„Zielona Piekło” jest zapisana: jest to Nürburgring

Nürburgring: załadowany historia obwódNürburgring: załadowany historia obwódNürburgring: załadowany historia obwódNürburgring: załadowany historia obwód

Życie dla wielu jest przenoszony przez namiętności, niektóre z nich można dostać się do pielgrzymki do miejsca kultu. Niektórzy idą do Santiago de Compostela, inni do Mekki, a my, Miłośnicy samochodów i „Motorsport”, mamy w naszych umysłach Nurburgring jak wielkiej świątyni motorsportu świat. „Zielone Piekło”, jak nazwał w czasie trzykrotny mistrz Jackie Stewart F1, lub Nordschleife, nazwa starego układu, był sceną wielu wyścigach na całym ich 87 lat historii. Ze zmianami w układzie, które otrzymały dziesiątki różnych kategoriach ze zwycięstw mityczne piloci promowany do kategorii „” Ringmeister (Coś w obiegu 'Masters') jako Tazio Nuvolari, Alberto Ascari, Juan Manuel Fangio i Jacky Ickx, ale również z chłodzenie wypadków i ofiar śmiertelnych na torze bo zawsze niebezpieczeństwo panujących na drodze.

najnowszy przychodzi do nas z gór Eifel w zachodnich Niemczech -LOKALIZACJA z Nordschleife-, jest to, że Niemiecki dostawca „Capricorn Group” auto części będzie nowy właściciel obiegu od 1 stycznia 2015. Po latach z niepewnej przyszłości, obecni właściciele przyjęli ich ofertę, która wznosi się 100 milionów euro. Mają również obiecał Dodatkowych inwestycji w wysokości 25 mln euro, w celu poprawy infrastruktury całego kompleksu wokół obwodu. Mówił w jego czasach nawet szef Formuły 1 Bernie Ecclestone był zainteresowany zakupem.

Został on stworzony w tych latach niepewności, Platforma o nazwie 'Save The Ring', On jest wypowiadająca marnotrawstwo przez rząd niemiecki w latach 2007 i 2009 w budowę kompleksu handlowego na tym samym torze. dług publiczny generowany do tego dzieła ironicznie o nazwie „NüroDisney” on wynosił więcej niż 350 milionów euro, bez otrzymania akceptacji społecznej, jak oczekiwano. „Save The ring” zebrane podpisy w celu zapobieżenia obwodu przed wpadnięciem w ręce każdej prywatnej firmie, tworząc różne profile sieci społecznych zgłaszających się.

Nurburgring

Opowieść pełna emocji ... i niebezpieczeństwo

Nürburgring rozpoczął budowę w 1925 i powitał jego pierwszy wyścig, Grand Prix Niemiec, 1927. W tym czasie, układ został utworzony trzy sekcje: Nordschleife, 22.8 km, Nürburgring Südschleife, 7,5 km, a owalny 2.24 km. Zaledwie trzy lata później, w 1930, stało się stosować tylko część północna.

Południowej części i są owalne i pamiętać po zakończeniu budowy Obwód obecnie gospodarzem większości ras utrzymywanych na Nurburgringu. Ten ślad 4,5 km długości, został wydany w 1985 a on oznaczał powrót Formuły 1, po Niki Lauda straszny wypadek, który prawie kosztował go życie w 1976 roku. Obecnie szczytem motorsport sporu Grand Prix niemiecki co dwa lata, na przemian z Hockenheimring. Inne testy odporności, takie jak niemieckie serii VLN którego głównym dowodem są Nurburgring 24 Godziny- zjednoczyć najnowocześniejszy układ z 20,8 km prądu Nordschleife, tworząc w ten sposób Obwód 26 kilometrów, z 40 krzywych w lewo, 50 w prawo, i 300 metrów spadania wysokości pomiędzy najniższym i najwyższym punkcie.

Zwiększa o 17 procent, 11 procent upadki, ślepe narożniki, zarobił krzywe jak słynny „Karrusel” ... Są częścią obwodu, w którym Każdy kierowca może umieścić swój samochód za 23 euro i korkociągu, lub inne działania, takie jak copilotajes, zwiedzanie, lub uruchomić z gokarty i Doświadczenia off-road w innym miejscu obudowy.

Nurburgring

Producenci obwodu „osobiste”

marek samochodów coraz częściej wykorzystywane na Nurburgringu dostroić swoje nowe samochody, ratowania oryginalnego ducha układu. Iw jego poczęcia, został stworzony jako miejsce Nürburgring testu niemieckich producentów czasu. „Walki”, w którym żyjemy dziś jest nie tylko skupia się na wykonywaniu remontów modeli sportowych marek, ale wykracza poza. Nowy pojazd skojarzyć ze słowem „rekord” na tym torze jest już Strategia marketingowa więcej.

Jednym z najnowszymi wiadomościami o nowym gwiazdkami Seat Leon Cupra, oznakowanie rekord okrążenia na przednim napędem w standardzie (7 minut i 58 sekund). Ale dzisiaj, Najlepszy czas dla samochodu produkcyjnego to trzyma radykalny SR8LM, tiempazo od 6 minut i 48 sekund. Jednak tym razem została przeprowadzona z wycieki opon co oczywiście nie wolno używać na otwartej drodze. Tak trzeba wziąć pod uwagę, na przykład, czas 6 minut i 57 sekund zakończyła niedawno cabrio super-hybryda Porsche 918 Spyder.

Tak, pojazd może poszczycić się absolutny rekord Nordschleife jest Porsche 956 prototyp wyścigowy, w 1983 Ukończył obrót 6 minut i 11 sekund. Spektakularne poziomy wydajności, zwłaszcza w porównaniu z Wzór 1 70: było Niki Lauda pierwszy stracić 7 minut w sesji kwalifikacyjnej GP 1976, dzień przed swoim strasznym wypadku.

Nasza opinia

Każdy miłośnik samochodów i wyścigów powinna wynosić co najmniej raz na torze Nurburgring. Świadkami biegnie za starym lesie tory Nürburg bezcenne. I jeśli możesz, aby dać z powrotem na ścieżkę w każdym typie pojazdu musi być niesamowite przeżycie ... i niebezpieczne. Ponieważ nie zapomnieć, że jest to obwód z wieloletnim tyłu, przy minimalnych środków bezpieczeństwa, o niebezpiecznych zakrętach i bardzo dużej długości. Jeśli kiedykolwiek miał okazję do zrobienia, polecam naukę ci cały układ (nie jest łatwym zadaniem) w grze wyścigowej. Będziesz podziękować. Nie nazywają "Green Hell.