Hyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan Qashqai, co jest lepsze?

Hyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan Qashqai, co jest lepsze?

Przestronny SUV, Diesel od 110 do 115 KM i jakości. Jeśli szukasz nasza porównawcza uprzejmy. Nissan Qashqai vs Hyundai Tucson i Kia Sportage: trzy najpopularniejsze.

Porównanie: Hyundai Tucson 1.7 CRDi, Kia Sportage 1.7 CRDi i Nissan Qashqai 1.5 dCi

Porównanie: Hyundai Tucson 1.7 CRDi, Kia Sportage 1.7 CRDi i Nissan Qashqai 1.5 dCi

Porównanie: Hyundai Tucson 1.7 CRDi, Kia Sportage 1.7 CRDi i Nissan Qashqai 1.5 dCi

Porównanie: Hyundai Tucson 1.7 CRDi, Kia Sportage 1.7 CRDi i Nissan Qashqai 1.5 dCi

Generalist marki konkurują ostro w Segment kompaktowych SUV, najbardziej poszukiwany rynku, generując zdrowego wojnę, która prowadzi nas do zobaczyć Bardzo ciekawe samochody gdzie znajduje się duża oferta bardzo zadowalające mechaniczny dobry poziom wykończenie, dużym wymiarom, a przede wszystkim pracy. Dzisiaj testujemy i porównać Wersje wysokoprężne Dostępu Hyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan Qashqai: najbardziej pożądane z trzech SUV także kategoria bestsellerów. Koktajl jest więc idealna.

Ocenić swój samochód za darmozarówno Hyundai Tucson 1.7 CRDi 4×2 115 KM, jak Kia Sportage 1.7 CRDi 4×2 115 KM Nissan Qashqai 1.5 dCi 110 KM 4×2 Istnieją trzy SUV wysoce zalecane dla każdego, kto nie wymaga wysokiego poziomu prestacional szukasz doskonałej relacji pomiędzy jakością, konsumpcji, ceny (wszystko pomiędzy 23.000 a 25.000 euro), A przede wszystkim wielkość. Hyundai i Kia przynieść samochód z tej samej platformie, ale miało to na dwa różne sposoby. Podstawa jest taka sama, a proporcje lub technologii, choć każda marka jako wysiłek w jego stylu, zmieniając więcej niż zwykłe logo lub szczegółów wnętrza. Jak zobaczymy, mają podobieństwa, ponieważ mają mechanikę i ramkę, ale oprócz estetyki, wyróżnia się polityki handlowej, które mogą cię doprowadzić do wyboru jednego lub drugiego. Zespół pokazał to Nissan Qashqai, Jest wiodącym prowadzących sprzedaż gdyż jego pierwsza generacja wszedł na rynek. Niewątpliwie, Tucson i Sportage będzie wstać, a już robi, ale zobaczymy, czy można z nim czy nie.

Hyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan Qashqai: ich silników

Próbowaliśmy go trzy SUV w wersji z napędem na przednie koła z manualną skrzynią biegów, Jedynym możliwym połączeniem z mniejszymi silnikami diesla. Kia Sportage i Hyundai Tucson z tego samego bloku w 1,7 litra, 4 cylindra 115 KM doprowadzanego wspólną szynę VGT i głowicy 16 zaworu. Tymczasem Qashqai powoduje mniejsze przemieszczenie (1,5 litra) i mocy (110HP), z silnikiem Renault / przeciwstawne Nissan, ale osiem zaworów głowicy. Różnica w mocy Qashqai przeciwdziała wadze do 168 kg mniej (1,422 kg na naszych skalach, do 1,591 kg Kia Sportage i Hyundai Tucson 1,590 kg), tak że ostatecznie poziom wydajności jest praktycznie identyczne we wszystkich trzech SUV.

nawet najlepiej masa / moc Nissan Qashqai 1.5 dCi czyni ją nieco szybciej (Bierze około 0,5 sekundy do jego konkurentów pomiarów przyspieszenia), a różnicę, nie jest tak ważne, aby wykluczyć inne dla tej prędkości. Wszystkie trzy oferują więcej niż wystarczającą wydajność do transportu spokojnie i bezpretensjonalny; będziesz zmuszony redukować jeśli chcesz więcej brio, zwłaszcza w Kia Sportage i Hyundai Tucson, który kosztuje ich trochę bardziej na długich marszów. Na końcu są samochody, które przekraczają pół tony wagi, portierów wysoką wydajność i dobre miejsca dla pięciu osób: dlatego ich 110-115 CV są na granicy tego, co jest właściwe.

Hyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan QashqaiHyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan Qashqai: konsumpcja

Emisja i zasługuje na zużycie paliwa, gdzie tutaj Tak jest istotną różnicę co może być powodem do wyboru jednego lub drugiego. zarówno Kia Sportage i Hyundai Tucson, z 1,7 CRDI, Oferują one przyzwoity dla czego oczekuje się od samochodu i wydatków. Prawdą jest, że z 2,0 CRDi wydać nawet trochę mniej, ale nie uważają pończochy 6,3 i 6,5 l / 100 km, odpowiednio, jest duże zużycie. Nie ma się czym chwalić, ale jest to dla ich wielkości i mocy.

