Samochody na pamiątkę: Mini Cooper 1300

1300 Mini Cooper był jednym z najbardziej pożądanych samochodów pokolenia. To było w modzie 70. samochodowym. Jest to opowieść o sportowej legendy.

Mini Cooper 1300: historia legendarnego sportu

Mini Cooper 1300: historia legendarnego sportu

Mini Cooper 1300: historia legendarnego sportu

Mini Cooper 1300: historia legendarnego sportu

Mini co Authi produkowane w Hiszpanii w swojej fabryce w Pampelunie od 1968 roku. Ale to było 1973 kiedy Mini Cooper pojawił 1300, sportiest wersja zbudowana w naszym kraju. To było oferowane przez 156.000 peset, dość wysoka cena w tym czasie i umieścić go na rynek jako prawdziwą ucztą. Bardzo blisko mojego domu, w rzeczywistości nie był dealerem marki i pamiętam doskonale godziny spędzone obserwując mnie Cooper w swojej sklepowej. Ojciec nawet myśleć o zakupie jednego, ale w końcu zdecydowaliśmy się na bardziej praktycznego samochodu: Seat 124.

Mini Podobało mi się wszystko: estetykę, przestronności ogromny w stosunku do wielkości, również dźwięk silnika a przede wszystkim możliwości oferowane rywalizować w rajdach. Mini był zaskoczony jego sukces w międzynarodowym konkursie, dostając nawet zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo w 1964 roku, podczas gdy w naszym kraju Authi tworzony pojedynczy trofeum marki.

Mini Cooper 1300 Authi

Mini Cooper 1300 zbudowany przez Authi było odróżnić od innych Mini od dachu winylu, atrapę chłodnicy oraz kół szerszych, natomiast wewnątrz miał siedzenia sportowe, skórzaną kierownicę i owinięty cennym narzędziem panelu wysadzane zegarków. Jako opcje przednie zagłówki i wycieraczka szyby tylnej oferowane. Ale prawdziwą nowością samochodu została ukryta pod maską.

Mini Cooper 1300 1300 silnika zasilanego przez dwa gaźniki SU ogłosił niektóre optymistyczne 68 KM, choć jego występ był daleko od angielskiej Cooper, który ogłosił na 76 CV. Z pewnością silnik angielski był o wiele drobniejsze i wydajny, a do tego, między innymi, miały wyższy stopień sprężania 9,7: 1 w porównaniu do 8,8: 1 hiszpańskiego Coopera. Również on zamontowany wałek rozrządu większy przekrój umożliwiających lepszą wydajność w górnej cuentavueltas.

Model brytyjski był również znacznie bardziej niezawodne i wytrzymałe, bo chociaż silnik 1300 Cooper produkowane w Pampelunie i jechał azotowanej wał korbowy, jakość materiałów nie było to samo. Właściciele narzekali również, że remonty i konserwacja nie były szczególnie tanie.

Oryginalny dowód autopista

w Test przeprowadzono w czasie Arturo de Andrés w naszym magazynie AUTOSTRADA, weteran tester podświetlony doskonała wydajność w zakrętach 1300 Mini Cooper i zwinność na najbardziej krętych drogach, ale skarżył się na brak wydajności silnika, a także Zużycie przekroczyła znacznie drogowych 10 l / 100 km. Silnik nie ma charakteru u góry cuentavueltas a także zwrócił uwagę na pewne problemy ocieplenie Podróże samochodem tabeli stóp, stąd wybór zewnętrznej chłodnicy oleju niż zalecany. Oczywiście Mini nie lubią zbyt podróżować autostradą, był o wiele bardziej komfortowe na drogach krętych.

Mini CooperNiezwykła była też w Mini Cooper pojemność 13.000 hamowania. Aby to zrobić, on zamontowane tarcze hamulcowe na przednich kołach i wspomagania hamulców, które zaskoczony jego sprawnego funkcjonowania. Ze swojej strony, pozycja jazdy był bardzo sportowy. Cenny zestaw wskaźników był pełen zegarów, a kierownica trzy-ramienna skóra była owinięta. W małym bagażniku znajdował się na zbiornik paliwa 36 litrów pojemność. Jeśli coś dziwnego w Mini był jego wielkie możliwości zamieszkania wnętrze, gdzie cztery dorośli mogli podróżować bez zbyt wielu niedobory.

niestety 1300 produkcja Mini Cooper miał zaledwie trzy lata, Authi ponieważ kryzys naftowy poniósł poważne problemy finansowe i musiał zamknąć swoje podwoje w 1976 roku to wstyd.

Z biegiem czasu i podczas moich pierwszych latach prawo jazdy, byłem w stanie wspiąć się na okazję do Mini Cooper 1300 znajomym ze studiów. Samochód został zachwyciła w czasie dla swoich dynamicznych cech, a przede wszystkim, oferując przyjemność z jazdy. Zarząd był bardzo bezpośredni i dość ciężki, ale samochód chwalił imponującą wydajność, czyniąc go prawdziwy gigant zabijania w krętych ścieżkach.

Życie ma wiele zakrętów i osiemnaście lat temu nadarzyła się okazja, aby kupić 1300 Mini Cooper na rynku wtórnym. To było bardzo oryginalne, dobrze zachowane wnętrza i blachy, nie tyle mechanika musiałem przyjrzyj. Zmień korki zawieszenia, sprzęgła, przekładni i dobry zestaw. Samochód pracował stosunkowo dobrze, chociaż na autostradzie letnim musiał być ostrożny i nie wymagają też, że temperatura nie wzrośnie; Silnik spożywane również na tyle benzyny i trochę oleju. Zawiesiny bardzo trudno Mini i był dość niewygodne na wyboistych drogach.

Mini Cooper 1300 cieszył się kilka lat aż piękna Alfa Romeo Guilia 2000 Bertone przyszło mi drogę. Przez chwilę trzymałem dwa samochody, ale brak miejsca zmusiła mnie do sprzedania mojego ukochanego Mini Cooper 1300. Na pocieszenie mogę powiedzieć, że kupił od specjalisty klasyczny samochód, z którymi trzymam od dobrej przyjaźni i jego obecny właściciel, również dobry znajomy, utrzymać go w dobrym stanie. Za każdym razem mam jaśniejsze niż samochody jak Mini Cooper to nie tylko kawałki kolekcji są artefakty, jakoś, mają swoje własne życie.

Mini Cooper 1300 dane

Pojemność silnika: 1.275 cm3

moc:
68 CV

Długość x szerokość x wysokość: 3,05 / 1,41 / 1,35 m

waga: 
640 kg

Prędkość maksymalna: 165 kilometrów na godzinę

0-100 km / h: 14.7 sekund

zużycie: 8 l / 100 km

Możesz być także zainteresowany:

To był Ferrari F40

Historia Citroën GS

Najlepsze samochody z lat 80-tych