Samochody na pamiątkę: Renault 5 Turbo, Turbo i Turbo GT Cup

Samochody na pamiątkę: Renault 5 Turbo, Turbo i Turbo GT Cup

silnikiem z przodu, tył lub przód centrum, a przednie lub tylne koła. Renault 5 Turbo, Turbo i Turbo GT Cup były bardzo różne … ale wszystkie samochody były legendarne.

Renault 5 Turbo, Turbo i Turbo GT Cup: Trzy legendarne sportowe

Renault 5 Turbo, Turbo i Turbo GT Cup: Trzy legendarne sportowe

Renault 5 Turbo, Turbo i Turbo GT Cup: Trzy legendarne sportowe

Renault 5 Turbo, Turbo i Turbo GT Cup: Trzy legendarne sportowe

Jeśli ktoś inny niż amator słuchać na pytanie „pić czy ass gruba?” … aby wiedzieć, co myślisz. Ty, tak, i najbardziej zrozumieć, że to, co zwykle następuje zwroty jak „Widziałem pięć turbo”. Kiedy mówimy szybko bez określania w wyrażeniu “pięć turbo„Mogą dostać te dwa … i Ponadto GT Turbo. Podobieństwo między nimi nie wykracza znacznie poza nazwą.

Renault 5 Turbo rodzi

Renault 5 Original Turbo Po raz pierwszy został pomyślany 1975 konkurować w Rajdowych Mistrzostwach Świata, a następnie zdominowana przez Lancia Stratos. Chodziło o to, aby umieścić Pozycja środkowa tylnego silnika, za to, co uważali za kilka alternatywnych (w tym V6 atmosferycznego), a nawet myślał AWD. Ostatecznie, wybór był zablokować Sierra Gordini głowica cylindra, turbodoładowanie, mechaniczny wtrysk, skrzyni biegów i silnika V6 PRV RWD. Jeśli Renault wybrała średni samochód z silnikiem turbodoładowanym napęd na tylne koła (Konfiguracja, że ​​najlepsza grupa B dekadę później), ewentualnie Dziś będziemy mówić bardzo mało Audi quattro nie wydaje się aż do roku 1980 (z Turbo AWD, ale z przodu silnika).

Alpine zakład w Dieppe, Michel Tétu Ona tnie tylną dwa R5 uzbrojony z piłą zainstalować ramę pomocniczą, która będzie wspierać silnik i skrzynię biegów. Niewiele zachowało z pierwotnego R5, ani wewnątrz, ani na zewnątrz. Wynik był pierwszy prototyp, czarny, zakończona w roku 1977. Rok później Renault przedstawił kolejną wystawę prototypów na Paris Motor Show w 1980 roku i ostatecznej wersji. Silnik wreszcie miał K Jetronic wtrysku Bosch, turbosprężarka Garret T3 który zamierzoną wymieszaniu sprasowano 0,84 bar i przepuszczono przez chłodnicy źle umieszczony wzdłużnie na lewym boku. W standardowej konfiguracji, że stopień sprężania wynosi od 7 do 1, a Maksymalna moc 160 KM przy 6000 obr./min.

Renault 5Po tej pierwszej wersji przyszedł Renault Turbo 2, 1983. Różnił się tym, że miała więcej elementów wykonanych bezpośrednio z Renault 5 i rozjaśniony mniej komponentów. Chociaż silnik było niemal równe i ważył 30 kg więcej korzyści były praktycznie takie same.

Skręć Puchar Turbo

Jean Terramorsi nie myśleć tylko o konkurencji, kiedy to rozpoczęła Turbodoładowany silnik rozwój. Jak późnych latach 70., projekt oporu, Formuły 1 i rajdów spożywanych wszystkie swoje zasoby, On nie został uruchomiony do 1982 Alpine Turbo (Turbo Cup w Hiszpanii), Następca atmosferycznego R5 Alpine. Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli, Alpine / Turbo Cup miał Pozycja środkowa z przodu silnika wzdłużna (za przednią osią a przednim kierowcy) i napęd na koła przednie, układ mechaniczny, który odziedziczył Renault 5 4. blok i głowica była niemal równa 5 Alpine / puchar ale nie wymienne. W odróżnieniu od 5 Turbo, kompresor aspirował mieszaninę gaźnika Weber i maksymalne ciśnienie doładowania wynosi 0,62 bar. Nie miał intercooler, choć ostatecznie wyłonił wynalazki sporządzających go nosić. Przy stosunku sprężania 8,6 do 1, Osiągnęła 110 KM przy 6000 obr./min.

