Fiat 500X, Peugeot 2008, Renault Captur: wybierz miejskiego SUV

Fiat 500X, Peugeot 2008, Renault Captur: wybierz miejskiego SUV

Rola koreańskiej i japońskiej SUV jest podświetlona, ​​ale tutaj trzy Europejskiej -Fiat 500X SUV, Peugeot 2008 i Renault Captur- naprawdę interesujące. Mamy je analizować.

Fiat 500X- Peugeot 2008 - Renault Captur, samochód miejski 'Made in Europe'

Fiat 500X- Peugeot 2008 - Renault Captur, samochód miejski 'Made in Europe'

Fiat 500X- Peugeot 2008 - Renault Captur, samochód miejski 'Made in Europe'

Fiat 500X- Peugeot 2008 - Renault Captur, samochód miejski 'Made in Europe'

Dzięki specjalnej idiosynkrazji, samochody, takie jak Fiat 500X, Peugeot 2008 i Renault Captur Mają więcej niż wystarczające argumenty, aby zaspokoić setki kierowców że każdy z nich znaleźć znaleźć „swój” samochód. Dlatego mamy do czynienia ze sobą w ich najbardziej podstawowych jednostek napędowych, aby zbliżyć swoje mocne i słabe strony.

Fiat 500X To był ostatni pojawić się na rynku. Jest także największym choć, co ciekawe, jego silnik jest najbardziej skromny tej konfrontacji, która może opuścić teoretyczną wadę w porównaniu do swoich francuskich rywali. wyścigi Peugeot 2008 wyposażony w nowej generacji silników BlueHDI Euro6 i estetycznego aktualizacji o dotrzeć do rynku i Renault Captur, z jego „wieczną” 1,5 dCi, 90 KM wersja tego czasu, a odniesienia do długich kilkunastu rywali.

Przesyłania obrazu Fiat 500X, Peugeot 2008 i Renault Captur Jest to jedna z mocnych stron. Nie są one dla klasycznych samochodów bynajmniej Sugeruje fuzję pojęć, takich jak SUV, kompaktowe wymiary i dotykowy minivan zakładając, że czyni je dość praktyczne. Jeśli również dodać realne możliwości modułowości, aspekt samochodu zdolnego opuszcza asfaltu i pozwalają zapuścić dróg i wysokiej pozycji za kierownicą, która pozwala kontrolować otaczający ruch, mamy pewne powody swojej obecnej popularności.

Oceń swoje Autopista.es bez samochoduNajbardziej uderzające jest Fiat 500X bo chociaż przypomina Fiata 500, po prostu na niego, aby uświadomić sobie, że mamy coś zupełnie innego. W rzeczywistości, Struktura akcji z Jeep Renegade, i tak o wiele ewoluowała ramkę, z tylnym równoległoboku zamiast kół skrętnych osi rolki rywali. To pozwala lepiej śledzić, kiedy teren jest nierówny i przekazywać mniej grzechotki pasażerów. Ze swej strony, Peugeot 2008 nie ukrywa geny że podejście 208, mimo że jest obdarzony większą rezerwę mocy, lepszy prześwit i bardziej dynamicznego obrazu, natomiast Renault Captur trochę sugeruje, że jego konstrukcja mechaniczna jest to, że z Clio, dostosowany tak jak w przypadku Peugeota do nowych wymagań.

Wnętrze Fiat 500X, Peugeot 2008 i Renault Captur

W tym przypadku, lub centymetrem laser lub miernik dokona zdecydowaną różnicę na rzecz któregokolwiek z członków, którzy są w wyważony kompromis pomiędzy rywalami. Mimo to, należy zauważyć, że Fiat 500X jest najbardziej przestronny szerokości ale nie w pełni wykorzystać, aby być najdłuższy konfrontacji. I jest to, że Renault Captur ma więcej miejsca na nogi i jest najbardziej praktyczny i wszechstronny do użytku rodzinnego, ponieważ jest to tylko jedna z partii chociaż rywale lubią Mini Countryman czy Skoda Yeti oferującym również umożliwiając siedzenie przodu lub do tyłu, dzięki czemu można wybrać między zwiększając przestrzeń dla pasażerów lub ładunku. Tymczasem dobry wysokość tylnych siedzeniach nie jest wystarczająco dla połysku w tym zakresie Peugeot 2008.

W trzech dominują twarde pokrycia, uznając jednocześnie, jak Fiat 500X i Peugeot 2008 wyglądają lepszy wygląd i emitują mniej refleksję na niskim szyby w zależności od warunków oświetleniowych w Renault Captur. I jakość obrazu nie osiągnie swoich konkurentów ze względu na dotyku materiałów i pewnych korekt, przy obecności zadziorów na spodzie kierownicy, który umniejsza ogólny klimat praktycznego samochodu jak kilka innych w rozmiarze , I Renault ma Bardzo inteligentne rozwiązania, które choć mogą być kontrowersyjne, wprowadzają dodatkową funkcjonalność. Jest to przypadek z wymiennych siedzeń lub dużej wysuwana szuflada, która służy jako rękawicy, chociaż jego poziomy mocy otwór stwarza ryzyka kolizji z kolan pasażerów

Fiat 500X, Peugeot 2008 i Renault CapturZnajdź odpowiednią pozycję jazdy nie jest nie do pokonania dla żadnego z trzech przeszkody. Wszystkie mają regulowaną wysokość i głębokość kierownicy, ale każdy zachowuje swoją specyfikę. w ten sposób, w Fiat 500X jesteś siedzi wyżej niż jego rywale, nie mniej niż 8 cm więcej niż w 2008 roku i ma bardziej dominującą pozycją kierowcy na drodze, a więc ma obiekt, aby wejść lub wyjść z samochodu. Posiada również najbardziej hojny dużo ławki, dzięki czemu Większe ludzie mogą być bardziej komfortowe w Renault Captur których wsparcie jest ten, który zbiera ramiona i tym Peugeot 2008, którego siedzisko można dostosować lepiej kobiet i osób w krótszym postury.

