Nowy VW Golf 1.0 TSI: superprueba ze wszystkich pomiarów

Nowy VW Golf 1.0 TSI: superprueba ze wszystkich pomiarów

Volkswagen Golf 1.0 TSI 110 KM jest najtańszym golf ale kto umieścić ich dowódców odkryje jedną z najciekawszych wersji kompaktowego bestsellera.

VW Golf 1.0 TSI: spróbuj dostęp Golf

VW Golf 1.0 TSI: spróbuj dostęp Golf

VW Golf 1.0 TSI: spróbuj dostęp Golf

VW Golf 1.0 TSI: spróbuj dostęp Golf

siódma generacja Najbardziej znanym i pożądanym kompaktowy wszechczasów, Volkswagen Golf, jest aktualizowana połowę swojego życia handlowego. Pozornie tylko zmienić reflektory (opcjonalnie Xenon zastąpione przez diody LED) oraz bardzo nieznacznie Konstrukcja zderzaki, błotniki przednie i opon, które muszą wyostrzyć dobry widok odróżnić nowy model występem.

w Wewnątrz Volkswagen Golf wydarzenia są również niższe, chociaż jeden z nich o wiele bardziej kolorowe, jak konsola ekran dotykowy Centralne zarządzanie systemu Infotainment Rośnie w wielkości i jakości. Z trzech opcji 5, 5,8 i 8 cali Jest ona przekazywana 6,5, 8 i 9,2 cala, chociaż początkowo w Hiszpanii rozpocznie się od połowy 8 „wyposażając nasz bohater. Oczywiście zmiana sprzętu i oprogramowania z systemem Android, Apple Car Auto Play, Lustro Link i nawet w wersji 9.2 „zwany” Discover Pro „z możliwością obsługi gestów zmieniać stacje radiowe, utwory … ale nie objętości.

Wyświetli nowy VW Golf ma teraz więcej definicji, Wydaje się bardziej precyzyjne prowadzenie i, mimo że został wykorzystany panel dotykowy, aby uzyskać dostęp do menu główne, to jest oczywiste, że zachowali dwie fizyczne tarcze dla stacji głośności i zmiana. również opcja konfigurowalna oprzyrządowanie cyfrowe przybywa z ekranem 12,3 cala.

VW Golf 1.0 TSIVW Golf 1.0 TSI: tak szybko jak GTI Mk1

Mechanicznie, jedynym niezwykła nowość zakresie Volkswagen Golf To pojawienie się 1,5 TSI silnik benzynowy o dwóch wersjach: o 150 KM z odłączaniem cylindrów (ACT), tulei stalowych obróbki plazmowej, stałej geometrii turbo, system zarządzania termicznego w etapach i … 130 KM Cykl Miller zamiast Otto, zmienna geometria turbo i funkcja wyłączania silnika należy aktywować żeglarstwa wśród innych przysmaków. Chociaż do badania te nowe wersje nadal będą musiały poczekać.

W tej chwili ustawiamy test inny członek tej rodziny silników: the 1.0 TSI tylko 3 cylindry i 110 KM. To jest mniej potężny napęd całości (w tym oleju napędowego) zakresu, ale które ostatecznie jest jednym z najbardziej zadowalające również. Dzięki niemu, Golf jest w stanie uzyskać kolory do 1,6 GTI 1982 z korpusem pierwszej generacji i 6 prędkościach. I to, że według nasze pomiary, w porównaniu z tym, teraz to mit, Golf 1,0 TSI stracił tylko dwie dziesiąte w pomiarach podczas przyspieszania ich średnie zużycie prawie można podzielić przez dwa: 4,2 l / 100 km mniej drogi (5,0 vs 9,2) i 3,9 l / 100 km w mieście mniej w porównaniu z 10,4 (6,5). Chodź, Droga do jednej dziesiątej 1.6 TDI Diesel pozostaje jeszcze.

ZUŻYCIE VW Golf 1.0 TSI
zużycie miasto 6,5 l / 100 km
zużycie Highway 5,0 l / 100 km
Średnie zużycie paliwa 5,6 l / 100 km

I że ta wersja 1.0 TSI z Golfa, z 5 KM mniej mocy (115 KM) i 1.6 TDI teraz z nową polityką marki dostosowania jak najwięcej zużycie paliwa i emisje do zatwierdzenia rzeczywista w użyciu, To zwiększyło swoje wydatki więc nieco ponad ustępującego modelu: O 0,2 l / 100 km przeciętnie. Również stracić więcej korzyści. Kwestia wymogów ochrony środowiska i emisji.

Tak, w porównaniu z rywalami, Golf 1.0 TSI 110 KM jest najszybszy przyspieszenia, lepszej odzysku i że mniej czasochłonne droga, z niektórych zapisów miasto cztery dziesiąte nowym Hyundai i30 1.0 T-GDI. I jest to, że mimo niewielkich rozmiarów, technologicznie jest to jeden z najbardziej zaawansowanych kierowców Volkswagen Group. Obejmuje bezpośrednią iniekcję, turbo zmiennych faz rozrządu, trzy niezależne obiegi chłodnicze oraz zmniejszenie wibracji charakterystycznych dla tej architektury, koło zamachowe i tłumik na każdym końcu wału korbowego.

