Opel Astra 1.4 Turbo vs Seat Leon 1.4 TSI: jaka jest najlepsza benzyna?

Opel Astra 1.4 Turbo vs Seat Leon 1.4 TSI: jaka jest najlepsza benzyna?

Ze względów ekologicznych, sprzedaż wrócili ukarać Diesel, aw konsekwencji sprzyjać samochodów benzynowych. Stoimy dwa ciekawe kompaktowy, Opel Astra oraz Seat Leon, z silnikami benzynowymi 150 KM.

Opel Astra 1.4 Turbo & Seat Leon 1.4

Opel Astra 1.4 Turbo & Seat Leon 1.4

Opel Astra 1.4 Turbo & Seat Leon 1.4

Opel Astra 1.4 Turbo & Seat Leon 1.4

Dzienne zużycie paliwa było, jest i prawdopodobnie pozostanie pierwszy argument dla nawet zakładając znacznie większą nabycie nakładów, podejmując decyzję, aby kupić diesel samochód… Jeśli Twoja przyszłość nie jest jeszcze bardziej skomplikowane. Nie możemy ignorować faktu, że ewolucja przyniósł nam silniki wyrafinowane i poziom korzyść i lubiłem z napędowy doskonała. silniki benzynowe Zostali pozostawieni w dużej mierze sprowadza się do bardzo specyficznych zastosowań (miejskie sporty gospodarcze i rygorystyczne) ale jego ewolucja przyniosła nam prestacionales wydajny i zrównoważony sposób, aby spełniały wszechstronność stosowania bardziej ogólnych modeli pędników.

Opel Astra 1.4 Turbo Seat Leon 1.4 TSI: Boskie turbo

Jak w diesel, objadać się Dziś jest już nieodłączną cechą praktycznie najbardziej silniki benzynowe. Jest obecny w obu 1.4 bloki (Full lekka aluminiowa) 150 KM Opel Astra i siedzenie Leon i dobre osiągi i właściwości jezdne są zabezpieczone tymi dwoma mechanicznymi. Ponadto, jego znakomity odpowiedzi płynność obrotu i akustyki, dodać tyle jakości do rzeczywistego funkcjonowania dwóch oddzielnych pojazdach, wydajesz te Astra 1.4 Turbo i Leon 1.4 TSI produkty premium w porównaniu z ich wariantów diesel.

Niewiele jest w ich złożoność rozwiązań technicznych (wtrysk bezpośredni i dystrybucja zmienna) Aby udoskonalić swoją wydajność. Seat Leon Posiada zaawansowany system odłączania cylindrów, które w sprzyjających sytuacjach, ale całkiem realne, silnik pracuje praktycznie niezauważalna (zdajesz sobie sprawę, jeśli zdecydujesz się okno pokazane w tabeli zegarki) z tylko dwa cylindry.

Opel Astra Podkreślono przy wykonywaniu systemu Stop-start, prawie jak szybkie i sprawne jako zaawansowany system odwracalny alternator Modele z silnikami wysokoprężnymi z góry przedziale grupa PSA. Opel to upraszcza z startera, że ​​gdy do 1.4 Turbo, Ukierunkowane natychmiast zatrzymuje zębnik korony czas i zyskuje gładkość w późniejszej realizacji i ostatecznie dopracowane dużo i zatrzymaniu fazy.

Opel Astra

Opel Astra 1.4 Turbo Seat Leon 1.4 TSI: kwestia charakteru

Stąd Astra 1,4 Turbo Leon 1,4 TSI wykazują znacząco różne osobowości mechanicznych. Opel On zdefiniował Astra odpowiedź bardzo ładny i rozpuszczalnik, ale bez sportu, lub bardzo jasnego konotacji, które mogłyby sugerować jego imię. W tym względzie, TSI odpowiedź León Tak zobaczysz bardziej wyraźny dynamizm. Jest to głównie kwestia zmiany kursowe, z wartościami więcej długo w Astra, wyraźnie jak angażowanie wyższy bieg. Leon zawsze odpowiada większa żywotność, co w długie marsze Pozwala nam to na uniknięcie stosowania zmian, które w pewnych sytuacjach jesteśmy zmuszeni spieszyć się Astra. Ale nie jest skrajny w swoich uprawnień. siedzenie Ja również czuję najmilszym, przez postępowości i płynność, z jaką reaguje. oraz Opel w pełni operacyjny, aby poczuć się jak masz na sobie szybki samochód i tylko mniej beztroski, kiedy kręciliśmy w 6 i chcemy rozwiązać manewry prostu przyspieszające trochę więcej.

