Test: BMW 220i, czysta pasja

Druga generacja kompaktowych coupe BMW utrzymuje swoją filozofię, z tym estetyczny ukłon w stronę przeszłości, że sprawia mu inny model, podkreślając pasję które definiowało sportiest wersje.

Test: BMW 220i, czysta pasja

Test: BMW 220i, czysta pasja

Test: BMW 220i, czysta pasja

Test: BMW 220i, czysta pasja

Druga generacja BMW kompaktowy coupe To wzrosła w rozmiarze, ale zachowuje swoją tożsamość, która sprawi, że unikatowy model na rynku przeciwko samochodów tego rodzaju wielkości i segmentu z rywalizować. Trzeci tom z krótkim niepodlegających wszystko spadnie z sufitu, dwoje drzwi z bezramowych okien i wydłużonej przedniej kaptur tyłu określić jego osobowość jako odzwierciedlenie w poprzednim modelu. Ukłon w stronę innej epoki w którym pasja zdefiniowane sportiest wersje.

BMW 220iwykorzystuje sama platforma jako bieżąca serii 1, długości siedmiu centymetrów (cm więcej trzy rozstaw osi) oraz dwa szerszy w swoim organizmie w ciągu swojego poprzednika zwiększenie przestrzeni życiowej istotnie, a pojemność bagaż, ale nie rezygnując z jego filozofię, albo dynamiczna etykieta ogłaszając swój styl. Nadkola są bardziej widoczne, aby pomieścić odpowiednie wałki, cztery centymetry szersza, stylizując swój wizerunek. Krok naprzód, aby uczynić go bardziej funkcjonalnej i wykorzystywane, co przejawia się nieco od wymiarów przestrzeni pasażerskiej i Pień 20 litrów większą zdolność.

Od 184 KM

Obecna 1 Seria bierze gamę silników, rezygnując podstawowe warianty, 1.6 benzyny i oleju napędowego. w ten sposób, Silniki dostęp do zakresu będą dwa oddzielne dwa litry, 143 KM i 184 KM jeśli wariantach wysokoprężnych, a tym samym ilość energii wreszcie testowanego tutaj benzyny. To jest po prostu sprzedać 228i z 245 KM na tym samym bloku, pozostawiając pionierem wyłącznym M235i 6-cylindrowy silnik i 326 KM, który jest teraz dostępny również z napędem na wszystkie koła. Wszystko twin-scroll turbo z bezpośrednim wtryskiem, o zmiennych drzew dwukrotnie Vanos krzywek i dystrybucji Valvetronic.

2.0 silnik z technologią TwinPower Turbo, jest wynikiem polityki Marka silnika modułowa maksymalne części udostępniania i składników pomiędzy różnych bloków stosowanych w tym zakresie, w tym warianty wysokoprężnych. Wysoka wydajność silnika, w naszej hamowni pokazał postać znacznie wyższy niż urzędnik, sięgając 193 KM, czyli znacznie powyżej 180 KM i ogłoszonego w szybszym tempie, podczas gdy figura moment nieznacznie przekracza ogłoszone.

oferty więcej stanów zasilania liniowego z niższych obrotach niż 1.6, który wykorzystuje serię 1, bardziej „pełny”, chociaż z podobnym czuć i że popycha doskonałą wydajność. A poza tym, zużycie jest mniejsze pół litra na 100 km. Znakomite w podróży, ale również bronić się w ruchu miejskim. Wersja testowana Jest to najbardziej ekonomiczny nabycia, z 6 przekładnia manualna zamiast automatycznego 8 stosunków, opcjonalne, co oznacza dodatkowy wydatek 2500 euro.

Bilans komfort, wyposażenie

BMW 220iSeria 2 ma identyczne zawiesin architektura saloon, McPherson z przodu i tyłu niezależne odkształcalnego równoległoboku, z możliwością montażu sportowy pociągu, kretyni trudniejsze. Series, wyposażony ustawienie niestandardowe, z trzy tryby pracy: Comfort, Sport i ECOPRO Sport + oprócz jeśli zdecydujesz szereg opcjonalnych elementów urządzenia dla, działających na różnych parametrów, aby dostosować jazdy w każdych okolicznościach. Coś bardziej żywe reakcje serii 1, Oferuje on precyzyjny układ kierowniczy i hamulce reagować na dotyk i intensywnością, co skutkuje Bardzo aktywny w zakresie krzywej i, grając z biegami do podjęcia wysokiej silnik obraca się, korzysta z ciężarkami bilansowania i napęd na tylne koła, tak by otworzyć drogę do naszej woli, zwłaszcza jeśli pozostawić kontrolę trakcji w związku pośrednim tak to uwalnia ich tyle, aby znaleźć inną linię i znaleźć sensacje jeśli pozwala na to sytuacja. Z bardzo solidne uczucie ściśnięcia zawieszenia, łamanie komfort na firmę lekko nieregularne i lżejsze w rozszerzeniu, rozszerzone wsparcie na bardziej otwartych drogach nie oferuje tę idealną równowagę, która pozwala wyszukiwać linie rysowane naturalnie, zmuszając niewielkie ruchy kierownicy, aby szukać regularne wsparcie. Ale w każdym przypadku, przesyła absolutną pewność, i nadaje się do wszystkich szczeblach zarządzania, z pełnym poparciem pomocy elektronicznych, które kontrolują żadnego racjonalnego nadmiar.

