2017 Subaru BRZ: Ceny testowanie i sport „tani”

2017 Subaru BRZ: Ceny testowanie i sport „tani”

Lekkie zmiany kosmetyczne Subaru BRZ 2017, punkt początkowy i dostrojony do całkowitej zmiany sprzęt zdefiniować jeden z najbardziej pożądanych rynku małych sportowych.

BRZ Subaru jest aktualizowana

BRZ Subaru jest aktualizowana

BRZ Subaru jest aktualizowana

BRZ Subaru jest aktualizowana

To już pięć lat spędził w 2012 Toyota i Subaru terminasen do uszczelniania ich sojusz z tym wyjątkowym 2005 2 + 2 coupe, pod nazwą GT86 na pierwszym i BRZ na sekundę. lekkie tylne koło z różnicowy o ograniczonym poślizgu poczęte dla purystów poszukuje wielką przyjemność z jazdy, to niesie wiele uczuć i dlatego konfigurację ramki jako dostępnej mocy pozwala się odkrywać ich potencjał nie będąc wytrawny specjalista. To, w wartościach bezwzględnych, przystępne sport, dlatego ich koszt nabycia, utrzymania i tak prosi swojego kierowcę, aby uzyskać maksymalne korzyści. W związku z tym moc stosunkowo ograniczony, z 200 KM, pochodzących z silnika z maksymalnym momentem obrotowym 20,9 mkg na względnie dużą szybkością i bardzo postępowy reakcji, lub 17 „koła 215/45 opony wystarczającą przyczepność i stosunkowo progresywnego reagowania na granicy. Na szczęście nic z tego się nie zmieniło, ale chociaż nie jest to masa modelu się stać „Youngtimer„jak nie prowadzić, jeśli niektóre odcinki zostały ulepszone, aby utrzymać się na rynku w pełni sił.

kosmetyczne zmiany Są to na pierwszy rzut oka najwięcej uwagi w Subaru BRZ 2017, z reflektory LED dla wszystkich swoich funkcji, w tym światła i tylne światła. Również zostały one przeprojektowane paragolpes, dzwonki od kończyn przednich, tylny dyfuzor i 17 „koła 10 szprych. Na tylnej klapie teraz spoczywa jeden lotka większe proporcje zwiększenie wydajności przepływu powietrza i wytwarza więcej docisku jest wykonana aluminium plastik zamiast swojego poprzednika.

Test Subaru BRZ Subaru BRZ wewnątrz 2017 wita nas Wielofunkcyjna kierownica sportowa sportowy wygląd, a nie tylko ze względu na średnica mniejsza -3 mm-, logo BRZ haftowane na oparciach nieco niższe i nowe -situados tapicerías- przednich foteli, deska rozdzielcza z przodu pasażera foteli Alcantara lub oprzyrządowania kaplica skórą z czerwonymi przeszyciami, jak większość szwów wszystkich elementów wnętrza. Ale najbardziej atrakcyjny „gadżet” dla purystów reprezentuje prawo zegarek oprzyrządowanie. Tak więc, jeśli centralne rezerwy do cuentavueltas i lewej prędkościomierzy, to jako wyświetlacz wielofunkcyjny, kolorowy wyświetlacz TFT 4.2 “ wybiera informacje, takie jak komputer podróże, ale także między parametrami jak wskaźnik siły G, krzywe ciągnienia mocy i momentu obrotowego, potrójna metr z informacjami na temat Temperatura wody, oleju i napięcia lub chronometr zmierzyć swój czas okrążenia, jeśli używamy go w obwodzie.

Ekran dotykowy 6,2 „konsola środkowa obecnie obejmuje ona System „Subaru Starlink” z szeroką łączność ze smartfonem, który doprowadził do nie oferują opcjonalną przeglądarkę, jak może replikować rozkazy i obejrzeć naszą mobilną mapę na ekranie.

BRZ, Subaru autentycznie

w jego geneza, projekt, zarówno zewnętrzne jako wnętrze, Upadł na Toyota i rozwój techniczny w Subaru. Został on dozowany AWD symetryczny standard marki, ale nie silnik bokser benzyna bezpośredni / wtrysk pośredni; Moc rozjaśniony przez Toyotę, mimo że projekt w końcu skończyło się współpracując inżynierów z obu marek. Dane w tym 2,0, który rozwija 200 KM przy 7000 obr./min, Oni nie różnią, ale zawiera pewne Modyfikacje korbowy, zaworów i leczenie tulei cylindrowych. Zmiany nieznacznie poprawić zarówno reakcję i wytrzymałość, jak jego poprzednik i zgodne z zasadami Euro 6. śmigło pozwolenia na emisje Nisko położony środek ciężkości z masą tylko 46 cm w glebie.

w Subaru BRZ 2016 podwozie nie znaleźć najbardziej znaczących zmian. Utrzymuje ona taką samą strukturę zawieszenie niezależny McPherson z przodu i wielowahaczowe z tyłu, ale mają wzmocnione kotwy tłumiące w celu zwiększenia sztywności skrętnej. Z amortyzacją Odpowiedź nieco twardszy, że dowód na torach lodowych i śnieżnych nie znalazłem go przyjąć utratę komfortu, który nadal podpisane przez Showa. Jednak najbardziej praktyczne dla użytkownika jest przybycie Kontrola stabilności nowych funkcji, zastępując związek pośredni, który mieści się pomiędzy normalną i całkowicie odłączony, dawniej nazywany sportowe i teraz Śledź z czterech poziomów interwencji. W trybie sportowym pozwala krzyż bez bankrutuje duża, co skutkuje wysokim stopniem zabawy z pewność, że system jest tam ukryty w przypadku pomyłki i sytuacji jesteśmy z ręki umieszczono byliśmy zbyt optymistyczne.

Subaru BRZBrak zmian w kierunku, Szybkie i dokładne, hamulce lub zmiana, z 6-biegową manualną skrzynią biegów, a także szybko i dokładnie, z tras stosunkowo krótka dźwignia przekładni hydrokinetycznej lub automatyczna o tej samej liczbie biegów wymagała nakładów 1.500 euro komfort zwycięskich ale traci skuteczność.

Dla wielu, najlepszą wiadomością jest to, że nie tylko nie podnieść cena, ale obecna kampania promocyjna spadek w 1250 euro dla ręcznych wersjach przesyłowych i 1750 do automatycznej. Ceny na ich punkcie dostępowym pozwala leżeć poniżej 3.340 euro Toyota GT86, w tej chwili nie oficjalnie ogłosił żadnej zniżki.

Subaru BRZ 2017 ceny

Subaru BRZ 2.0 Sport: 29.650 €

Subaru BRZ 2,0 wykonawczy: 31,150 €

Subaru BRZ 6Na 2,0 wykonawczy: 32,650 €

Możesz być także zainteresowany

2017 Toyota GT86

Subaru BRZ TS, tylko do Japonii

Porównanie Mazda MX-5, Nissan 370Z Nismo i Toyota GT86

Adblock
detector