Jedziemy nowy Nissan Micra 2017

Mamy na nowy Nissan Micra 2017Mamy na nowy Nissan Micra 2017Mamy na nowy Nissan Micra 2017Mamy na nowy Nissan Micra 2017

Nowy Nissan Micra, dostaje na sprzedaż w Europie od Następny marca. Jest to nowy samochód który dzieli elementy mechaniczne i strukturalne z aktualnego Renault Clio. W rzeczywistości, to nowy Nissan Micra być produkowane w tej samej Flins (Francja), gdzie Clio jest zmontowane.

Ten nowy model jest aby utrudnić rywale podobnie jak Seat Ibiza, Opel Corsa, Renault Clio i Volkswagen Polo, zacytować najlepszych sprzedawców w Hiszpanii. Kiedy pojawi się w sprzedaży w marcu 2017 będzie dostępny zarówno z silnik benzynowy trzycylindrowy Turbo i 0,9 litra albo z 1.5 diesel cztery cylindry i dwie 90 KM. Te dwa mechaniczne już stosowane w innych modelach Renault i Nissana. później, Nissan Micra 2017 będzie miał inny silnik spalinowy 1 litr, bez turbo i mocy 75 CV.

W przypadku Silnik wysokoprężny 1.5, Nissan oferował nam tymczasowe dane Zużycie 3,2 litra na 100 km i emisji od 85 g / km CO2.

Nissan Micra 2017Ale nowy Nissan Micra i Renault Clio One nie są takie same chociaż samochód wyprodukowany w tej samej fabryce. Nissan Micra uruchamia nową platformę, który użyje następnej generacji Clio. Oprócz silników, tylko lusterka i laaterales księżyce są wspólne z modelem francuskim. „Standardy będzie Nissan, Renault nie. Ponadto, mamy własne strojenie samochodów; Możemy udostępnić komponenty, ale szukasz czegoś innego, aby odróżnić się od Renault „, wyjaśnia jeden z inżynierów, którzy pracowali nad projektem przez wiele lat. Na przykład: tylko jeden silnik inżynierowie Nissana obsłużyć około 3000 parametry wnieść o mechanice.

Nissan Micra 2017, napędowy

Po raz pierwszy pojechaliśmy do benzyny Nissan Micra 0,9 Turbo 90 CV zamaskowany całkowicie na zewnątrz i częściowo do środka. Zrobiliśmy razem jeden z dowodów ścieżek ma zespół rozwoju Nissana w Hiszpanii: 38 km tras, w których odcinki regionalnym, krajowym autostrady i Turnpike sukcesu. Ponadto, firma z nienagannych sekcjach począwszy od innego bardzo zepsuty.

Stanowisko kierowcy jest dobry, nawet dla kogoś takiego jak ja, który przekracza 1,9 m wysokości. Minusem jest to, że za mną nie ma prawie miejsca na nogi dziecka. Kierowca samego mniejszym rozmiarze by pozostawić miejsce dla innej osoby dorosłej o podobnej wielkości viajase luźne. Przednia szerokość jest większa niż poprawne, jak tylnymi siedzeniami. Według naszych pomiarów tymczasowego Nissan Micra z powrotem ma 1,37 m szerokości. Ibizy lub Clio mierzy 1,3 i 1,25 m na tym samym poziomie, odpowiednio.

Jazdy Nissan Micra 0,9 silnik i przejść zdecydowanie przyspiesza samochód ze zwinnością, przynajmniej tylko z dwoma osobami na pokładzie bez bagażu. Dotknąć ręcznej skrzyni biegów (5 biegów) znalazłem szczególnie dobre: ​​szybki i dokładny. Cechy, które wyróżniają się w stosunku do jednego z samochodów, które mieliśmy do dyspozycji spróbować: Renault Clio.

