2017 Audi Q5: przetestowania nowego SUV premii

2017 Audi Q5: przetestowania nowego SUV premii

Audi Q5 2017 nie jest rewolucja w projektowaniu, ale wyraźna ewolucja, ze znaczną poprawą komfortu, efektywności, dynamiki i łączności.

Nasz test Audi Q5 2017 na zdjęciach

Nasz test Audi Q5 2017 na zdjęciach

Nasz test Audi Q5 2017 na zdjęciach

Nasz test Audi Q5 2017 na zdjęciach

Z okazji inauguracji nowa fabryka z Audi w Puebla (Meksyk), gdzie nowe Audi Q5 2017 jest zbudowany dla każdego z wyjątkiem Chin, mieliśmy okazję przetestować nowy model SUV poprzez marki niemieckiej. Nowy styl i nowe funkcje dla Q5, że postępować zgodnie z wytycznymi Q7 w technologii i wykorzystuje tę samą platformę MLB Evo opracowany dla instalowania silników wzdłużnych.

Audi, który wygrał 2017 Audi Q5 być najlepiej sprzedającym się modelem na świecie w swojej kategorii, revalidate pozycji oczekuje na sukces nowej edycji tego Premium SUV, Dzięki usprawnień, w tym możliwość włączenia skuteczna zmienna wysokość zawieszenie pneumatyczne, nowa technologia quattro ultra dynamiczny adres który zmienia swoją przekładnię w zależności od prędkości i kąta obrotu kierownicy sport tylnego mechanizmu różnicowego, oraz wiele AIDS napędowe oraz innowacyjne funkcje łączności i rozrywki na pokładzie.

2017 Test Audi Q52017 Audi Q5: aktualizowane on-line

z Evolved linia, bardziej wyraźny profil, trójwymiarowy kratka single-frame i świeżo upieczony jaszczurka reflektory (Może być ewentualnie matrycy LED typu), nowy Q5 jest dłuższy, szerokość i wysokość niż w poprzedniej wersji. Mierzy 4,66 metrów, szerokość 1,89 m i 1,66 wysoka, natomiast walka osiąga 2,82 metrów faworyzować wewnętrzną przestrzeń.

Całkowity ciężar został obniżony do 90 kg, w porównaniu do poprzedniej generacji Q5 z wykorzystaniem lekkich stali o wysokiej wytrzymałości i aluminium i ogłasza 0,30 aerodynamicznego Cx bardzo udany, stosując miękki i ciała, niski owiewki i nawet określonej konstrukcji obręczy i opon, które wspomagają przepływ powietrza skierowany od przedniej strony kraty lub pod podłogą Audi Q5.

Nowe wymiary pozwoliły Luźniejsze wnętrza, zwłaszcza w tylnych siedzeniach, gdzie mieszkańcy dostrzegają więcej miejsca na nogi i większą wysokość dla głowy. Ponadto, z możliwością ruchome fotele mogą zarobić dodatkowe 13 cm jeśli chodników wsunąć do jego tylnym położeniu.

2017 Test Audi Q52017 Audi Q5: Interior Premium rzeczywistym

Jak zwykle w znaku niemieckiego Wewnątrz Audi Q5 doskonale spełnia oczekiwania i jest zgodny z najnowszymi produktami z Audi. Dobre materiały, wszystko bardzo dobrze położony, bardzo dobrze wyposażone i mnogość opcji, aby dostosować do smaku, z systemy klimatyzacji, podgrzewana kierownica, fotele do masażu, power stereo wysokiej mocy oświetlenia otoczenia z 30 kolorów do wyboru, itd.

Oczywiście nie mogło zabraknąć cyfrowego sterowania wirtualne skrzynki sztuki kokpicie Kierowca konfigurowalny do woli z dużej lub małej oprzyrządowania, z mapami i odpowiednich informacji… Head-Up Display obszar Plus i MMI touch Internet 4G, Urządzenia Wi-Fi do łączenia 8, Indukcja ładowania protokół Qi na smartfony, itd.

Co zaskoczyło nas to, że ekran pojemnościowy jest przeglądarka, Eksperci twierdzą, że wolimy zrobić prosta i intuicyjna obsługa z MMI ruletkę Funkcje być wykonywane przez dotyk z pełnym ekranie odcisków palców.

2017 Audi Q5: dobre dane

Jak już wspomniano powyżej, tylne siedzenia, Są one oferują wystarczającą especio i w jego położeniu najbardziej wysuniętym do przodu, może mieć miejsca przesuwane wzdłużnie na dwie części i odchylane oparcia, tak, że pasażer komfort osiąga się, gdy nie jest wymagane maksymalną przestrzeń bagażnika. Ponadto, Mogą być składane na trzy niezależne sekcje, aby ułatwić załadunek z dużych obiektów.

W tym przypadku, Osłona może się zmieniać od 550 do 610 litrów w zależności od położenia tylnego stanowisku -są 10 litrów więcej niż dotychczas. Można również mieć Czujnik „hands-free”, aby otworzyć i zamknąć drzwi nogą i możliwość zmniejszenia wysokości jazdy z tyłu -through przycisk Push położony w maletero- na bardziej dogodny dojazd, w wersjach wyposażonych w zawieszenie pneumatyczne.

