął trzecie miejsce mistrzostwa w swoim pierwszym uczestnictwa. Przyspieszanie średniotonowy pchać samochód łamie równowagę z innymi pojazdami wokół nas i wkrótce trzeba zatrzymać, aby powrócić do owczarni. Uczucie jest niesamowite, bo nie ma zmienność siły przyspieszenia nie jest przerwany i nie mieć punkt zwrotny. 100 km / h Siła przyspieszenia wydaje się jeszcze większa niż 60 km / h, a zwłaszcza wywołuje zawroty głowy, ponieważ tylko w towarzystwie delikatnego beep piñonería że zdradza wysiłek cichego mechaników. W warunkach jazdy mieliśmy wyraźnie ograniczone, możemy dostrzec przyspieszenie 4,5 sekundy do 100 km / h Wydaje się bardzo prawdopodobne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że samochód waży 1850 kg, z czego 400 kg są baterie. Koło jest prawdą, że waga nie jest postrzegana ani mieć poczucie dzieje prototypu. Siedzi dość niski, z rozciągniętym postawy i dobrego poczucia przestrzeni, samochód jest odprowadzana w sposób naturalny, z doskonałym widokiem do przodu, a jego wymiary są doceniane. Adres jest miłym zaskoczeniem, precyzyjny i bardzo „prawdziwe”, ponieważ koła dotknąć lekko i pociągnij obręcz kierownicy przekazuje odczucia.

kierownica DS e-Tense kształcie tulipana centrum skóra jest Preciousness to jest niestety ... Plano zaokrąglić w górę iw dół, cierpi na te same miejsca lagunę to zdecydowanie brak praktycznej weryfikacji projektu. Jeśli chodzi o hamulce są potężne i odmierzona z doskonałego dotyku. Spowalniając włączyć ostry zakręt wychodząc paryski zewnętrznymi, DS e-Tense przekazuje dobre uczucia i sugeruje, prawdziwy i dobre właściwości dynamiczne, że nie widział ruch drogowy zamknięty ... Rozmawialiśmy te wrażenia do Thierry i mówi nam, że dla nich DS E-Napięta jest walcówka laboratorium i dlatego jest ewoluującym pojazd zostanie skorygowany i polerowania. Jeśli estetyczny wygląd zapowiada styl przyszłych DS, rozwiązania techniczne przewidują również w przyszłości, jako łańcucha trakcyjnego tego prototypu lub reflektory LED, regulowany do 180 ° w przód i kształtów skalach za który kończy się w pojazdach ulica. Ale teraz jesteśmy w prototypie kontroli stabilności ABS wyposażona ale bez i zaczyna padać deszcz, co nie wydaje się wpływać Thierry uznając, że tak, możemy wsunąć w każdej utwardzonej rotundy kapitału. Prawda jest taka, że ​​cały zespół DS jest zaskakująco spokojna i po przejechaniu e-Napięta zrozumieć zaufanie, że przytłacza je, ponieważ samochód jest prawdziwy prototyp, ale tak dobrze zrobione, że zasługuje na wszystkie pochwały.

DS e-TenseDS e-Tense: uderzający projekt

Co do konstrukcji samochodu mogę tylko powiedzieć, że jego wpływ rzeczywistą obecność nieskończenie bardziej niż jakikolwiek obraz. Sylwetka samochodu ma absolutnie doskonałą równowagę i płynność i tworzą harmonijny zespół, gdzie agresywność form i stylu bezbłędnie bez delikatności zasobów zany mieszanki. Poza kolorem lub nie, ale wydaje się, że każdy dźwięk będzie ceniony przez sposobach samochodu niewątpliwie Jest to jeden z najpiękniejszych coupe, które istnieją dzisiaj. Wewnątrz wystrój jest minimalistyczny, ale z pewnym stopniem wyrafinowania w materiałach i szczegóły charakterystyczne dla marki, która chce reprezentować francuskiego luksusu. Kształty paneli drzwiowych i deski rozdzielczej przypomnieć przepływ zewnętrzny, skórzane szyte z perłową kropką (który będzie standard) to przyjemność dla oczu i dotyku.

Aeratory i różne przyciski ozdobione motywem „Paris paznokci” znany w zegarmistrzostwa, jak również cyfrowego oprzyrządowania i dotykowym świętować dobry smak i prostotę. Jeśli chodzi o najbardziej futurystycznego samochodu paradoksalnie to jest bardzo realne i to znajduje odzwierciedlenie w chłodnicy samochodu i do wspornika, który łączy się z centralnym wyświetlaczu na desce rozdzielczej, zarówno wykonane w 3D podkładu. Eric apode, menedżer produktu, spodziewa się, że to jest przyszłość, kolejna rewolucja wykonać dzisiaj niemożliwe. jednak DS e-Tense To tak jak w książce stylu DS ale nie stwarzają doprowadzić do serii, mimo że rzeczywisty przez 85-90% w stosunku do produkcji. Dlaczego nie produkować? Pytaliśmy. Eric wzdycha i uwalnia marka jest wciąż bardzo młody ... Carlos Tavares ogłosił, że między 2018 a 2020 niepublikowane sześć nowych modeli DS są świadczone, wolelibyśmy ich siedem.