Renault Megane GT Turbo vs Opel Astra: dwa benzynowe twarzą w twarz

Renault Megane GT przeciwko Opel Astra TurboRenault Megane GT przeciwko Opel Astra TurboRenault Megane GT przeciwko Opel Astra TurboRenault Megane GT przeciwko Opel Astra Turbo

Był czas, gdy o 200hp w samochodzie segmentu C kompaktowy Oznaczało to czystą sportową. Jest sprzedawane również w reklamie, wyposażenie i własny wizerunek samochodu. Obecnie marki mogą sobie pozwolić na takie caballaje w normalnych wersjach bez konieczności spełnienia jednego publicznej. Oba samochody z tego porównania są Renault Megane GT i Opel Astra Turbo; prowadzony jak cholera i zużywają bardzo mało, każdy ma swój własny styl, a jednak dwa naprawdę cieszył się na nielicznych okazjach, kiedy miałoby to tak jasnego wyboru i na koniec musiałbym decantarme tani lub estetycznie lubiłem coś innego; Można postawić na elegancja operacyjny Opel Astra lub sprawność Renault Megane i byłbym zadowolony z wyboru. Zobaczymy, czy w końcu myśleć tak samo.

Zarówno Opel Astra Turbo i Renault Megane GT to dwa kompaktowe-upy. Jego ostatnie pokolenia właśnie przybył i podpisany dwa bardzo interesujące produkty. W przypadku tych wersji GT Turbo i odpowiednio zapewnić Nowoczesny benzyna czterocylindrowy 1,6 litrów oni zapomnieć na wiele sposobów turbo silniki wysokoprężne i bezpośrednim wtryskiem, że dostał tak modne w ostatnim dziesięcioleciu. Przed nimi równa mocy, aby zapewnić podobną wydajność i wyrafinowanie wykwintne co oznacza, że ​​można wybaczyć, że zużycie jest nieco wyższa; Są one również tańsze.

Renault Megane GT Turbo vs Opel Astra

Silniki mają podobną konfigurację i obsługa jest bardzo dobra w obu przypadkach. Wystarczy spojrzeć na krzywych mocy, które przyciągają do zrozumienia. Dane techniczne są lepsze w Astra dzięki niższym rzeczywista waga (88 kg) i mniej więcej 10 procentach momentu, i że błyskawiczną dwusprzęgłową skrzynią biegów Mégane i Launch Control (istnieje możliwość instrukcji) sprawia, że ​​można zyskać na czasie przy każdej zmianie w stosunku do instrukcji Opla. W każdym razie różnica nie zobaczyć go jako coś nie do pokonania Są one bardzo szybko! i, jeśli nie jesteś miłośnikiem najlepsza postać i przejść go używać, nie wybrałby te samochody, bo jeden bieg nieco więcej niż inne, To nie jest duża różnica. W punkcie konsumpcji jest również lepsza Astra, który spędza się do 1,4 litra mniej niż średnia dla miasta, mimo spożywania tą samą drogą, znowu zmiana sprawia, że ​​różnica, w tym przypadku przez zdumiewające; siódmy jest dłuższy niż Astra szóste i pierwsze trzy są krótsze.

Opel Astra jest oferowany z dwoma poziomami wyposażenia, Dynamic lubią naszą jednostkę testową lub doskonałości, podczas gdy Renault Megane GT w single-ended. To niewątpliwie wpływa na zachowanie, zwłaszcza w języku francuskim. Opel ma komfortowe zawieszenie kretyn, gotówka, ale z doskonałym kompromisem pomiędzy tym, co powinno być codziennie samochód i uzyskiwanie dobrych wyników, jest dla mnie, iz tej zawiesiny, jeden z najbardziej kompaktowych w swojej klasie a sąd nie-sport był od dłuższego czasu; jego osadzenie w watach. Renault stworzona z GT podwozie preludium do tego, co będzie w wersji RS, ale z pewną przyjemnością, że nie zobaczymy w sporcie. ma wytyczne tylne koła, a także twardszy sprężyna i amortyzator konkurent kretyn. daje to jako niezwykła zwinność, Zastosowanie sportowego kompensowania braku możliwego mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu, nie trzeba. Albo powoli lub szybko rogu GT utrzymuje wybraną ścieżkę bez gwałtownością tylnej osi i zapobiega podsterowności długo przed Astra i stabilności; Jednak Megane GT jest lepsza. i To jest miejsce, gdzie można zrobić swoje preferencje dla jednej lub innego decantarte. Astra pracuje więcej, ale jeśli chcesz jechać szybciej, tym Mégane przyniesie bardziej sportową satysfakcję, która jest sama w sobie bardzo dobry Opel w swoim zachowaniu i bardzo dobra prędkość Renault.

