Mitsubishi ASX 2017: Test i cena od mniej niż 16.000 euro

Mitsubishi ASX 2017: Test i cena od mniej niż 16.000 euro

Dynamiczna Tarcza to nazwa nowej twarzy Mitsubishi ASX, a przed tym tego kompaktowego SUV-a o jego starszy brat, Outlander. Uważaj na jego ceny wywoławczej …

Mitsubishi ASX 2017, nasze zdjęcia testowe

Mitsubishi ASX 2017, nasze zdjęcia testowe

Mitsubishi ASX 2017, nasze zdjęcia testowe

Mitsubishi ASX 2017, nasze zdjęcia testowe

w 2010 ASX Mitsubishi przyszedł fazie lęgowej segmentu, a trzy lata później otrzymał swoją pierwszą aktualizację. 2017 ma dodaj nowy SUV z nowymi elementami estetycznymi które koncentrują się na front, gdzie otrzymał co wywołań marki dynamiczna Tarcza. Mając to przeprojektować swoje oblicze na ASX Jest bliżej do wizerunku Mitsubishi Outlander, SUV większy zakres japońskim w Hiszpanii, biorąc pod uwagę Mitsubishi Montero off-road.

Charakteryzuje się ona obecnością chrom elementy obrazowe zarówno grill składa się z trzech poziomych łopat jak reflektory. Inne zmiany są widoczne w pilotów, z Diody LED świetle położenia i hamulec, Koła 18”dla wersji Kaiteki o podobnej konstrukcji do Outlandera lub detal kształcie dachu anteny płetwy rekina. Nowe marki przednie Ciało Mitsubishi ASX jest nieco dłuższy: 4,30 przechodzi a4,36 m.

Wewnątrz, tuż obok kierownica Piano Black Trim, a konsola środkowa; górny koniec wersja zawiera krzywkę do napędzania kół zębatych z automatyczną skrzynią biegów, zmienia Przeglądarka dodając różne wzory i funkcje ekranu.

Mitsubishi ASX 2017Mitsubishi ASX, trzy silniki, dwa napędy i dwie zmiany

ASX Mitsubishi, inne kraje RVR lub Outlander Sport posiada szereg złożony przez dwa silniki wysokoprężne i jeden benzynowy.

Napędowy, odpowiednio 1,6 i 2,3 114 KM 150 KM są oryginalne PSA i Mitsubishi (kod wewnętrzny 4N14 w sieci). Najpotężniejszym z nich, DI zwane 2,2-D, jest on dzielony z Outlander i ma zbyt waga referencje być związane wyłącznie z automatyczną, napędem na wszystkie koła oraz najwyższy poziom wyposażenia, Kaiteki, oddziaływania konfiguracji ceny; natomiast bardziej skromne moc została na które spada tyle sprzedaży tego modelu … przynajmniej na razie.

Ponieważ Mitsubishi jest kolejną marką, która wykrywa silniki benzynowe odsetki Jest rośnie kosztem oleju napędowego i rzeczywiście, w ASX i ponad 6 w 10 sprzedaży, które są zamknięte w wersji 160 mPI. Istotne jest zatem do oferowania atrakcyjnych cen. W przypadku kombinacji z mniej wyposażonej poziomu wyposażenia w standardzie, wyzwanie, istnieje 5,410 euro zniżki (dla finansowania i oferty promocyjnej) po cenie katalogowej, które zostawiają cię w 15,900 euro. Wersje silnikowe benzyna 160 MPI, 117 KM, wiąże się również z poziomami Ruch i Kaiteki, zawsze z napęd na przednie koła.

Trzy wykończenia również napędowy, który rozpoczyna się w zakresie, a także 1,6 160 di-chociaż, W tym przypadku możliwe jest również, aby wybrać pośrednią wykończenia, ruch, z AWD AWC. Ten system, który łączy się z tylną oś do przodu automatycznie, gdy utrata przyczepności występuje w niej; ale również pozwala kierowcy wybrać pozycję, w której podział momentu obrotowego pomiędzy osiami są zablokowane.

Mitsubishi ASXMitsubishi ASX, dynamiczne zachowanie

wszystko to Zakres 2017 Mitsubishi ASX, Mogliśmy jechać wersję Kaiteki z 114 konnym silnikiem Diesla i napędem na przednie koła. Z kołami 18 „(z kołami Bridgestone H / P Pojedynkujący 225 / 55R18 97h) ASX Bieżnik opanowanie przez dostosowanie jego zawieszenia, które kontrolują ciała ocenia się w każdej krzywej. Jednak cierpi hałas toczenia bardzo wysoki, nawet bez wchodzenia bardzo szybko. Obok silnik niezauważone wiele więcej. Ten 1.6 daje jego najlepszy do 3800 obrotów na minutę, czas, w którym nie przesunięte dalej zmuszając silnik i kompensowane za pomocą zmiany. Jest to jeden z najbardziej przyjemny dla kierowcy ASX przez jego precyzyjnego dotyku i krótkich elementów ścieżki.

W szybkiej jazdy, dzięki czemu nie w bardzo mocny silnik w samochodzie, który nie wygląda zbyt ciężkie, głównie przez drogach drugorzędnych i w dużej części trasy, z wieloma krzywymi, które wymagają ponownego uruchomienia silnika w sposób ciągły, komputer podróży zarejestrowane zostało Zużycie 7,5 l / 100 km.

Żadna ze zmian wprowadzonych do Mitsubishi ASX 2017 Przestrzeń wpływ, tak, że przynajmniej po zamontowaniu na panoramiczny dach -standard w Kaiteki-, co nie jest praktyczne, użyteczne wysokość jest stracone. To nigdy nie była najlepsza wymiar tego modelu, ale redukcja ta jest szczególnie zauważalny w tylnych siedzeń gdy mieszkaniec 1,80 m wysokości wyraźnie bawi się z głową na suficie. Pozostałe wymiary kosmiczne są poprawne, a nawet ma tułów zdolny do ich wielkości, z 420 litrów.

Możesz być także zainteresowany

– To zakres SUV Mitsubishi: Outlander, ASX i Montero

– Mitsubishi ASX 2017: Nowa konstrukcja i wiele więcej …

– Mitsubishi ASX vs Skoda Yeti: Jaki samochód jest lepszy?

Adblock
detector