Tiguan TDI Bi-240: najmocniejszy diesel SUV

Tiguan TDI Bi-240: najmocniejszy diesel SUV

VW Tiguan pierwsze badanie, które właśnie otrzymał VW Passat swój najmocniejszy diesel, 240 KM napęd podwójnym turbodoładowaniem, wszystkie koła i siedem-biegowa automatyczna skrzynia biegów.

Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 240: najmocniejszy Tiguan

Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 240: najmocniejszy Tiguan

Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 240: najmocniejszy Tiguan

Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 240: najmocniejszy Tiguan

nie są jeszcze dostępne ceny VW Tiguan 2.0 TDI 240 w nowo odnowionym konfiguratora Volkwagen (myślę, że będzie miał długie życie, ponieważ od niej zarodek wszystkich usług mobilnych, elektryfikacja ma już dostęp do Car-Net, lub dzielenie przyszłości) samochodu. Jeśli jednak wierzyć w niemieckim kartezjańskiej charakteru, bo postawić wynosi około 46.000 euro. W przypadku jedności ze zdjęć, a Tiguan z R-Line, 2,000 euro zakończeniu dodać do niego (2900 jeśli chcesz wyposażenie R-Line wnętrze) i, oczywiście, od 420 euro 20-calowe koła, że są one kluczem do Tiguan wygląda bardziej zwarty i co jest bardziej zrównoważony w jego estetyki. I dalej z cenami, ponieważ cenny wymagać, że opony są również wybrana opcja sportowe zawieszenie (195 euro) lub adaptacyjnego tłumienia z wyborem profili napędowych (1.080 EUR).

Najmocniejszy silnik VW Tiguan

Zapomnij obraz, który jest po prostu, że skoro praktyczność i pojemność VW Tiguan opuścił mięśni. Wiele mięśni. VW Tiguan wykorzystuje Passat 2,0 TDI czterech cylindrów i osiąga w ten sposób 240 koni mechanicznych, przy minimalnych zmianach Passata silnika, dotyczących iniekcji kalibracji ponieważ Tiguan zapewnia zwiększony opór Passat waży więcej. Ma dwa turbo, które mimo nazwy Bi-TDI naprawdę nie jest to biturbo, ponieważ działają one kolejno. Niewielka turbo jest odpowiedzialny za popychanie przy niskich obrotach, bo nie czuć żadnych opóźnień natrafienia na bardzo niskie obroty. modyfikacje silnika 190 KM 2.0 TDI są głęboko, i zagęszczane złożone labirynty dla schładzania powietrza wlotowego. Wyjaśniają, że ogrzewa się w temperaturze maksymalnej prędkości powyżej 200 stopni i nadal udaje się zatrzymać zaledwie 30 stopni powyżej temperatury otoczenia. Chodź, "z wyjątkiem Hiszpanii w lecie, możemy osiągnąć nasz cel i uzyskać maksymalną moc"Zażartował jeden z jego liderów.

VW Tiguan: czyste gazy odbywa

Maksymalna Diesel obecnie jest szeroko rozpowszechniona w ich gazu, aby go oczyścić. Systemy myjące wydechowy 2.0 Bi-TDI są ogromne, zagęszczony i "związany" silnik, aby zaoszczędzić miejsce. mimo tego, nie ma miejsca dla baterii i doprowadziły do ​​tyłu samochodu, pod podłogą bagażnika. Opóźniony umieszczone jak można sobie wyobrazić "dla zrównoważenia wagi pomiędzy przednią i tylną osią -240 KM silnik jest ciężki, z tyloma aditamentos-"Ale nie ma miejsca, aby pomieścić koło zapasowe identyczne inne (aby zrekompensować niesie samouszczelniający opony) i ogranicza zastosowanie do przenoszenia bagażu.

Aby zwalczyć opiekę opartą systemu SCR NOx mocznik, który tankowane od ujścia dyszy na paliwo z depozytu dwunastu litrów. W normalnym użytkowaniu ogłosić, że oni To zajmie około 6700 km między Fill-upy, a użytkownik może wypełnić. Co słyszeliśmy wielu producentów tankowania rozciągnąć będzie je dopasować do okresów konserwacji zakończony, coś niektóre głosy przemysł zrozumiał, że było to możliwe tylko w przypadku oczyszczania gazów nie było zrobione na miarę swoich możliwości.