Operl Astra Turbo vs Renault Megane GT

Nie lubię Opel Initial Touch pedał hamulca zbyt swoją martwą podróży, przeciwieństwem Renault, uczucie hamowania jest zbyt duża. jako zarówno hamulec dobrze w każdej sytuacji Nie mogę nic zarzucić wiele, ale chciałbym kompromis w obu. Megane wziąć urlopu pozwala podwójnego sprzęgła napędzany w trybie automatycznym lub może być używana z kamerą. Działa dobrze, nie ekstremalnych wyczynów sportowych i stosunkowo ładny normalne, ale powinny przynajmniej oferować możliwość ręcznej skrzyni biegów dla romantyków, wyrzut Opel też zrobić odwrotnie; dzisiaj musi być automatyczne.

Livability jest dobry w obu. Mégane zajmuje sportowy mandatów obejmujący pewną utratę wzdłużnej przestrzeń z tyłu w stosunku do normalnych wersjach. Z wyjątkiem 7 cm różnicy w tym wymiarze, reszta przestrzeni oboje oferta jest podobna. Ja lubiłem przednie siedzenia Astry. Oparcie jest bardzo dobra zarówno na samochodach, ale stolec jest daleki w języku francuskim. W bagażniku jest tylko 10 litrów różnicy na korzyść Mégane, zarówno z zestawem pomiarowym reparapinchazos. Jeśli zdecyduje się na dodatkowe koła zapasowego, według naszych pomiarów Renault nie zmienia swojego miejsca i Opel zdarza się mieć dobry but do mierny, z 80 litrów mniej.

Stoimy dwa bardzo dobre samochody, każdy zorientowany do ich stylu, stylu, który trzeba określić, czy jest to czego szukasz. Obie mają prędkość, dopuszczalny pobór i dobry poziom wyposażenia. Wystarczy zmienić obraz na bok, jeśli priorizas zachowanie lub komfort, Specjalizujemy się zarówno oni nie zaniedbując przeciwnego. Teraz nadszedł czas, aby je płacić i Opel przynosi niższą cenę. Prawdą jest, że brakuje tylną kierownicy i automatyczną skrzynię biegów, więc Myślę, że Mégane GT nie posiada złe cenę, mimo że droższe. A dodatki takie jak Astra butt testu kosztuje 29,858 euro (część 24,568 EUR) i pozostaje na poziomie 25.000 € (lub 20,587 € bez dodatków) z oficjalnych zniżki, natomiast Megane od 29,100 euro i ma swoją cenę koniec 25,650 euro, plus dodatki, które chcesz umieścić.

Porównanie Opla Astra i Renault Megane (dane techniczne Centrum Autopista.es)

pomiaryRenault Megane GTOpel Astra Turbo
0-100 km / h6,90 s6.87 s
0-1000 m27,3 s27.0 s
20-50 km / h 26,0 s (D)5,7 s
80-120 km / hw 64,29 s (D)7,8 s
zużycie miejski8,7 l / 100 km7,3 l / 100 km
zużycie droga6,0 l / 100 km5,9 l / 100 km
zużycie mieszany7,1 l / 100 km6,5 l / 100 km
Frenada 50-0 km / h10,2 m9,8 m
Frenada 100-0 km / h40 m37,7 metra
Frenada 120-0 km / h56 m55 m
Głośność przy 50 km / h61.4 dBA61.8 dBA
Głośność przy 120 km / h70.0 dBA70.5 dBA
waga1,436 kg1,348 kg
tułów410 dm3400 dm3
Przestrzeń tylne nogi71 cm78 cm
Szerokość wewnętrzna / po143/136 cm140/135 cm

Możesz być także zainteresowany:

Opel Astra 1,4 Turbo vs Seat 1,4 TSI

Mazda3 SKYACTIV D Astra 1,6 CDTI i Megane dci

Fiat Tipo, Opel Astra i Toyota Auris: trzy kompaktowe Diesel