Porsche Macan GTS, najlepszy SUV od momentu

Porsche Macan GTS, najlepszy SUV od momentu

360 twin-turbo V6 CV, ulepszone podwozie i sportowy wygląd. Próbowaliśmy nowe Porsche Macan GTS, bardziej niż kiedykolwiek, 911 SUV. Devilish!

Porsche Macan GTS-proof

Porsche Macan GTS-proof

Porsche Macan GTS-proof

Porsche Macan GTS-proof

Wiemy, że jeśli Porsche oni zapomnieli, że istnieje już wersja Macan Turbo o 40 KM mocniejszy ale podczas naszego Pierwszy test nowego wariantu Macan GTS winnych nie przestali powtarzać, że mamy do czynienia Sportiest SUV cała gama. A może, głębokie, nie brak powodu: z nastawy Macan podjąć bardziej radykalne i wyłączne, nawet z Wyższe opon standardowych, jego taki sam układ hamulcowy i 30 kg lżejsze… Nie dziwi mnie, że rzeczywiście był szybszy, jak widzieliśmy przez spektakularnych górskich drogach Teneryfie. W każdym razie, nie ma wątpliwości, że wydajność, komfort i zwinność stoją możliwie najpełniejszą na rynku w średnim dziś SUV.

Jeśli od narodzin Porsche Macan rozmawiał SUV 911, dzisiaj wreszcie potwierdził z tym nowym i nowego wariantu GTS. i są 10 w sumie w Porsche. już powiązane Boxster, kajman, 911, Panamera a nawet jeszcze większy SUV Cayenne GTS niczym, po prostu brakuje Macan na noszenie mityczne akronimy wydany w 1963 roku na zasadzie 904 konkurencja droga prawna. I tu ponownie, mimo że SUV, są one nadal bardzo obecny niemal wyścigowe geny: Dzięki nowemu Porsche Macan GTS a przed nami, ryciny poczuć i uruchomić na swoim ciele.

Test Porsche Macan GTS

Porsche Macan GTS supercar

Wyposażona nowy Porsche Macan GTS Seria z pakietem Sport, ale w jednym z wariantów, który zawiera nowe przednie i tylne spódnice, opony, podwójne rury wydechowe oraz boczne deflektory powietrza czarny matowy, a nowy spojler dachowy czarny błyszczący lub zasłonięte pilotów, jego wygląd jest spektakularny, niemal diaboliczne. Podobnie jak wspinaczkowe bardzo władcze rzędzie, ale nie jest zbyt wysoka: jego Stanowisko kierowcy jest prawie 8 cm niższy niż Porsche Cayenne, i więcej niż 3 mniej niż w przypadku Audi Q5, który pamiętamy, Macan bierze swoją bazę. Tak, jej liderzy powtarzają się z dwie trzecie swoich nowo opracowanych elementów.

No dobrze zakwaterowani w bardzo sportowym pozycji, to również nie zauważyć ich Nowe szczegóły wewnętrzne. sportowe fotele z centrum Alcantara, GTS emblematy lub różnych kolorach, które można łączyć jako opcja, wraz z pakietem wnętrz, który obejmuje GTS skóry i ozdobne szwy i dywaniki, zagłówki, pasy, a nawet pola oprzyrządowania kontrastu. Nie ma go już zaczęliśmy to Porsche Macan GTS jest uwolniona.

Porsche Macan GTS-proof

Porsche Macan GTS: więcej mocy

Z imponującą Ryk jego silnika V6 Nowy Porsche Macan GTS wita nas. I to nie jest ktoś V6. doładowaniem przez dwie turbosprężarki, z pełna zmiennych faz rozrządu i smarowania Sucha miska olejowa, Twój blok 3,0 litra przemieszczenie To jest taka sama jak jazda Aktualny Porsche Macan S, ale wzmocniona. 340 przekazuje go GTS spojrzeć 360 KM i, przede wszystkim, niemal 10 procent więcej momentu obrotowego. 46.9 MKG wzloty są przekształcane tutaj w nieco ponad 51 mkg, dostępny z nie mniej niż 1450 do 5000 obrotów na minutę. Bardziej efektywne wentylacji zmniejszenie przeciwciśnienia gazów spalinowych i zwiększenie ciśnienia: 0,2 bar maksymalne obciążenie (1,2 bar), obecnie są odpowiedzialne za tę dodatkową siłę nowego strumienia.

Związane przystosowane wyłącznie do PDK podwójnym sprzęgłem 7 prędkość, codziennie czuję się szybciej, Porsche Macan GTS to bestia w ruchu. Zawsze bardzo natychmiastowy akcelerator, z wielka siła ciągnie się aż do 7000 obr./min bardzo dobrego cięcia generowanie wielką wydajność SUV prawie 1,9 tony waga. Z opcjonalnymi obietnic pakietu Sport Chrono 0-100 km / h w zaledwie 5,0 sekundy, brutalne przyspieszenie od stania początek moglibyśmy czuć się z systemem Launch Control na porcie cięcie FastBall Santa Cruz de Tenerife. Bestial! Aby dać wyobrażenie jest prawie tak szybko jak Boxster GTS. Bardzo mało i jest obecnie ponad Porsche Macan Turbo 4,8 sekundy i 266 km / h Prędkość maksymalna 10 km / h, w tym przypadku. konsumpcja Porsche Macan GTS pobyty w 8,8 l / 100 km: To nie jest wyjątkową postacią (the Macan Turbo nagrany 8,9 l / 100 km), ale dla wielkogabarytowych sportu, która nie wydaje się wygórowana.