Ten hojny 6., które w normalnych warunkach mogą skorzystać z niej na drodze w sposób ciągły, może być jednym z powodów, że wyjaśnia mniejsze zużycie Astra. A że, jak powiedziałem wyżej, zastanawiam się, jak droga Leon przełącza się na pracę 2 cylindra po prostu chcesz zachować prędkość przelotową po osiągnięciu prawny. A także jest minimalnie ostrożny z przepustnicą, w jak wielu dogodnych sytuacji.

Opel Astra 1.4 Turbo Seat Leon 1.4 TSI: tak będzie

Ten sam skrypt śledzić swoje regały. Astra tłoczy większej miękkości w porównaniu z Leon więcej firma zawieszenia, które w ten sam zamontowany i testowane opony 225/45 R 17, na przykład Astra. Opel Łączy bardzo dobrze, że przeciek toczenia z szybkim i wysokiej kierunkowości przedniej pociągu, który zabierze cię czuć się komfortowo samochód, ale skutecznym i prostym dynamiki we wszystkich rodzajach podróży. Leon czujesz się bardziej rozliczane (nie niewygodne) i co ciekawe może nieco mniej reaktywne kierunek volanteo. Na wyraźne sekcje, Astra sprawia, że ​​jego miękkość Ogółem doskonały komfort argumentem. I tylko wtedy, gdy siły znaczne postępy bardzo kręte trasy, można mieć większą retencję brakujących ruchów ciała lwa. W tych sytuacjach, gdzie jest bardziej cenisz rozliczenie siedzenie. Jej pokonywanie zakrętów jest niezwykły i ewentualnie wydajność wbudowaną elektroniką lepiej nie podejrzewają, który był zaangażowany. ograniczenie silnie w każdej sytuacji, można również mieć poczucie większej stabilności, ale z większą ilością ruchu Astra On jest w stanie zatrzymać w czasie krótszym niż metrach dobry León.

Seat Leon

Opel Astra 1.4 Turbo Seat Leon 1.4 TSI: równowaga funkcjonalna

obie wersje 1.4 Turbo Reagują one do stanu funkcjonalnego kompaktu są. Astra i Leon są modele referencyjne w segmencie, bardzo utalentowany i określone w każdym calu. wydaje się, że Opel Ma wypowiedzenie który wizualnie będzie trzeba, aby zobaczyć produkt z czymś więcej jakości. Więcej celem jest jego największym i najbardziej nowoczesny sprzęt w niektórych obszarach, które już wkrótce Leon Będzie on aktualizowany na bieżąco z zakresu 2017 roku cena Astra Jest to bardzo atrakcyjna, gdy również oddaje wrażenie, że ma być bardzo nowoczesny samochód, być bardzo dokładne i bardzo dobrze zrobione.

Porównanie Opel Astra oraz Seat Leon w liczbach:

Data Center techniczne Autopista.es

Opel Astra 1,4 T 150 KM

Seat Leon 1.4 TSI 150 KM

Przyspieszenie od 0 do 100 km / h

9.28 s

8,10s

Przyspieszenie 400 m

16,9 s

15.8 s

1000 m przyspieszenia

30.2 s

29,1 s

20 a50 km / h 2

4,0 s

2,8 s

60 A120 km / h w 3

9.4 s

7,6 s

80 A120 km / h 6

14,4 s

9,6 s

zużycie miejski

8,3 l / 100 km

7,0 l / 100 km

zużycie droga

5,4 l / 100 km

5,8 l / 100 km

Średnie zużycie paliwa

6,6 l / 100 km

6,3 l / 100 km

Hamowania przy prędkości 50 km / h

9,3 m

9,1 m

Hamowania przy 100 km / h

37 m

36 m

Hamowania przy 120 km / h

53 m

52 m

Głośność przy 50 km / h

60,9 dBA

59.8 dBA

Głośność przy 120 km / h

69.6 dBA

69.1 dBA

waga

1,296 kg

1,284 kg

długość na zewnątrz

4,37 m

4,26 m

Przestrzeń tylne nogi

78 cm

81 cm

front./back szerokości wnętrza.

140/135 cm

142/134 cm

Headroom przód / tył.

94-101 / 92 cm

94-100 / 95

tułów

400 dm3

390 dm3

Średnica zawracania

11,1 m

10,2 m

Adblock
detector