Systemy oświetlenia w samochodzie: halogen, LED lub Xenon?

Systemy oświetlenia w samochodzie: halogen, LED lub Xenon?

To jest zawsze ważne, aby mieć dobry system oświetlenia w samochodzie. Tutaj staramy się odpowiedzieć na pytania o to, czy reflektory LED są zawsze najlepszym wyborem.

Analiza systemów oświetleniowych w samochodzie

Analiza systemów oświetleniowych w samochodzie

Analiza systemów oświetleniowych w samochodzie

Analiza systemów oświetleniowych w samochodzie

Mówimy z góry: Jeśli to, co chcesz, aby zaoszczędzić, nie będzie lepiej swoje reflektory. chociaż reflektory LED spożywać nie więcej niż jedną czwartą energii zużywanej przez reflektory H7, nigdy nie odpisuje ekonomicznie. Jednakże, na kwestie bezpieczeństwa, pieniądze powinny iść na tle.

jakiś lampy halogenowe Otrzymuje się je bardzo dobre wyniki, jak wynika z naszych badań, ale jak dla life, intensywność światła i zakres klasycznego oświetlenia reflektory mają istotne ograniczenia. Ich działanie jest bardzo podobne do żarówek. Jednakże, do pełnienia funkcji adaptacyjnych, tak długo blask światła, jest używany niemal wyłącznie doprowadziły reflektory. Nawet lampy ksenonowe, zwane również lampy wyładowcze, są coraz częściej zastąpione przez diody elektroluminescencyjne, i całkowicie odrzucane w działach rozwoju niektórych producentów. Chociaż mechaniczne moduły obrotowe mają dziesięć lat pozwalające funkcji takich jak dynamiczne światła doświetlające zakręty, po prostu umożliwić inne opcje.

Diody LED są zastępując ksenon. Natomiast diody przekonany w kilku miejscach jednocześnie. Więc z Żywotność ponad 10000 godzinach, często wyrasta pojazd, emitują światło 5.500 Kelvin jak energia słoneczna i przedstawić niskie zużycie energii. Ponadto, dzięki ogromna szybkość reakcji, Te reflektory oświetlają drogę wysoka dokładność i rozdzielczość. Chociaż reflektory LED są w stanie oświetlić przy pełnej intensywności w ułamku sekundy, ksenonowe reflektory potrwać kilka sekund, aby móc zaoferować cały swój blask.

Oczywiście, jeśli spojrzymy na listach sprzętu niektórzy producenci będą widzieć, że Wybór technologii oświetleniowych jest bardzo ograniczone w wielu modelach, lub z zastrzeżeniem innych opcji, chociaż inni już oferują światła laserowego i najbardziej różnorodne funkcje adaptacyjne.

Więc my przeprowadziliśmy testy

Zmierzone wartości w luksach i światło są ważne, ale bez znaczenia w praktyce. Co jest naprawdę ważne jest to, że światło jest dobrze rozprowadzany. Aby porównać różne zestawy reflektorów, zaczął analizując belki prognozowanych na nawierzchni asfaltowej obwodu światła i Możemy sprawdzić wydruki na kilka okrążeń w rundzie obwodu.

W pierwszej odsłonie naszego raportu oparliśmy na trzech popularnych modeli na rynku Są one również w ich wyposażenia dwa lub trzy różne opcje dla systemów oświetleniowych, i można ekstrapolować do innych modeli, jeśli są niechętne do podjęcia decyzji o Dioda LED świeci, halogen lub ksenon.

Seat Leon: Halogen LED vs.

Seat Leon

Niespodzianka! reflektory halogenowe są lepsze: dostosowane optymalnie oświetlają drogę szerzej i jednolite reflektory LED.

doprowadziło

Seat Leon doprowadziła

Razem, diody LED są słabe. Rozkład światła jest nieco nieregularne. Ostry kontrast linii mijania powoduje, że zakres wydaje się bardzo krótki. Poprzez aktywację mijania, cały moduł obraca się do góry, zwiększając zarówno wysokość, jak i szerokość i zakresu, ale dalsze osłabienie intensywności światła.

halogen

Seat Leon halogeny

Silne reflektory halogenowe oświetlania powierzchni zwróconej pojazdu bardzo równomiernie i rozprowadzania światła z bardzo przyjemny sposób, zarówno w kierunku szerokości jak i długości. Belki również osiągnąć lepsze rezultaty, oświetlając obszar w przedniej części pojazdu z jednolitej jasności. Ponadto użytecznym zakrętach światła jest oferowany.