Bi-TDI Volkswagen 2,0 TDI: ciśnienie 3,8 bara rozdmuchiwaniem

Wszystko jest połączone w silnika, za pośrednictwem systemów czyszczących, spaliny stracić dużo ciśnienia i zajmuje bardzo wysokie ciśnienie zasysania. Ponadto, "Silniki 200 KM będzie zobaczyć wiele, ale dla ostatnie 40 konie trzeba użyć tego drugiego turbo"Mówi urzędnik silników. Muszą także wpisu tego bardzo bezpośredni powietrza w głowicy cylindra, krótkie, z małym wicher, aby wspierać dużą ilość powietrza bez ograniczeń; mamy na myśli, że zapas ma również nic wspólnego z zatrudniania 2.0 TDI 190 KM. Ani ruchomych części, do usztywniania, aby wytrzymać ciśnienie 200 bar spalanie uzyskuje się bardziej Wtryskiwacze wysokie ciśnienie robocze 2500 barów, oraz płyn chłodzący EGR (recyrkulacja spalin), który współpracuje z małym turbo (gdy wchodzi do dużej pracy turbosprężarki, bez chłodzenia przywróceń spalin, tylko na tyle "wprowadzając wiele").

Zestaw dwóch turbos silniku VW 2.0 Bi-TDI

Najsurowsze idle dwie turbosprężarki byłby stały się miękkie, ale czy widzisz zużycie 0,8 l / h lub 1,1 l / h przy podłączonym klimatyzacją. Nie panikuj, bo zużycie porusza się mniej wysoki niż to sugeruje. Wyjaśniamy, że jak przyspiesza i dostaje pracę tylko pierwszy z turbo i bezczynny jest zaprojektowany tak, że prawie nie istnieje, dlatego zrobili system stop-start. Aczkolwiek ciśnień tego silnika 2,0 TDI 240, który jest jednak Bluemotion, segmentacja i tarcie wewnętrzne nie są te, 1,6 lub 2,0 "konwencjonalny". Walcówka gładka, normalny rytm, tryb Eco, podpisaliśmy trasę jednym ruchem 7 l / 100. Nie siedź "ciągnąć" również podłączony jeden przynieść tylne koła (bo architektura pochodzi wyłącznie z 4Motion AWD), chociaż Tak można usłyszeć tylną przekładnię zawieszone Jeśli byłeś uprzejmy. obowiązkowe siedem-biegowa automatyczna skrzynia biegów To jest wszystko, czego można oczekiwać od miękkiego DSG i można poczuć minimalnego opóźnienia rozpoczęcia wyprzedzania. W trybie normalnym lub sportu, reakcja silnika jest natychmiastowe, silne i spójne. Niemożliwe, aby czynić zło z 500 Nm momentu obrotowego (51 MKG). Nie podkreśla zarówno czysty przyspieszenie To znaczy, ponieważ podpis 6,5 sekundy w 0-100 km / H-, biorąc pod uwagę masie 1,795 kg w próżni.

Gdzie władza jest w lewo, aby zobaczyć to, kiedy opuścić autostradę wokół lotniska w Monachium (jesteśmy w Niemczech) i 200 kilometrów na godzinę nadal masz dobrą rezerwę przyspieszenia pod pedałem. Blisko 228 kilometrów na godzinę ogłaszając czubek, hałas jest nadal obecny, jest bardzo dobrze izolowane i można rozmawiać bez podnoszenia głosu. przynajmniej Ta zawiesina opcjonalnie adaptacyjnego tłumienia wykazuje bardzo wysoką równowagę i komforts, bardzo rozliczane i pewnie. Nie czuć jej ogromne koła, które są nadmierne. W niektórych wyboistej drodze żwiru, który biegł przez naszego komfortu objazdu był również obecny, mimo niewłaściwych opon do tego zastosowania. Ten żywsze tempo konsumpcja wzrosła powyżej 11 l / 100 km i hamulców dla klasycznej 200-120 nagłego jak zwykle w Niemczech bez problemów, to jest to, czego są one przeznaczone. Marudzić, a potem do parku, zdajesz sobie sprawę, że dogadywali progresywny kierunek, do 230 euro, ułatwia życie w mieście.

VW Tiguan TDI 240 zakończył R-Line

VW Tiguan, przestrzeń akustyczna

Jest tak dobrze wykorzystane przestrzeni wnętrza, gdyż bateria unieważnia dużo miejsca pod bagażniku, jest prawie "granica" zdecydować się na nowy system dźwięku z duńskiej firmy Dynaudio. Co trzeba zrobić? Dobrze, gdziekolwiek by on koło zapasowe umieszczone subwoofer. Dźwięk silnika Tiguan 2.0 TDI 240 nie musi pokrywać ją, nawet nie słychać i to brzmi dobrze, mimo że Diesel. Jednak już weszła w pewnym poziomie cenowym, 800 euro zespół ten nie wydaje się szalony. Przenosi kanał wzmacniacza tak, że tylko 400 watów dostaje żywy wrażenie dźwięku dla kierowcy. Uznaje się łatwo przez głośnik centralny na desce rozdzielczej. I wstrząsnąć nóg bez zniekształceń czy wybrać muzykę lub odpowiednie wyrównanie.

