Porównanie: Mercedes SLK 55 AMG vs Jaguar F-Type 5.0 V8 S

Oni was prześladować. Są dwa strumienie, dwa wrażeń sportowych, które łączą znakomity mechaniczną, piękno, wydajność, dynamikę i brzmienie, dużo dźwięku. Jeśli SLK AMG wzrasta do nowego wymiaru, pięciuset KM F-Type V8 uczyniła go do niebiańskiego świata.

Porównanie: Mercedes SLK 55 AMG vs Jaguar F-Type 5.0 V8 S

Porównanie: Mercedes SLK 55 AMG vs Jaguar F-Type 5.0 V8 S

Porównanie: Mercedes SLK 55 AMG vs Jaguar F-Type 5.0 V8 S

Porównanie: Mercedes SLK 55 AMG vs Jaguar F-Type 5.0 V8 S

Żyjemy w czasach, które duże silniki wielocylindrowych zaczynają ustępować mniejsze mechaniczne, lecz nie mniej potężne. V8 Zaczynają się wycofać przez efektywne i jasne 6 cylindra, ale to nie jest w przypadku tych dwóch szlachetnych terenówka, które sprawiają, że ich bujny V8 Kolejnym argumentem za chcąc mieć jedną z nich jaguar F-Type i Mercedes SLK AMG.

Kilka lat mężczyzn AMG Dali twist SLK, podnosząc moc jego 5.5 V8 421 KM do atmosfery. To jest niesamowite, aby zobaczyć, w jaki sposób blok otwarte 90 stopni jest wydrążony w próżny SLK, Oczywiście przestrzeń zajmuje wszystko. Pomyśl przez chwilę, że SLK jest terenówka tylko 4,1 metra długi (będziesz myśleć i nie bez powodu, że F-Type jest gdzie indziej), z rozstawem osi 243 cm, lub co jest tym samym, posiada środki utylitarny Clio, ale z ogromnym silnikiem w każdym calu.

V8 z aluminium SLK AMG To cud technologii i rozwiązań wśród swoich podświetla Cylinder dezaktywacji 2, 3, 5 i 8 gdy pracuje przy niskim obciążeniu aż do 3600 obr./min, sposób replikować strategię downsizing, utrzymaniu V8. Gdy tak się stanie, nic nie mówi, aby przejść 4 cylindra. Od postoju zawsze zaczyna uruchamiając ruch 8 cylindrów i przejście przez i konfiguracja jest niezauważalna.

w jaguar dyplomacja nie zostawili na inny czas. Oni wybrali wersji gwiazdy F-Type przez imponującą 5.0 V8 to również produkowane w lekka aluminiowa który wykorzystuje kompresor dla wartości żywności i pozostawia 495 KM i 63,5 MKG, stanowią one całości tylko 2500 rpm.

F-Type Jest wyraźnie większy (i cięższy) niż SLK, Ale nie sądzę, dodatkową przestrzeń w swojej próżnej do przodu więcej. Monta długo 8 przekładnia automatyczna, przez 7, w SLK i zajmuje ósme, aby przenieść lokomotywy rozwoju, 73,4 km na 1000 obrotów na minutę, co wyraźnie Kostka 7 i pozwala "spacer" Autostrada na wyrzucenie reżimów (120 km / h przy 1634 rpm rotuje), znacznie mniejsze niż w SLK (7 56,5 km / h na 1000 obrotów na minutę).

Oprócz tego szczegółowo, można sobie wyobrazić, że oba samochody mają silniki a zatem ich korzyści dużo jego odwołania. Pchanie strasznie dużo z tego samego biegu jałowym; Wyglądają na 7000 obrotów na minutę z tą samą intensywnością iw obu przypadkach cały system operacyjny jest ogromnie. wszystko tak szybko, jak to Jaguar, można otrzymać niepotwierdzone tak dużo chodzenia SLK. Ale poza numerami, F-Type również nakłada ona znacznie bardziej wybuchowy. kompresor To daje odpowiedź, która często jest bestialski i up łączące dla ramki.