Mechanika Fiat 500X, Peugeot 2008 i Renault Captur

Pomimo bycia najmniej zamieszkania, Peugeot 2008 jest znacznie bardziej czuć jazdy zarówno subiektywnych powodów, takich jak wszystko, co może być mierzona jako konsumpcyjnego, przyspieszenia, prędkości lub ułatwić odzyskanie ponieważ 100 KM z Peugeot 2008 BlueHDI pozwalają pokonać swoich rywali w dwóch, co ma zrobić z wydajnością. Jest to nie tylko bardziej wydajne, ale również najbardziej przyjemny w użyciu poprzez większy moment obrotowy niż jego rywale, zwłaszcza przy niskich prędkościach obrotowych i średnich prędkości obrotowych, co pozwala łatwiej strzelać najdłuższe biegi dłużej. Jeśli dodamy, że To jest to, że spędza mniej, a jego podwozie jest najdokładniejszym, Jego zwycięstwo w sekcji dynamicznej wydaje zbudowany na długich dystansach hamulcowych nie przekraczają dyskretnego graniczną. Wyjaśnienie ma do czynienia z opon M + S związanych z systemem napędowym Grip Kontroli że jeśli oni mogą zrobić różnicę, kiedy spotykamy się śnieg lub śliskie powierzchnie, opłata za przejazd jest pobierana podwójny przejazd pod względem drogi hamowania i głośność – wyższy niż jego rywale.

Renault Captur, Tymczasem ma nieco bardziej miękkie i progresywne silnik z turbo i mniejszy wpływ także Zużycie znacznie poniżej średniej kategorii, zwłaszcza w drodze, choć nie tak szybko jak Peugeot. Zamiast tego ma lepszy dźwięk się, że aspekt wzmacnia charakter rodzina już domyślać obserwując przesuwne tylne siedzenie i bagażnik z podwójnym dnem, i jaśnieje droga hamowania na suchej niewyobrażalne dla swoich rywali. Zamiast tego, zawieszenie nie wykazuje żadnych trudności zawierać pionowe ruchy krzywej ciała i dochodzi do wysuszenia podaniem progów zwalniających nie zwolnił. To jest prawdziwy Piętą achillesową pojazdu w inny sposób doskonały, które cenią mocniejsze silniki i nawet ciekawa zmiana podwójnego sprzęgła EDC.

Fiat 500X jest ofiarą mechanicznego niższości do swoich rywali skazując go w prestacional rozdziału. Jej mniejsze przemieszczenie, 1248 cm3, muszą być kompensowane turbo oparciu, który określa nie tylko niższy bezwzględną wydajność, ale także odpowiedź przynajmniej żywy akceleratora zobowiązany do częstszego korzystania z zmianami nadążać bieg. również Jest mniej niskie zużycie, choć trochę, jak porusza się w średniej kategorii. Na szczęście, Fiat oferuje również 120 KM 1.6 Multijet, który wyraźnie ma łatwiej poruszać się ciało wielkości 500X. Ten jednak, To wyróżnia się sile jego wyposażenia hamulcowego, a przede wszystkim przez pierwszy podwozia zarówno odnosi się ona do kierunku prowadzącego chociaż jej koszty trochę przyzwyczajają się do taktu i zdolności do pochłaniania nierówności zawieszenie i nieprawidłowości śledzenie przez cały czas.

Koszt Fiat 500X, Peugeot 2008 i Renault Captur

Zaledwie 300 euro oddzielić cenę naszych graczy i wszystkie trzy mają więcej niż rozsądnej jeśli coś urządzeń logicznych takich as’re mówimy o najlepszych wersjach gamma. Zatem prędkość trzy klimat kontrola, Bluetooth i tempomat, między innymi, chociaż Peugeot 2008 nie można zamontować keyless wejście i zmuszeni do płacenia za pomocą przeglądarki (500 euro), uznając, że jest jedynym, który nie oferuje żadnych dodatkowych relingi dachowe. Renault Captur jednak podkreśla praktyczność z pakietem 300 euro, który obejmuje składane lusterka, Kamery cofania i czujnik parkowania z tyłu, choć doceniamy przeglądarki, przesuwne tylne siedzenie i radio z CD, oferowane w standardzie, a jeśli ujemne lub brak panoramiczny szyberdach. Zarówno jednak ulegać świadczenia 500X, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że ewentualnie posiada czujnik martwego pola, automatyczną zmianę długo krótkich świateł, alarm mimowolne pasów zmieni i cyfrowego radia, między innymi, a istota jedynym, który oferuje standardowe światła ksenonowe.

Wartościowanie mechaniczną aspektach, przestrzeń, sprzęt i cenę, więcej niż jednego laureata, będziemy wybierać trzy w zależności od tego, co to jest, że szukamy. Jeśli naszym priorytetem jest projektowanie, wyrafinowanie i sprzęt będziemy utrzymywać Fiat 500X. Jeśli nie potrzebują dużo miejsca i priorytetów jazdy, Peugeot 2008 i jeśli nasze potrzeby są rodziną, Renault Captur byłaby słuszna, nawet wyprzedzając japońskich i koreańskich konkurentów, że to trio mini SUV Europejczyków da replika.

Możesz być także zainteresowany

Citroën C4 Cactus zamiast estetyki

Mazda CX-3 kontra Nissan Juke, najnowsza lider przeciwko

Honda HR-V kontra Skoda Yeti, najbardziej praktyczne

Adblock
detector