2017 Audi Q5: high-tech

Nowe wydaniel Q5, kto dziedziczy większość znanych rozwiązań nowy A4 i Q7 dstawka za mnóstwem urządzeń w dziedzinie AIDS i bezpieczeństwo jazdy, z elementów, takich jak predykcyjna sprawność asystent, reflektory i matrycy LED na przemian z dynamicznymi sekwencyjnych kreatora zapłon dżemów LED, odjazd ostrzeżenie przedział pasażerski, monitorowania martwego pola i ruch tylne przekroczył aktywnego prowadzenia pasa i wykrywania pieszego z automatycznym hamowaniem, inteligentny impasu, która oddziela zmiany w automatycznych modeli biorąc pod uwagę dane przód radar, prędkość i kartografia, etc.

Wersje czterocylindrowe i nowa przekładnia to ultra quattro, oś tylna do podłączenia w zależności od potrzeb i zmiennym rozdziałem, podczas 3.0 TDI quattro wykorzystuje konwencjonalne, można dodać tylny sportowy mechanizm różnicowy z możliwością podziału momentu obrotowego pomiędzy tylnymi kołami.

2017 Audi Q5: mocne i efektywne silniki

Początkowo będzie to mieć tylko silnik benzynowy 2.0 TFSI 252 KM z pojemników S tronic 7 prędkości i z czterech spalinowych: blok warianty 2,0 TDI, 150, 163 i 190 KM (Pierwsze 6 manualna i reszta S tronic 7) i 3.0 V6 TDI 286 KM i ponad 63 MKG moment związany z Tiptronic automatyczna 8-biegowa.

2017 Test Audi Q5Będą one oferowane rodzaje zawiesiny Standard, sport, aktywne, jak i regulowany pneumatyczny (60 mM) w pięciu poziomach niezależnie od wyboru silnika. uwolnienie hybrydowy, będzie podłącz i o zasięgu około 50 km w czystym trybie elektrycznym, nie trafi na rynek do 2018 roku.

Podczas kontaktu, które podjęliśmy w Kalifornii Baja Mexican tylko mieliśmy możliwość jazdy wersję benzynową z 252 KM 2.0 TFSI i 3.0 TDI 286 KM, zarówno z regulowanym zawieszeniem pneumatycznym. Silnik benzynowy jest szczególnie dobrze, z wielką zdolność do wspinania reżim i dość cichy. Związane z dwusprzęgłową siedem-biegową S tronic pozwala zysk ze zbioru w sklejaniu obszary, ponieważ pokazuje, szczególnie sprawne, dzięki lekkości całości i szybkości zmiany biegów.

Ze swej strony, 3.0 TDI V6, nieco cięższe, korzysta z jego większej mocy i momentu jego masywną postać, która przekracza 60 mkg. Teraz ma 8-biegowa Tiptronic przekładni hydrokinetycznej zamiast S tronic 7, co pozwala wydłużyć rozwój zmian do zmniejszenia zużycia. tryb efektywność Można oddzielić pole strzelać „żeglarstwo”, dalsze obniżenie wydatków, można dostać się wokół 6 l / 100 km na średniej jeśli nie wiele z pedału gazu nadużywane.

jego dane Korzyści są spektakularne i zawsze dostępny zapas momentu obrotowego catapulting Audi Q5 z niezwykłą łatwością. Podkreśla znaczenie prac wykonanych na podwoziu, o większej sztywności, precyzyjny układ kierowniczy i Zawiesinę zdolne do absorbowania silne nieprawidłowości z wysoką wydajnością.

Nawet utwardzonych utworów chwali dobre umiejętności przewidziane interesujące wymiary TT wyciąg / tryb offroad. Ma możliwość wyposażania Układ kontrolny spada, inklinometryczne kąty wskaźnik wejścia i zejścia zachęcić zadanie sterownika. Zawieszenia pneumatycznego zapewnia dużą wygodę i możliwość wyboru pięć poziomów wysokości (lub od -15 do +45 mm) w trybie standardowym 178 mm (wysokość), chociaż w trybie wysokiej jakości maksymalna prędkość jest ograniczona do 35 km / h, automatyczne obniżanie wysokości korpusu, gdy ta zostanie przekroczona. To samo dotyczy innych trybach; szybciej, niższa wysokość Ciało. Jeśli w ciągu około dwóch minut zwalnia, wysokość ciała wraca do poprzedniego poziomu.

Krótko mówiąc, wydawało się nam Okrągły jakość produktu, wyposażony w arsenale wysokim poziomie rozwiązań technologicznych i bardzo interesujące dla tych, którzy poszukują kompleksowej i wielowymiarowy model. Pneumatycznego zawieszenia, opcjonalnie, zwiększa wygodę, zwiększa użyteczność i sprzyja napędowy na każdej trasie.

Adblock
detector