Porównanie: Ford Focus 1,6 TDCI 115 vs 110 Megane 1,5 dci

Megane Renault, jeden z najlepszych modeli sprzedaży na naszym rynku odbiera rywal opieki, odnowionego Forda Focus, którego ceny są bardzo agresywne i sprzęt.

Porównanie: Ford Focus 1,6 TDCI 115 Titanium vs Renault Megane 1.5 dCi 110 Limited,

Porównanie: Ford Focus 1,6 TDCI 115 Titanium vs Renault Megane 1.5 dCi 110 Limited,

Porównanie: Ford Focus 1,6 TDCI 115 Titanium vs Renault Megane 1.5 dCi 110 Limited,

Porównanie: Ford Focus 1,6 TDCI 115 Titanium vs Renault Megane 1.5 dCi 110 Limited,

Oczywiste jest, że w nowym Skupić się przede wszystkim na pierwszy rzut oka, jest z przodu odmłodzony, jaszczurka i przypomina nam nieustannie, jak wizerunek marki Aston Martin. Jednak najlepszym tego nowego modelu dostawy jest bardziej ukryty owalne, najdalej na pierwszy rzut oka. Po rozprawie, Wewnątrz jest szybko zauważyć, że w centralnym ekranie i ma przyzwoity rozmiar, dokładnie 8 cali.

Ponadto zmienili konstrukcję i wielkość elementów sterujących na kierownicy przed niepraktyczne. Teraz są one lepiej wdrażane, ale są zbyt małe i są umieszczone tak blisko siebie, że łatwo jest brać pod ciśnieniem, a także wymagają zbyt dużo uwagi do zdalnego widzenia drogi. I daleko od tego, co oczy widzą łatwo teraz Skupienie używa grubych dywanów, grubsze szyby boczne i spiczastą izolacji komory silnika z wyraźnym celem obniżenia poziomu hałasu, który istnieje w przedziale pasażerskim.

odnawiane ostrości

To dzięki naszej percepcji, Focus został zmiany postrzeganej dotyk na swojej jeździe poprzez serię występów mechanicznych. To zwiększyło sztywność przedniej osi, zwiększenia wytrzymałości bocznej tulei w zawiesinie przez zmianę ustawienia klap oraz modyfikowanie geometrii zawieszenia. To, w połączeniu z kalibracji elektrycznego wspomagania układu kierowniczego modelu daje owalu pół dotykowy saloon, pozostawiając kierowcy wyraźny smak do Mondeo. I nie przesadzaj, bo mieliśmy oba samochody niemal równocześnie.

Ponadto, również posiada skomplikowany system łączności zaawansowane sterowanie głosowe, dzięki czemu ustawy o audio, nawigacji, klimatyzacji i telefon komórkowy. Jak najbardziej ekskluzywna oferta, ma pół-automatyczny system parkowania musi obsługiwać -Nawet pedału online oraz baterię. I tylko z tych elementów, różnice Megane są bardziej niż godne uwagi, choć istnieje wiele więcej w portfelu Ford dla Focus. Nasz francuski weteran żyć jego ostatnie miesiące między nami, a może nawet kilkanaście, ale jego strzał z dystansu Zapobiega to elektroniczna platforma aktualizację, która, oczywiście, będzie zawierać jego wymiany.

godny

Mimo to, Ograniczona wersja Megane nadal ciężko walczyć. Prawdą jest, że prezentacja nie może się równać wizualną jakość Focus Titanium, ale utrzymuje dobry dotyk. Ich wyposażenie, choć obfite, nie jest na tym samym poziomie, pomimo tak podobnych cenach, co dowodzi, że Ford agresywny polityka handlowa jest bardziej intensywny w jego kompaktowy odnowiony. Opracowanie na ten temat, Skupienie ma bardzo interesującą opcją Przyjdź zerowy koszt pochodzących z seryjnie, które są grupami optyczne adaptacyjne biksenonowe, gwarantów doskonałą skuteczność nocny.

Jazdy, musimy tylko znaleźć jeden, ale jeśli chodzi o komfort Forda. Przednie oparcia wytworzenia zbyt dużego nacisku na dużą tyłu chociaż, żonaty powtarzając każde ciało zachowuje się inaczej na liczbie miejsc. Jednakże, w przednich siedzeniach naszej anatomii Megane doskonale pasuje i nie znalazł kłopotów. Livability jest bardzo nawet pomiędzy obu, Zaletą dla Renault tylnej nadproża i lepsze miejsca tam dla nóg pasażerów w Fordzie. Jak w większości takich salonach, zatwierdzenie przez pięć miejsc jest bardziej teoretyczna niż realna, chyba trzy użytkownicy tylnej ławki są ludzie, żylasty ciało. Główną zaletą Renault Palencia wykonany jest w bagażniku, z dodatkowymi 50 litrów, oni zawsze się przydać w tego typu samochodach rodzinnych.

dwa Galowie

W tej konfrontacji niemiecko-francuski i amerykański, jest zdrajcą. To jest wbudowane w tym Focus, źródło PSA lub silnik, francuskim i hodowane. Bardzo podobne, prawie identyczne uprawnienia, przyspieszenia odzwierciedlać tę równość prawie jedną dziesiątą. Jednak podczas odzyskiwania lub jest do przodu, najdłuższe zmiany biegów w Megane są odczuwalne i wyraźnie, tak Focus wykazano bardziej zwinny w dwóch górnych biegów. Ta decyzja techniczna nie prowadzi do drastycznych zalet w zużywa paliwo, rozdział, w którym zarówno przejść do doskonałego poziomu. Wszystkie modele z tej wielkości i wagi -the ostrości idzie w górę poza 1300 kg z pełnym złożeniu, z postaciami wydatków, które nawet poniżać do 5 l / 100 km w użytku mieszanego, pomiędzy miastem i autostrady, Ukazują się gdzie przychodzi na optymalizację zużycia bez dziwactw technologicznych lub nietypowych materiałów. Mimo tego podobieństwa w kosztach paliwa, Różnica w wielkości depozytu, w imieniu Renault sprawia, że ​​autonomia jest znacznie wyższa, prawie 150 km, oni zawsze się przyda, gdy kończąc długą podróż to jest bez irytującego dodatkowy stop.

Focus rama była zawsze jednym z najlepszych w swojej klasie od pojawienia się tego modelu, a jego konflikt z Golfa dla ołowiu w tej dziedzinie sugerowano dyskusji pomiędzy ekspertami i amatorów na kilka lat. W nowej definicji, Focus dodaje kolejny składnik w ogniu tej konfrontacji, Przejściowy zwiększonej stabilności, który przewiduje wykonanie stabilizacji wyeliminować nawet to przestraszyć zmieniając oceń nas serce „połknąć nam krzywą”. Ma to na celu zapewnienie najwyższego dynamiczne możliwości bez zmiany komfort jazdy. Megane oferuje bardziej klasyczne również skuteczne, belki skrętnej z tyłu, a także dostrajajàcà architekturę ale. Oba mogą prześledzić każdą drogę naciągane, ale Focus trawi go więcej elegancji. W zbiorczej analizie, Focus odgrywa jego sztuczki nowoczesnej technologii i doskonałej architekturze być lepszy od umyślnego i Mégane zawsze wdzięczny.

Adblock
detector