Opel Astra: Halogen vs. matrycy LED

Opel Astra

Matryca LED reflektory oraz w segmencie C: tutaj, decyzja jest jasna. Nawet przy samochód zatrzymał się, bez korzystania z funkcji matrycy, reflektory halogenowe nie stanowią alternatywę dla diod LED.

matrycy LED

ledes Opel Astra

zawsze optymalnie oświetlają drogę bez oślepiania innych pojazdów. Również światła mijania są silnymi, intensywnie oświetlające szeroki obszar. Wiązka światła na długich dystansach z wielką intensywnością i bardzo równomiernie bezpieczeństwo kierowcy nadawczy.

halogen

Astra halogeny

Tu różnice są na tyle silne, że reflektory halogenowe, nawet w trybie wysokiej belki, trudno konkurować z diody LED przekraczania. Zasięg i rozkład światła mają znaczące braki: kierowca widział tylko przed nim kanał jasne światło, którego jasność spada gwałtownie w bok i na odległość.

Volkswagen polo: halogen, ksenon i diody

Volkswagen Polo

Bez wyraźnego zalecenia: LED świateł, żadnych adaptacyjne funkcje, nie całkowicie przekonujące, ale reflektory ksenonowe nie są dostępne we wszystkich modelach.

doprowadziło

ledes VW Polo

Ich belki mają sobie równych: żadna inna latarnia z tego porównania jest w stanie świecić tak daleko, tak intensywnie i tak sobie munduru. Jednak niska belka nie utrzymują poziom: słabe oświetlenie w całym i kontrastuje z linią cięcia odejmuje punkty.

halogen

halogeny VW Polo

Te reflektory halogenowe nie popełnić żadnego błędu guzek. Jednakże jej zakres i jakość oświetlenia nie są w stanie konkurować z opcjonalnych systemów oświetleniowych. Również podział czegoś lekkiego, brudną i nieregularną, może to być denerwujące.

ksenon

xenon VW Polo

CrossPolo i BlueGT tylko reflektory ksenonowe. Ich przydatność do dnia na dzień jest wyższa niż w przypadku świateł LED jako skierowaną światła pojazdu szersze i równomiernie. Tylko dystrybucja światła, jasny punkt przed kierowcą, wymaga trochę cierpliwości na początku.

Werdykt: Czy warto płacić 1000 $ więcej za światłami LED?

Są rzeczy, że lepiej nie oszczędzać. Chociaż wyniki tych badań nie są wystarczająco przekonujące, możemy rozważyć słabe reflektory LED Seat Leon wyjątek. W większości przypadków, ksenonowe reflektory i LED znacznie zwiększyć widoczność nocnego. Wielką zaletą w bezpieczeństwo Oznacza to jest warte 1000 euro, które zwykle kosztują. Należy również pamiętać, że opcjonalne systemy oświetleniowe zwiększenia wartości odsprzedaży. Jeśli dodatkowo funkcje adaptacyjne oferowane, wybór jest prosty.

Co więcej, producenci zwykle skorzystać z dobrych intencji swoich klientów, spychając opcjonalne reflektory linie wyposażenia droższe lub włączenie ich w pakietach razem z innymi dodatkami. W trosce o bezpieczeństwo ruchu drogowego, powinni zmienić swoje podejście, zwłaszcza jeśli chodzi o małe i tanie pojazdy są zainteresowane.

Możesz być także zainteresowany

systemów oświetleniowych w samochodzie: Kto ma najlepsze reflektory adaptacyjne?

Skoda Superb i inteligentne i adaptacyjne oświetlenie

Opel kierować światło: czego oko nie widzi

Chcesz nowy samochód? Przed docenia swój samochód za darmo

Adblock
detector