… A GT Turbo

GT Turbo masz poprzecznym silnik z przodu, a napęd na koła przednie. Silnik jest również Sierra, ale z głowicy klinowej równolegle zaworów rozdmuchiwanie gaźnika (zamiast aspirat) i turbosprężarkę Garret T2. Stopień sprężania 7,9 do 1, poniżej silnika Alpine / Turbo filiżanki (mający półkolisty głowy); a maksymalne ciśnienie nadmuch doładowującego 0,7 dopuszczalna moc osiągnęła 115 KM w sposób Pierwsza wersja. Silnik ten miał skłonność do detonacji Renault rozwiązany w drugiej wersji z nowymi czujnikami zapłonie i detonacji bardziej wydajnych, które poczyniła dalsze postępy możliwe. Z tym, chłodzony wodą turbosprężarki oraz kilka dalszych zmian (gaźnik Weber pierwszy Solex później) zyskał 5 KM i mimo, że maksymalny moment obrotowy był taki sam (168 Nm) w drugiej wersji pozostaje stała pomiędzy 3750 i 4750.

Renault Sport 80Jest to o wiele łatwiejsze porównanie Alpine Turbo / Turbo GT Cup i siebie iz równoważnych modeli swoim czasie, Renault 5 Turbo z niczym innym. Z punktu widzenia jazdy, GT Turbo była wyższa niż Pucharze Turbo głównie przez podwozia. Turbo GT miał trochę mniej powolny kierunek Pucharze Turbo i krótszy rozstaw osi, zmienił kierunek łatwiej. Inne zalety GT Turbo był znacznie bardziej precyzyjne zmiany biegów, lepsze hamulce i fotele, które trzymały więcej (ale nie za dużo). W rzeczywistości, te różnice były cięższe jadąc szybciej niż silnik, chociaż opóźnienie w odpowiedzi był wyższy w Pucharze Turbo.

GT Turbo, najszybszy w swojej klasie

Porównując dwie, wygrywa najbardziej nowoczesny, ale jeśli robimy to z rówieśnikami, Puchar Turbo jest wyraźnie lepiej. wcześniej 80 niemały sportu jako zadowalający jak Alpine / Turbo Cup. pierwszy Ford Fiesta XR2 nie zbliżył się i chociaż VW Golf GTi To było bardziej stabilne, nie było tak szybkie. Również za to, co kosztuje w Hiszpanii można kupić Turbo Cup i przekształcić go w grupie 5.

GT Turbo nadal najszybszy w swojej klasie, nawet więcej niż Fiat Uno Turbo. Autopista przetestowany w czasie jednostka spadła o 29 sekund na kilometr ze startu zatrzymanego, i to było w zasięgu nielicznych samochodów w tym czasie. Ale nawet druga wersja z obniżonym ciała, miał ani dokładności ani zwinność Peugeot 205 GTi 1.9, nie tak łatwo przejść szybko jak VW Golf GTI.

Renault 5 GT TurboNajbliższa rzecz do Renault 5 Turbo było innych samochodów rajdowych z centralnym silnikiem i napędem na tylne koła, głównie Lancia 037 (Z którymi żył dłużej niż Stratos). Wersje uliczne były bliskie wydajności i ceny pory Renault kosztować znacznie mniej. W rajdach, zwycięzcy 037 jest lepiej, ale trzeba wziąć pod uwagę, z jednej strony, ogromna różnica w zasobów i wiedzy pomiędzy Renault i wyposażenia Lancii; po drugie, że Jean Ragnotti był dobry asfalt pilot ale nie tak kompletne jak Alén o Röhrl. W wersjach ulicy, Renault 5 Turbo kosztuje mniej niż pół Audi Quattro i przyspieszone prawie taka sama pomimo różnicy w mocy (160 KM na 200 KM).

W skrócie, jest coś, że wszystkie trzy mają wspólne pięć turbo: Nie było nic jak oni ani przed, ani po. Oczywiste jest, w przypadku Renault 5 Alpine Turbo / Turbo Cup ale, choć w mniejszym stopniu, czy GT Turbo. Pozostałe małe samochody z turbo, takie jak Fiat Uno lub Forda Fiesta, miał ani same odczucia i taką samą odpowiedź. To było miłe, gdy trwało.

Możesz być także zainteresowany:

Renault 5 Alpine Cup i

Samochody na pamiątkę: Peugeot 205 GTi i Rallye

Samochody na pamiątkę: Pegaso Z102

Adblock
detector