Czy Guardia Civil niesłusznie zrobić zaświadczeń wypadek?

Inżynier lekarz na Uniwersytecie w Saragossie Wykazano w badaniach, że Traffic Guardia Civil popełnia poważne błędy w dochodzeniu roszczeń. Wykazano to w 180 przypadkach w tym Ortega Cano spowodowanych przez które spowodowało śmierć kierowcy jest.Czy Guardia Civil niesłusznie zrobić zaświadczeń wypadek?

Guardia Civil Jest popełnienie poważnych i znaczących wad w ruchu zatłoczonym: Świadczy Juan José Alba, Lekarz specjalizujący się w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego na Uniwersytecie w Saragossie inżyniera przemysłowego. Jego badania koncentrują się na 180 przypadki i każdy z nich zostały wykryte poważne błędy techniczne, Łącznie wypadek, w którym był zaangażowany Jose Ortega Cano, co spowodowało śmierć Carlos Parra.

Zgodnie z cyfrowym Confidential, Alba On przedstawił swoje badania na kilku konferencjach, jak w przypadku Sympozjum Traffic Accident Przebudowa, który to odbył się w zeszłym roku w Walencji. Po tej wystawie, To był trudny „polowanie na czarownice” przez Dyrekcję Generalną ruchu, który zażądał, aby wycofać się w swoich wnioskach. Ponadto został on zagrożone przez walne szefa Wydziału Ruchu, Benito Salcedo, po spotkaniu, że zagroził wnieść do sądu o ujawnienie swoich badaniach. Inżynier został zmuszony do szukania schronienia na Uniwersytecie w Saragossie za posiadanie zostało ocenzurowane.

Sprawa Ortega Cano

Uniwersytet w Saragossie, Juan José Alba przodu, przeprowadził własne dochodzenie w sprawie faktów, ujawniając liczne gafy w raporcie zatłoczonym Gwardii Cywilnej. oni ciekawie zminimalizowania szkód spowodowanych przez byłego torreador Mercedes R320 CDI prowadzącej do zmarłego Altei. Po pierwsze, przez kod przypisany wpływ każdego z pojazdów. W przypadku Mercedes, było 11FYEW4, jest ostatnia cyfra źle: głębokość uszkodzenia powinno być 5 a nie 4. Tymczasem kod związany z Altei Carlos Parra był 11LYEW7, przy czym postać L określa przewidywany obszar o deformacji po uderzeniu i określa, że ​​strona była kiedy to było rzeczywiście przednia, jak w przypadku Mercedesa, gdzie jeśli można zobaczyć literę F.

Dlatego też, w ocenie szkody, zgodnie z raportem policji przez Gwardii Cywilnej, samochód zmarłego otrzymał mniejszy wpływ i szkoda została zlokalizowana w środkowej i przedniej części pojazdu, kiedy to było rzeczywiście przednia ,

Ponadto, w jego gabinecie, w Alba skarga Symulacja przeprowadzona przez wypadek Gwardii Cywilnej, obliczenia przeprowadzono przy użyciu innego pojazdu jazdy matador: a Mercedes S420. Klasa S używany ma nic w strukturze z R320 CDI Cano jako Mają różnych współczynnikach sztywności. Dlatego w Alba badania twierdzi, że ustalenia oficjalnego raportu nie są dokładne, natomiast Guardia Civil uważa, że ​​fakt ten nie ma znaczenia.

Kierowcy, bezradny

W konkluzji swojego gabinetu, Juan José Alba ujawnia bezbronnych obywateli, którzy ponieśli lub zostały naruszone w jakiś sposób, wypadek samochodowy. I to, że w postępowaniu sądowym, Powód jest zawsze podana do twierdzeń Gwardii Cywilnej, co oznacza, że ​​jeżeli ich wnioski są błędne popełniane poważne niesprawiedliwości. „W dziedzinie prawa,” Alba wyjaśnia "brak rygoru technologicznego może mieć poważne konsekwencje ekonomiczne i ludzkie”.

Adblock
detector