Opel Astra 1.4 Turbo, testowaliśmy Astra wyższą jakość

Opel Astra 1.4 Turbo, testowaliśmy Astra wyższą jakość

Jeżeli waga Opel Astra był drag, zapomnij: nowa generacja jest nie tylko lżejsze, ale także technicznie lepszy … przede wszystkim z silnikiem 1.4 Turbo 150 KM.

Opel Astra 1.4 Turbo 150 CV, dowód na zdjęciach

Opel Astra 1.4 Turbo 150 CV, dowód na zdjęciach

Opel Astra 1.4 Turbo 150 CV, dowód na zdjęciach

Opel Astra 1.4 Turbo 150 CV, dowód na zdjęciach

w tych ostatnie lata rozmowa nadwaga Opel w ogóle, a konkretnie kilogramów więcej niż kiedykolwiek Nagrali na naszej skali Opel Insignia oraz Opel Astra został bardzo poniesione naszych testów i benchmarków. W czasie, gdy Producenci pracował w celu zmniejszenia lub zawierać masę niektóre samochody coraz większe, wyposażone i dlatego cięższe, Opel nie wykazywały ewolucję w tym sensie, ale wręcz przeciwnie. To było coś, co rośnie w tych dwóch modelach wymienionych, gdy w tym czasie również złamał "ustalone zasady" z Środki własne ciało w obu przypadkach wyższy segment.

W rzeczywistości, jeden z wielkie argumenty ogłoszone przez marki poprzednia Astra (Tutaj, test zrobiliśmy w tym czasie) była jego duży. Potem wzrosła aż o 17 centymetrów, udał się do długie 4,42 m Razem … i waga wzrosła, w niektórych przypadkach do 250 kilogramów nad rywalami ekwiwalenty. Co ciekawe, nie do takiej rośliny Opel Astra było odniesienie lub zamieszkiwania lub nawet mniejszą pojemność bagażu… i nie mniej ciekawy, bez względu na to, co ogłoszono, że skalę, Opel Astra On stąpał ramkę i odpowiedzi z okrągłości Dobry duży samochód, nie ciężkie. waga teoretyczna wydawało balastu, gdy sprawność i dynamikę wykazały wiele więcej zalet niż braków. ale zawsze Czy zastanawialiście się, jak można stać się dobrym Ten kompaktowy z jego ideałem, niższej wagi.

Opel Astra 1.4 Turbo 150 CV: dużo lżejszy

Dobrze, że nadszedł sprawdzić czas. nowa Opel Astra jest pierwszy produkt znaku niemieckiego naprawdę świadomy o masie. ogłosił tnie do 200 kilogramów, wersje. Wiedząc, że reklamy te są często również bardziej teoretyczne lub uzasadnione w tym prawdziwy bardzo konkretnej wersji Access, pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy Został ważenia na naszych cyfrowych skalach i porównać z poprzednim równowartości Astra. I tak, postęp: zweryfikowaniu 1296 kilogramów, dokładnie 183 mniej. Oburzające …

Opel Astra 1.4 TurboOpel mówi dzisiaj mieć 77 kg opuszczane z nowym korpusie, 50 kg, między innymi składnikami i materiałów podwozia; do 11,5 kg w obręczy / zespołów opon podczas … Przednie fotele są lżejsze 10 kilo. Dzięki mniejszej masie niż stop, układ hamulcowy został również przebudowany, a tu zostały zapisane kolejne 10 kilogramów więcej. I tak, prawie wszystko zostało zoptymalizowane. teraz to Opel Astra 1.4 Turbo 150 KM Nie tylko ona stawia sam poziom, Według naszych pomiarów, światło zawsze Seat Leon 1.4 TSI (1,284 kg) Ale ujawnia na dynamiczny Ford Focus 1.5 Ecoboost (1,395 kg), Która właśnie wydała nową Ecoboost 4 cylindrowy silnik. Oraz że Opel pozostaje, z wyjątkiem dla Mazda3, Największy samochód (długie) Segment… pomimo środków przemyśleć ich w dół. Jest to obecnie pięć centymetrów krótszy i oznacza węższe. Pytanie … a mniej do zamieszkania?

Opel Astra 1.4 Turbo 150 KM: najgorsze bagażnik

Opel pomysłowość obecnie stosowane odjąć kilogramów, ale nie szczególnie zachować centymetrów … w bagażniku. Jeśli przed jej 370 litrów mierzone przez nas z koła zapasowego pod podłogą były tylko w prawo ze względu na ich wielkość (415 litrów mierzymy w Peugeot 308 na tych samych warunkach), teraz po otwarciu bramy podejrzanego bagażnik był wielki przeżył. mierzona, 320 koło zapasowe sprawdzone z naszych litrów Centrum Techniczne Zaświadczamy, że jest najmniejszy segmentu. Jednak brak zastrzeżeń co do innych środków zamieszkiwania. Ogólnie rzecz biorąc, Sam Opel Astra czuje przestronne wnętrze we wszystkich kierunkach i krytyczny miejsca na nogi dla pasażerów z tyłu znajduje się bardzo blisko nawet najlepszy (Seat Leon i Volkswagen Golf).