Opcjonalny zespół Dynaudio dostarcza 400 watów na kanał, ale wzmacniacz

Dynaudio są takie same jak przyniósł wysokiej wierności samochodu (16 lat w V60), która następnie zaczęła Zasilanie Volkswagen Phaeton w VW czy Bugatti Veyron. Chodź, trzeba słuchać, aby spróbować, jeśli tylko wiedzieć, gdzie to jest, a poziom dźwięku w kompaktowym SUV.

Volkswagen Tiguan, niemal okrągłe SUV

Stawia trudniej przyczepić VW Tiguan swoją wagę, własne opakowanie. Konsumpcja jest to, czego można oczekiwać od silnika wysokoprężnego 240 KM … lub trochę mniej, bo jesteśmy na terenie, gdzie wcześniej tylko przeniosła silniki V6. Zarówno uruchomić obu siatek, ale bez wykładniczej wzrasta przez zwiększenie szybkości lub liczby pasażerów. sekund słabym punktem jest cena, dlatego też proponuje VW dodatkowo płatnej odrębny klimat kontrola za tylnymi siedzeniami, relingi dachowe, boczne poduszki powietrzne, kontrola ciśnienia w oponach, reflektory LED (jej bardziej dynamiczny kreator wyboru), skrzynka Urządzenia cyfrowe, zintegrowany ruter z zasilaniem indukcyjnym komórkowego, asystent jazdy dżem, i tak dalej, które zapraszają "jak nie weźmie",

Volkswagen Tiguan: SUV-line

Do tej pory, samochód mężczyzna, "łatwy" zrozumieć. Jednak z Tiguan nowych kroków w świecie "Internet podłączony samochód" już zaczęli w górę iw elektryczny Golf. Volkswagen nazywa Car-Net, połączenie z samochodu ze swoim użytkownikiem a resztą świata; Chodź, przyszłość motoryzacji. Filozoficznie chodzi o moc kompatybilne i korzystać z tych aplikacji w świecie motoryzacji telefonii komórkowej , czasami z ciągłych aktualizacji, z skonsolidowany (I bardzo statyczne) Świat motoryzacji, można kupić za pakiet prawie zamknięte.

VW Tiguan sterowania z telefonu komórkowego

z "app-connect" Można połączyć najnowsze smartfony za pośrednictwem platform Apple i Android lub za pomocą kabla poprzez kompatybilnymi aplikacjami lustro link. Wciąż ma wiele ograniczeń, ale pełne gwarancje bezpieczeństwa dla wszystkich aplikacji, które działają.

z "poprowadzić & informować" Ulepszone funkcje nawigacyjne pochodzi z Internetu w czasie rzeczywistym (z Google Earth czy Street View do aktualizacji online, import z docelowych PC lub szlaków, etc). Co byś zrobił z telefonem komórkowym, tak … ale bezpośrednio na ekranie samochodu, z jego kontroli bez podawania swoich danych cyfrowych, ponieważ Volkswagen maska ​​jest używany (tak rozumiem).

z "bezpieczeństwo & usługa" bezpośrednia komunikacja między pojazdem a siecią jest ustawiony Volkswagen, jest obsługa klienta, połączenie alarmowe, utrzymanie planu … ale również ustanowić piloty od samochodu, od jego stanu (otwarty, paliwo dostępne), aby ostrzec, gdy samochód opuszcza rozgraniczenie, prędkość, pewna godzina, itp Ten ostatni, to możliwe z komputera lub telefonu komórkowego.

Problemem będzie teraz przekonać kupującego VW Tiguan, które otrzymują "app-connect" z jego samochodu, ale z drugiej strony usługi są dodatkowo -ceny "nie wydanie" w zakresie pomiędzy 275 i 480 euro, a ponadto, że Licencja wygaśnie po 3 lub 10 lat, w zależności od usługi. Prenumerata telewizji działa dobrze, ale nie ma kultury samochód. Na początek, z wyposażeniem opcjonalnym Infotainment Tiguan, trzyletnia subskrypcja na usługi online Car-Net jest bezpłatny.

Możesz być zainteresowany:

Wszystkie ceny i cechy Volkswagen Tiguan

SUV Przewodnik: na zakup nowych samochodów w 2016 i 2017 roku

Chcesz nowy samochód? Przed docenia swój samochód za darmo

Adblock
detector