Porsche Macan GTS-proof

Porsche Macan GTS: poprawa dynamiki

Oczywiście, moc dla prostego władzy nie byłaby skuteczna w SUV z powodu tego kalibru, jeśli nie przybył towarzyszy także Rama w dobrej kondycji. A nowe Porsche Macan GTS. Konstrukcja i silnik i temperamentu dźwięku i dodaje również ulepszone podwozie sportowe, dzisiaj 15 mm obniżona zawsze przed Macan S i już Seria z adaptacyjnego tłumienia PASM (Porsche Active Management Suspension) Marka.

Inżynierowie mówią nam, że to wszystko, nowe oferty Porsche Macan GTS poprawiły dokładność elektroniczny i widzimy dzisiaj również nowy przewymiarowane opony mieszane, miernie 265/45 R20 z przodu i 295/40 R20 z tyłu, i towarzyszy zespół wspomniano identyczne niezwykle potężne hamulce o Macan Turbo w dziąsłach, to jak dotąd standardowo 235/55 R19 z przodu i 255/50 R19 z tyłu.

Bardzo szybko, na drogach Park Narodowy Teide to Porsche Macan GTS pochodzi prawie wybuchł. z najwyższa chwytające, bardzo bezpośredni kontakt być SUV i przednią pociąg zawsze bardzo pouczające, czuję się dzisiaj nawet obsługi bardziej potulny i precyzyjne niż Macan samego Turbo. Świetna odpowiedź pewnością zwinny Porsche Macan GTS stanie wyciągnąć zakrzywione kolory nad supersamochód i że, oczywiście, również ukoronować seryjny z Zmienna koła marka PTM.

Ponownie, ponieważ technologia Porsche 911, Składa się z wielu sprzęgła tarczowego i elektronicznym sterowaniem, która w normalnych warunkach dystrybuuje pełną moc do tylnych kół, aby ten SUV A Dynamiczny charakter reakcji prawie czysty napęd. aktywować Tryb “Sport Plus” i jeździ Opcjonalny elektroniczny ogranicza poślizg (PTV Plus) i jesteś prawie w sporcie gdzie marcarte bardzo kontrolowaną nadsterowność. Tak, jeśli to konieczne przed utratą zdolności motorycznych, spokój, ponieważ System ten jest w stanie wysyłać do 100 100 momentu obrotowego na przednie koła wyjątkową stabilność.

Więcej niż SUV, dysk jest prawie supercar, gdzie czują się tak również fantastyczny wyrafinowanie. Jeśli nie chcą wojny, to Porsche Macan GTS może też zawsze bardzo progresywny, jest doskonale izolowane a, opcja zawieszenia pneumatycznego (To był Pierwszy SUV w swojej klasie, aby ją zaoferować) Jest również zdolny do wchłaniania i dostarczania wysokiej jakości zwijania i redukcji w obudowie 10 mm w stanie normalnym. Tak, GTS, ale przede wszystkim każdy Macan kolejny pokazuje, że jest to Porsche.

Porsche Macan GTS-proof

Porsche Macan 2016: nowe produkty dla pełnego zakresu

również korzystając z wprowadzeniem nowego wariantu Macan GTS Porsche aktualizuje całą gamę z szeregu wspólnych wydarzeń będzie dotrzeć na rynek w grudniu. Po pierwsze, i ewentualnie może to samochód wyposażone w diody LED, plus Łączność i nowy system multimedialny PCM ekran dotykowy o wysokiej rozdzielczości i 7 cali, także premierę na nowy Porsche 911.

Z podobną do dowolnego telefonu komórkowego i zarządzania aktywami dla sterowania głosowego również, że oferuje wiele dodatkowych funkcji, wiele usług z dostępem do Internetu oraz dwóch nowych aplikacji: Porsche Porsche i samochodów Połącz Połącz APP. Z nich, można na przykład obsłużyć wiele z ich funkcji zdalne sterowanie, transmitować celów nawigacji lub korzystania z usług przesyłania muzyki osobom trzecim. Tutaj zostawiamy wszystkie ceny nowego Porsche Macan 2016 zasięgu.

2016 Porsche Macan ceny

Porsche Macan S: 70,212 euro

Porsche Macan S napędowy: 66,972 euro

Porsche Macan GTS: 85,823 euro

Porsche Macan Turbo: 95,682 euro

Możesz być także zainteresowany

– 2016 Porsche Macan, ceny i szczegóły ich odnowienia

– Porsche Macan GTS, sportiest SUV w swojej klasie

– Test: Porsche Macan Turbo, najlepszy z trzech światów

– Test: Porsche Macan S drapieżne

Adblock
detector