już trwają, ta nowa Opel Astra 1.4 Turbo 150 KM Ci transmituje jakość toczenia. Jeśli nie czujesz się lżejszy, bardziej miękka … mniej "szorstki", jego kierunek jest teraz elektryczna a może przez kierownicę czujesz się bardziej odizolowane opony bieżnik. jego Tłumienie powiedziałbym, że jest bardziej komfortowy. Wydaje się bardziej zwinny lub porusza się z mniejszym wysiłkiem, a przede wszystkim jest o wiele bardziej wyrafinowane. Z pewnością mniejszą wagę do wspierania i przewodnik pozwala zdefiniować bardziej przyjazny ramkę i wziąć mniej zobowiązań. może to zniknęła opcja tłumienia pilotowany przed trzema kretynów wybrać.

Opel Astra 1.4 Turbo przestrzeńTeraz, wraz z właściwą równowagę, nowy Opel Astra bardzo dobrze reaguje na wszystkie sytuacje, żądań i wymagań. Ponieważ w wyniku jest nie tylko bardzo ładny dachowania, ale także bardzo skuteczny. Upewnić się, że nowy Opel Astra strukturalnie bardziej sztywny: schudnąć, nie oznacza utraty wytrzymałości. Kompaktowa płynnie bez wibracji, Bachantki nierozłożony i zakrzywione obsługuje prędkości niezwykle wysoką kroku bez odczuwania zawaleniem zawieszenie lub opony. Przednia trawi całą swoją pracę tak, jakby ważyła rzeczywiście znacznie mniej niż wcześniej. W skrócie, Dzisiaj jest bardzo progresywny i stały samochód w swoich reakcjach. I znacznie bardziej wyrafinowane niż wcześniej.

Opel Astra 1.4 Turbo 150 KM silnik

Uczucie bycia samochód "premia" również podano w nowym Oplu Astra za jego prezentacja wnętrz. Na desce rozdzielczej przekazuje jakość, wzornictwo, materiały i kończy. Nawet poprawia percepcję Opel Insignia odnowiony. Dotykać kierownicy, zmienić, przełączniki, wszystko zabierze cię postrzegać opieki samochodu. A także, muszę powiedzieć, przez Dobra izolacja hałasu i wibracji. Zastanawiam się, jak dobry to Opel Astra sprawia, że ​​jego Nowy silnik benzynowy 1.4 Turbo.

Opel Astra 1.4 Turbo zachowanienowoczesny, 1,4 silnik benzynowy Turbo 150 KM To może być najgorszy przeciwnik faktycznie 1,6 CDTI 136 KM. to Opel premiery nowej Astry i jego ewolucja jest technicznie łączenie bezpośredni wtrysk zmiennych faz rozrządu wlotowy i wylotowy. Stwierdzono również dodane do produktu diety: Blok jest z aluminium i oszczędza 10 kilogramów Turbo względem 1.4 powyżej. W obliczu rywali mody silniki 3-cylindrowy, takich jak 1,2 PureTech najnowszy Peugeot 308 i 4 cylindrów 1,4 TSI rozszerzone cylindrów rozłączany siedzenie Leon i VW Golf, Opel Astra nie konkurować zarówno w przepisie, jakby sympatia i konsumpcja. W naszych pomiarach droga Teraz samochód jest mniej zużyta nas kategoria (zaledwie 5,4 l / 100 km średnio). Nie wybuchowy silnik, ale mechaniczny pokazano bardzo dobre maniery od bardzo niskich prędkościach obrotowych silnika, który reaguje z wielką gustu i wypłacalności, który daje turbo. Zużycie oleju napędowego jest bezpieczny pobicia, ale kiedy dobry konsumpcja benzyn silnikowych gwarantuje Ci tak mocno, są one inaczej.

I wreszcie ją rozmawiał sprzęt dostępny, gdzie Opel Astra jest również umieszczona bardzo wysoko dzisiaj w swoim segmencie. Exclusive są nieliczne Fantastyczna opcjonalne reflektory LED technologia. Od 60 km / h światła drogowe w nocy jest połączony trwale i prawie przed nadjeżdżających pojazdów lub który poprzedza nas, generuje aktywne cienie w belce tylko uniknąć oślepiające, utrzymując zapalił długie, szerokie pole widzenia , tam Także nowe systemy bezpieczeństwa, za prowadzenie aktywnej lane, martwego pola alarmów, automatyczny system hamowania sprzed kolizji i zaawansowanej łączności zintegrowania ważnych funkcji naszego smartfona z oprzyrządowaniem samochodowym, jak również WiFi nie jest pozostawienie innych pasażerów. Jego cena od 19,540 euro z rabatem, Jest również bardzo konkurencyjny. Och, gdybym miał trochę więcej bagażnik zdolny …

Możesz być także zainteresowany:

Diesel lub benzyna, co nowy Opel Astra zainteresowany?

Opel Astra z przodu nowego Renault Megane i VW Golf

Adblock
detector