Jednakże, Nissan Qashqai 1.5 dCi 110 KM temu jego boku, Kia i Hyundai zdaje nadmiernej konsumpcji, ponieważ w tym samym droga wydaje się do pół litra mniej (4,9 l / 100 km końcowego średniego), Który wiele mówi o jego jakości mechanicznej. Trzy SUV nosić dobry start systemu / stop, a jednak różnica w zużyciu miasta wznosi się również do 2 litrów dla modelu Qashqai. Tu okazuje się, że niższa waga jest kluczowa.

Hyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan Qashqai: Zachowanie

dynamiczne zachowanie Wszystkie trzy mają wspólne cechy: To skłania do pocieszyć i zawsze jest utrzymywanie ich poziom prestacionales. W normalnym driving’ll mieć trzy dobre samochody, nie ma wątpliwości. Jeśli pójdziesz szukać wad, można znaleźć większe przechyły nadwozia w Kia Sportage i Hyundai Tucson, ale, jak wydajność, nie widzę różnic w determinant zachowań mających trzy poziomy znacznie więcej niż poprawne. Hamowanie jest poprawna (Kia Sportage metra od 140 km / h 71,7 metrów, jak Nissan Qashqai, a nie w 74,8 Tucson m, nieco gorsze) i kontroli stabilności, które są standardowym dobrze ich praca w sytuacjach awaryjnych.

Hyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan Qashqai: przestrzeń

przestrzeń wnętrza z tych trzech samochodów skończyliśmy pokazu bezpośredniego znakowania są one ze sobą, ponieważ praktycznie oferują ten sam przestronności. Hyundai Tucson i Kia Sportage mierzyć 4,4 m długość i Nissan Qashqai nieco mniej, 4,3 m. Różnica ta zewnętrzna może być postrzegana tylko w pojemność bagażnika, ponieważ reszta wzdłużne wymiary równe jest maksymalne. Nissan Qashqai To upadł z posiadania dobrego rozruchu być mniejszy odcinek jak ich rywale z aktualizacją 455 litrów rzeczywiste obciążenie w dalszym ciągu zapewnia prawidłową pojemność dla 5 pasażerów, ale stało się nieaktualne. Kia Sportage i Hyundai Tucson oznaczyć dwa 540 litrów, to znaczy do 85 litrów więcej pojemność, co czyni go drugim najlepszym bagażnik kategorii, biorąc pod uwagę, gdy pokonane przez Honda Cr, V i spektakularne 585 litrów.

Najlepszy Kompaktowy SUVZ przodu jest dobra pozycja kierowcy we wszystkich trzech. Wszystkie elementy sterujące są w zasięgu ręki i dobry ogólny ergonomii. Siedzenia są ładne, nawet w tańszych wersjach. Dostęp do tylnych siedzeń jest lepszy w Kia Sportage i Nissan Qashqai. W Sportage oni chcieli odróżnić jego brat-NOT zarówno udział pojedynczy panel carrocería- mają „zamknięte przejście” do wysokości głowicy. To nie stało się problematyczne, ale wymaga przechylić głowę lekko do przodu przy wejściu i jest bardziej niewygodne. Tylna ławka jest ustawiony na trzy i można złożyć oparcia. Koreański SUV dodatkowo mają siedem poziomów nachylenia, z których only’ll wykorzystać trzy na najbardziej. Pomimo, że ten sam samochód, tylna wewnętrzna szerokość jest różna, w kilku listew. We wszystkich trzech przypadkach jest dobre, a miejsca na nogi, co umożliwia dopasowanie wnętrza do trzech dorosłych przyjść stosunkowo wygodne.

Hyundai Tucson, Kia Sportage i Nissan Qashqai: Cena

Jakość wykończenia jest zazwyczaj wysoki, nawet mimo wersjach będących dostępu (nie pasuje ze zdjęciami). Być może Nissan Qashqai jest najbardziej wyróżniającym wewnątrz w zależności od wybranego poziomu wykończenia również dlatego, że jest to najbardziej poziom oferowanych. Z tym silnikiem Hyundai Tucson Jest on dostępny w trzech poziomach zwanych Essence, Klass i Tecno, Kia Sportage z Koncepcja, układ napędowy i Emotion, i Nissan Qashqai z Visia, Acenta, N-connect i Tekna. Analizować ich wszystkich zajęłoby kilka porównawczy, czyli oprócz wykończenia testowanych modeli, skupię się na najbardziej podstawowych wersjach porównać istocie koncepcja i Visia, którego ceny są co omówiliśmy. Z oficjalne kampanie łącznie (bez działań handlowych, które mogą uczynić z dealerem) mamy Hyundai Tucson od 24.500 euro, Kia Sportage od 22,900 euro i Nissan Qashqai od 22,950 euro. Hyundai cena jest wykluczone, chyba że wyglądają na najbardziej wyposażonej wersji programu Access, posiadające Kia, który jest taki sam samochód, 1.600 euro tańsze. Nissan Qashqai jest dopasowany do Kia Sportage w cenie lepszej konsumpcji, ale gorzej bagażnik i wyposażenie standardowe na niską wersji. Teraz twoja kolej, aby wybrać.

Możesz być także zainteresowany:

SUV Podręcznik: wszystko można kupić w 2016 i 2017 roku

Jaki samochód kupić? Pomagamy

SUV rewolucja: cały nowy mały przybyciu

Adblock
detector