Test: Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdi, o bardzo ogólnym Premium

Test: Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdi, o bardzo ogólnym Premium

Nie wygląda etykietę marki "szlachetny"Ale w tym odnowionym Peugeot 508 GT jaśnieje jego obrazu, technologia, urządzenia i jakość również czuć ogromne sedan.

Test: Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdi, o bardzo ogólnym Premium

Test: Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdi, o bardzo ogólnym Premium

Test: Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdi, o bardzo ogólnym Premium

Test: Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdi, o bardzo ogólnym Premium

banner PeugeotDaleko można dostać dobry produkt starannej producent objętość i gdzie limity ustalone poniżej prestiżowych producent Premium, Zajęło mi wiele razy, aby zastanowić się, co ogona lub głowa lwa myszy. Dziś poprosiłem znowu to odnowiona Peugeot 508, Jeśli przypuszczalną wartość dodana Audi A4 lub BMW serii 3, na przykład, jest to po prostu subiektywne i nie jest też technologia, która to uzasadnia. Nie knot są sumą dwóch (oprócz osobowości każdego modelu), ale nie sądzę, rygory techniczne Peugeot 508 GT i na pewno umniejsza jego kategoria związek / cena jest bardzo korzystna dla niego, kiedy w dodatku nie karać lub questionably niski poziom w jakikolwiek sposób.

Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdiPrawdą jest, że mamy do czynienia najlepszy zasięg 508 a może model opieki Peugeot, bez najnowocześniejszy. Nazwa GT Dodaje praktycznie zamkniętą wyposażenia, w tym najnowocześniejsze Pełne światła LED (Niedostępne w A4 i seria 3) automatyczna z krzywek, głośnomówiącym klucza, elektryczne fotele i podgrzewane, ekran dotykowy, wyświetlacz Head-widz i nieograniczone "dodatki" wliczone w cenę końcową. Ale nie tylko mówimy o ilości, łatwym remedium.

Peugeot 508 GT podwozie Ma oś przednia różni się od innych wersjach, wytworzoną rozbudowane struktury dwuwahaczowe przegubu oddokowany, którego celem jest oddzielnych reakcjach trakcji (przednia) w kierunku, poprawiając komfort jazdy i toczenia.

Wysoka Diesel mechaniczny

Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdiMechanicznie, to również zapewnia 2.0 Diesel Engine wielce niezwykłe nie tylko do świadczenia i jakości świadczonych przez jego pchnięciem 180 KM. jako dobry silnik PSA, czuje gładki i cichy, najbardziej wyrafinowane rynku, a zwłaszcza, gdy do jego eksploatacji System stop-start super odwracalny alternator (bardzo szybko i bardzo gładka), że wyśmiewa konwencjonalnych systemów wymienionych wyżej modeli premium. Wreszcie, silnik debiuty Dodatek czyszczący układ wydechowy w celu zmniejszenia zanieczyszczenia, a tym samym osiągnięcia zgodności z nowym norma emisji spalin Euro VI.

Baza jest na pewno bardzo dobre i synchronizacji całości przeniesie Cię poczuć Wysoka jakość samochodów. Wygodne, dokładne, spójne, rozpuszczalnik ... koła z bardzo dobrymi manierami, bez podkreślając niczego oprócz spełnienia zrównoważony we wszystkich aspektach. To jest, gdy producenci jak wspomniano Audi i BMW pozwala ci na podstawie aktywnego tłumienia zmiennych kierunkach, systemów napędowych 4 koła, opony oferują, itd. wnieść swój samochód do indywidualnych upodobań i okoliczności, a może przyjść tutaj największą różnicą, ale jako punktem wyjścia, znajdziecie 508 GT beztrosko toczenia autostradę; Bachantki z jakość oraz pomiędzy krzywymi jest ponieść bardzo szybko do przodu, że obsługuje długie przewodnikiem i zdolności motoryczne i ruchy dość uspokajający ramki. tylko w manewry miejskie możesz czuć się kierunek ciężki.

w jego motor znajdziesz jeden wszechobecna odpowiedź, mocny, ale jak dzisiaj charakteryzują diesel, z zaskakującą eskalacji w dostawie, która zaczyna być opłacalna od ponad biegu jałowym. Automatyczna skrzynia biegów posiada również wiele do powiedzenia na ten miły i beztroski napędu z silnika. masz tylko 6-biegowa, kiedy 7 i 8, prędkość Są już na porządku dnia, w najnowszych zmian marki premium. Ale brakuje rozwój w 6th, który porusza się prawie tak samo jak tych modeli do 8 prędkości, aby zwinąć Reżimy szosa bardzo niska Oni przyczyniają się do osiągnięcia rzeczywiście nadzwyczajne zużycie.

Peugeot 508 GT 2,0 BlueHdiSkoki między biegów sami są logicznie bardziej otwarte i jakiś poślizg który umożliwia konwerter momentu obrotowego penalizuje ostateczną dostawę, ale nie tak jak z systemem. Mniej przyjemne jest przewodnią jego sztywną dźwignię, z pozycji zintensyfikowała tryby to trudne i niewygodne w użyciu.

powietrze Premium

przed Peugeot 508 galonów claim górnej saloon ze swojej długiej szacie od 4,83 m, aspekt, który bardzo dobrze wykorzystać generalistów sedan przeciwko premii. Bez ograniczenia wzrostu nie mając najlepsze modele w swoich zakresach, noszenie 508 imponuje. W związku z tym Wnętrze czuje przestronny i tylne siedzenia przystosowanym do pomieszczenia wysokie rozmiary.

Jakość wykonania jest wysoka, a nowa opłata technologiczny, w pełni zaawansowany. debiuty ekran dotykowy Wyświetlane są kontrole fizyczne i zapisanie go wszystkie pola instrumentacji. jego System audio pozwala on korzystanie z Internetu w samochodzie poprzez komunikację pomiędzy Przeglądarka i smartphone, jest w stanie pobrać Peugeot Połącz aplikacje Aplikacje dostarczanie informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, za pośrednictwem informacji turystycznej przewodnik Michelin lub Serwis.

Adblock
detector