Zanim powie ci, jak należy pamiętać, kolejny wspólny czynnik obu silników: ich dokładne dźwięki mechaniczne i wydechowe. Jeśli już V8 ma szczególny akcent akustyczną i stracimy, jeśli nikt nie lekarstwo (zobacz jak to brzmi teraz F1), praca odbywa się na ich linie wydechowe (z zaworami, które modyfikują wewnętrznej trasy), dokonać tych mechanicznych instrumentów muzycznych. Ale w jaguar, Nabywa jego zakres akustyczny koncert muzyczny. Zarówno przyspieszenie i retencji, znak dźwiękowy odtwarza środowisko tak blisko konkurencja, co może prowadzić do nasycenia na długą podróż i czuć zbyt obserwowana w mieście, ale nadal nie można pomóc sprowokować go ciosami akceleratora który kładzie większy nacisk na jeździe.

zaczęliśmy

Ze swojej krótkiej shoeprint w SLK AMG można mieć poczucie bycia sobremotorizado, ale wszystko przychodzi tak bardziej naturalne, niż można sobie wyobrazić. Jego front-end jest szybkie i solidne, jego zwolennicy nie przenoszą, dotyczy zakrętach krótkiej przejażdżki i tylna, nr seryjny autoblocante, straci wewnętrzny napęd kół gładko i nie gwałtownie przerwany ESP jazdy. wynik łatwy przepustnicy (Kosztem bycia mniej skuteczne) tak długo, jak jesteś zdyscyplinowany z instrukcjami.

F-Type ty To wymaga dużo więcej. jest bardziej reaktywne zamówień, co nie jest wadą; Wycieczka bardzo dobrze i przesyła Wiele zaufania na dowolnym nośniku, ale gra z krzywej i być ostrożnym ze swoimi intencjami. jego norma autoblocante jest bardzo skuteczny a to zawsze wiąże wymagania jazdy. F-Type współistnieje z nadsterowności bardzo naturalnie, ale rzęsami, gdy sprowokowany przez imprinting 5.0 turbo, Mogą to być problem, jeśli nie wiemy, co my sobie. Ciężar jest wówczas w stanie techniki pilota.

zmiana F-Type Jest bardzo szybki (ponad SLK), jego znakomite hamulce i przeciwko SLK, jako przedmiot tłumienia dotyk, również dlatego, że używa poduszki można regularne klawiszy. Jesteśmy za sterami 500 KM i mieć wszystko pod kontrolą. Mimo to, Jaguar nie powinien być łatwy dojazd na śliskim terenie i elektroniki często niewiele może zrobić. zły reakcja silnika i spełnia waga powyżej 1800 kilogramów, a kiedy wchodzi po czerpie zawalił szerokie opony, staje się krytyczna.

dotykowy spacer

W codziennym życiu, w swojej roli kabrioletów, wydaje się, trudno zapomnieć swoje wnętrzności sportowych, ponieważ firma dotyk jego stojaki i ich silników nieustannie przypominają nam o tym, co ukrywają. Ale roll z przystosowań i zapewniają silniki stałe oporowe. Zarówno w środowisku wewnątrz zabierze Cię również do świata tak efektowne jak sport. materiały, skończony, sprzęt... mamy do czynienia z pojazdami awangarda w każdym calu. Jaguar brezentowy dach Posiada bardzo dobre wykończenie i chociaż nie izolować się jako metaliczny SLK, jego jakość jest godna pochwały.

W żadnym z tych dwóch modeli pojawiają się szumy i ochrona aerodynamiczna wygląda podobnie, chociaż SLK Posiada szereg deflektory później osłabiania prądu. Również docenić SLK gdy służy spacer w zimie ich szaliki termiczne, o zintegrowane aeratory w zagłówek wyślą gorącego powietrza do szyjki. sufity może działać w obie pracuje na niskich obrotach.

Adblock
detector