PSA zapowiada rzeczywiste zużycie 28 samochodów Peugeot, Citroen i DS

Opublikowane rzeczywiste zużycie 28 modeli Grupy PSAOpublikowane rzeczywiste zużycie 28 modeli Grupy PSAOpublikowane rzeczywiste zużycie 28 modeli Grupy PSAOpublikowane rzeczywiste zużycie 28 modeli Grupy PSA

W listopadzie 2015 roku, w kontekście mediów zdyskredytowanie sektor motoryzacyjny po skoku dla silników souped Volkswagen, PSA Grupa ogłosiła zamiar opublikowania zużycie klientom swoich samochodów w konkretnym przypadku. Osiem miesięcy później mamy wyniki. 28 modele zostały wybrane do analizy marek Peugeot, Citroen i DS na podstawie zwiększonego wolumenu sprzedaży.

W wykazie przewidzianym przez francuską firmę jest doceniana maksymalna różnica wysokości do 2,7 litra na sto kilometrów konsumpcji Trasy pomiędzy danymi laboratoryjnych i rzeczywistych. Największą różnicą prezentuje 3008 Peugeot 130 1.2 PureTech Start z&Zatrzymać sześć przekładnia manualna i 17-calowe, spożywanie LABORATORY 4,9 litra do 7,6 litra stu w realnych warunkach. Po przeciwnej stronie znajduje się Peugeot 208 1,6 BlueHDi 100 z pięciobiegową manualną skrzynią biegów i 16-calowe koła, którego oscylacji wynosi 1,2 litra na sto przejechanych kilometrów. Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że pomiary uzyskane są porównywalne do tych klientów (PSA uzyskanych w niezależnych badań).

Pomiar przeprowadza się przez PSA wyznaczono stosując protokół określony w Transport NGO & Środowiska (T&E) i Francja Nature Environnement (FNE) i zbadane przez Bureau Veritas. Zainspirowany przez Europejski RDE projektu (rzeczywiste emisje jazdy) Zużycie paliwa jest obliczana za pomocą przenośnego sprzętu zainstalowanego w pojeździe (PEMS). Pomiary przeprowadzono na drogach publicznych, otwartych dla ruchu (25 km miasta, 39 km dróg i 31 km na autostradzie) w rzeczywistych warunkach jazdy (Korzystanie z klimatyzacji, waga bagażu i pasażerów, nierównym terenie, etc.).

20 modeli w tym roku

Greg Archer, dyrektor czysty transport pojazdów & Środowisko „, te testy w faktycznym stosowaniu zapewnić klientom więcej informacji badań reprezentacyjnych w nowszych laboratorium, tak aby Teraz można wybrać najbardziej efektywnych modeli z pełną świadomością ich rzeczywistego zużycia”.

Przed końcem roku, Grupa PSA wyda postacie innych 20 modeli. Ponadto, zapewni symulator, który pozwoli klientom przewidywanie zużycia samochodu w zależności od stylu jazdy i wykorzystania (mix miasto / szosa / szosa obciążenie pojazdu ...). również, również wniosek ekologicznych jazdy który będzie kontrolować konsumpcję i tym samym emisję CO2. A w 2017 roku, grupa francuska opublikowany emisji tlenków azotu w warunkach rzeczywistego wykorzystania klientów.

Lista rzeczywistego zużycia w stosunku do zatwierdzonego

Peugeot samochody: realna konsumpcja

modele Peugeot

Citroen: realna konsumpcja

modele Citroën

DS samochody: realna konsumpcja

modele DS

Możesz być także zainteresowany

Europa zatwierdza nowe testy rzeczywistego zużycia Worldwide ujednoliconych procedur testowych lekkich pojazdów

Samochody, które najlepiej pasują do ich rzeczywiste zużycie upoważnionemu

Realne zużycie samochodów przed zatwierdzonego różnicy 18%