czteromiejscowy

BMW 220iSkonfigurowany jako 2 + 2, większa zewnętrzna wielkość i nowy coupe rozstaw osi jest podana w przestrzeni wewnętrznej, ale zysk nie jest znacząca. Ciało jest jednak teraz 5 mm mniejsza, ale zdobyte w wysokości wnętrza nawet 1 cm z tyłu. Tylne siedzenia pozostaje ograniczona do dwóch osób dorosłych przekraczająca 1,75 m wysoki na tym poziomie, a miejsca na nogi nie jest hojny. Są odpowiednie dla dzieci, nawet jeśli są one „dorósł” i przesunięcie przednich foteli a szerokość drzwi pozostawić wystarczającą ilość miejsca na dostęp do wystarczająco wygodne. Przednie fotele sami są przestronne, a Stanowisko kierowcy jest optymalne dla każdego rozmiaru, z siedzeniami, które posiadają z powrotem dobrze i są wygodne.

Istnieją oczywiste zmiany w konstrukcji deski rozdzielczej, ale nawet tak, wydaje się, że jesteśmy w ostatnim wagonie na małą przerwę stylistycznej. Wszystkie elementy sterujące są w zasięgu ręki, z MMI upraszcza funkcje zarządzania z dobrze umieszczonym ekranie, aby uzyskać dostęp do informacji. Czytając zegarki nie jest jednak idealny, ukończył z prędkościomierza do 260 km / h, tak że liczby są zbyt różnorodny, biorąc pod uwagę wielkość, dla optymalnego odczytu. Szeroka konsola środkowa naciska pedały lekko w lewo, aby kierowcy, ale można się przyzwyczaić i płynnie przyjemność znaleźć dobrze ustawiony hamulec i pedał gazu i idealny rozmiar dla manewru toe pięty w tym podręczniku wersji. Również dla purystów, śledzenia zliczenie na dźwigni hamulca ręcznego i działających tylko na tylnych kołach, jest mile widziane, choć zajmuje więcej miejsca niż przycisku elektrycznego.

BMW 220iBagażnik zdobył 20 litrów do 395 litrów objętości, który nie jest źle, a właz jest coś większego niż jego poprzednik, choć wciąż ograniczony. Tylny wspornik może być opcjonalnie składane na trzy niezależne połówki (40/20/40).

Trzy linie wykończeniowe

W standardowym wyposażeniu jest ungenerous dla wozu jego ceny. 17 „koła tylko klimat kontrola, czujnik światła i deszczu, skórzane koło kierownicy i gałka dźwigni zmiany biegów, a pokrycie oczekiwania samochodu jego urządzeń zabezpieczających ceny i pozycjonowania, plus, 8 poduszek powietrznych. Nawet składany system luster, podłokietniki i uchwyty na napoje są opcjonalne. Trzy linie wykończeniowe Nowoczesny, Sport, pakiet M, promocyjne launch (990 €), Obejmują one odrębne elementy, które dają różne, bardziej charakterystyczny rafinowany lub sportowej atmosferze. Ale dla ogromnej ofercie zbiórki w tym listy opcji, trzeba zapłacić, jak zwykle w tej marki. Oprócz elementów, które mogą być zakupione oddzielnie, oferuje liczne pakiety: systemy zabezpieczeń jako asystent jazdy (616 euro); widoczność (2155 €); Reflektory ksenonowe (1,115 €), telefon lub nawigacyjny (od 356 do 2551 €); Personalizacja (pakiet M Sport) ...

Produkt BMW dla każdego, kto chce inna coupé o bardzo silnej osobowości, ale funkcjonalne i bardzo użyteczny z tym silnikiem, doskonała wydajność, ładny wydajność i umiarkowane spożycie. Odmienny samochód, jako alternatywa dla zwykłej koncepcji coupe.

Adblock
detector