WYSTĘPY VW Golf 1.0 TSI
ACEL. 0-100 km / h 10,16 s
ACEL. 0-1000 metry 31.69 s
Wyprzedzania 80-120 km / h 7,97 s
Głośność 100 kilometrów na godzinę 64,4 dB
Głośność 120 kilometrów na godzinę 67,8 dB
Hamowanie ze 140 km / h 79,2 m
wagi 1,240 kg

Więc ich zachowanie

Za kierownicą, to Volkswagen Golf 1.0 TSI niesie wielkie poczucie pary (Euro 6 jest trzycylindrowy, który pokazuje wyższe wartości), o potężnej średnicy i bardzo tłoczno w całej jego reżimu. Nic więc dziwnego, To wydaje się mieć większą wyporność Są oznakowania 999 cm3 jego karcie katalogowej. Jak spełniać niezwykle zadowolony w użyciu, choć czuje się nieco bardziej szorstka niż wystawne 1,0 T-VTEC nowej Hondy Civic, a nie prędkość wzrasta tak szybko, z dużą prędkością; ale na drodze niemiecka szybsze. Ponadto wszyscy, którzy przeszli przez nasze ręce jest niższe poziomy hałasu rejestrowane i najszybciej odzyskiwanie, dzięki bezstopniowej zmiany bardzo odpowiednie.

Volkswagen Golf 1.0 TSIW tym wszystkim to jest szczególnie istotne niska waga Volkswagen Golf, Dzięki świetle MQB modularna platforma Jest umieszczony coś 1200 kg jako najlżejszym wśród swoich rówieśników. I to pole ponownie spada również na jego wysoką wydajność: z wielki zwinność w swoich ruchach, ale również ze stałym ślad, który przesyła dużo pewności siebie i ułatwia jazdy nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach. Zawsze jest dobrze obsługiwany przez tłumienia uzyskuje się optymalny kompromis między jędrności i komfortu, Hamulce z zaprawa Zapraszamy do pospieszyć hamowanie i precyzyjne sterowanie, które transmituje niezawodnie wszystko, co dzieje się pomiędzy kołami i drogi.

wydaje Także odpowiedni sprzęt koła w rozmiarze 205/55 R16 Są one wyposażone w wersjach Hiszpania góry, co w porównaniu do innych rynków poza tym i tak już reklamowany ekran 9-calowy, w tym światła i czujnikami deszczu przedni i tylny parking, USB i Bluetooth.

Wnętrze nowego Volkswagen Golf

A jeśli w zachowaniu nadal ogromny potencjał dla równowagi tak słynnego dokonał Golf, zawsze starał się być naśladowane przez konkurentów i pożądane przez wielu kierowców, ten sam przepis próbował drukowane wewnątrz. Ergonomia jest niezwykły, z przepisami zarówno bardzo dużym siedziskiem i kołem kierownicy i wygodnymi siedzeniami, które wystarczająco Zebrać ciało, choć mniejsze rozmiary mogą wydawać się nadmiernie długi chodnik. Wszystkie elementy sterujące są w zasięgu ręki, jest łatwy i intuicyjny w obsłudze. Powrót znaleźć dobre miejsca dla dwóch osób dorosłych, z wygodnym siedzeniu, nawet do trzech, jak to jest standard, to idzie w prawo. Dostęp jest wygodne i, z dowolnego miejsca, zapewnia dobrą widoczność. Bagażnik jest dość mały (305 litrów, jeśli wyposażone standardowe koło zapasowe i 380 czy nie), ale ich regularne formy ułatwić wykorzystanie całej przestrzeni, dobrze wyposażone w gniazda 12V, haczyki na torby i praktyka drzwi za tylnym podłokietniku do załadunku długich przedmiotów, takich jak narty.

SPACE VW Golf 1.0 TSI
szerokość przód 142 cm
Rozstaw kół tylnych 135 cm
wysokość z przodu 91-98 cm
wysokość tył 96 cm
na nogi 75 cm
tułów 305 litrów

Klasyczna prostota konstrukcji towarzyszących Volkswagen Golf jakości materiałów jest już różnica, z dużą ilością twardego plastiku, ale doskonały montaż. Niemniej jednak, jego wygląd jest bardzo dobre, a prawie wszystko zostawić luki, gdzie obiekty są wyłożone dywanem lub gumy, aby uniknąć szumu tła. To stara się dbać o każdy szczegół.

Jeśli chodzi o elektroniczne systemy napędowe słuchowe mogą liczyć na dużą liczbę urządzeń. Wśród nich, semiautonomous wstrzymanie autostrady jazdy do 60 km / h, hamowania awaryjnego z detekcją ruchu kołowego, ostrzegania zmęczenie, przypadkowym zmianą pasa ruchu, Czujniki parkowania lub manewrów holowniczych wśród wielu innych. W skrócie, jest to świetne golfa … jak zawsze.

Zniżek (czerwiec 2017) VW Golf 1.0 TSI 5-drzwiowy (między 20.800 i 24,350 euro)

Możesz być także zainteresowany:

To jest nowy VW Golf 1.5 TSI

Przetestowaliśmy VW Golf GTI TCR

Przetestowaliśmy VW Golf i Golf e-GTE

Adblock
detector