Zarząd spotyka się oszczędzić na dokładność. Jeśli zauważymy wibracje w pewnych okolicznościach czymś typowym wstępnej serii jak pojechaliśmy. Nie lubił nadmiernego jednostkę testową jazda kierownicy odpowiadający wykończenia pośredniego i nie spłaszczone dno obręczy. Prawdą jest, że daje dynamiczny do wnętrza (deski rozdzielczej w połączeniu z bardziej pomarańczowy) wyglądu, ale bardzo ciasne zakręty lub manewry mogą dostać się chwycić kierownicę złego.

Zawieszenie przywiązuje albo samochód w różnego rodzaju firmy, szczególnie przy podłodze w gorszym stanie. W tej samej ścieżce do kierownicą Volkswagena Polo lub powiedział Clio, modele te okazało gładszą zachowanie zawieszenia.

Podczas testu mogliśmy wypróbować jeden z systemów zabezpieczeń, który zawiera nowy Nissan Micra. Na przykład w alarm wyciek CARRIl, które mogą być włączane i wyłączane w zależności kierowcy przycisku. ten system Jest zasilany przez aparat zamontowany na przedniej szybie i czytania znaków drogowych znak. W tym czasie zostanie przekroczona linia, emituje wibracje na kierownicy i desce rozdzielczej świateł na jasnym ostrzeżeniem. Alarmy te nie występują, jeśli włączyć kierunkowskaz zmienić pas. Co oznacza, że ​​system jest do skorygowania kierownicę odesłać samochód na środku pasa. Tak jest mała korekta toru, podczas gdy kierowca jest ostrzegany stosując lekki nacisk na przeciwległych hamulców kół których bieżniki linię.

Kilka tygodni później mieliśmy okazję do jazdy i bez kamuflażu, 90 KM wariant diesel, również wyposażone w manualną skrzynię biegów pięć relacji, z których mogliśmy zrobić krótką wycieczkę po okolicach Barcelony. Głównym diferenecia z wariancie benzynowym oprócz logiki dźwięczność, Jest jej szybsze reagowanie i ulepszone odzysków figury. Już od 1.500 obr./min wykazuje wystarczającej mocy, więc nie musisz rzucać wiele zmian w celu osiągnięcia satysfakcjonującej odpowiedzi. Nawet na poziomie dość drogi, ekspresowych i autostrad, Nie trzeba jechać aż do czwartego biegu. Niskie wartości zużycia, upodobało używać i nieco bardziej miękkie niż benzyny, chociaż prawdą jest, że jednostki testowe przedprodukcyjnych mógł jechać nawet z odległości kilku kilometrów od strzelania w swoich silnikach.

Mamy zauważył nieco bardziej miękkie zawieszenie w wariancie benzyny, chociaż zespół wyposażony w silnik Diesla wykazuje większą wagę niż benzyna. Jeśli chodzi o precyzję układu kierowniczego, hamulców reagowania, itp, nie zauważyłem dużą różnicę między nimi.

Nissan Micra 2017, sprzęt

Nowy Nissan Micra może zawierać bardzo kompletne wyposażenie w zależności od tego, która z tych trzech wersjach wyposażenia zainteresowanych. Na przykład, może podjąć rozmowę kontrolę Nissan Chassis już obecny w Qashqai i stosowania nacisku automatycznie na przednich i tylnych hamulców, kompensuje boisko i przechyły nadwozia. Aktywny system sterowania nazwiska działa jak należy ograniczyć występowanie podsterowności.

Nissan Micra zakamuflowanaMogą być również instalowane jako wyżej wymienionych systemów ostrzegania niezamierzonej zmianie pasa ruchu, rozpoznawania pieszych z hamowania awaryjnego ostrzegania samochodu w martwym polu widzenia peryferyjnego lub z detektorem obiektu.

Nissan zainwestował w dostosowaniu samochodu, wewnątrz i na zewnątrz. Łącząc 10 zaskakujących kolorach nadwozia, poziomy wyposażenia i opcje mogą być tworzone według znaku do 125 różnych kombinacji.

Wśród urządzeń, które zwróciło naszą uwagę, jest Bose osobisty. To ma sześć głośników rozproszonych w całym samochodzie z dwoma dodatkowymi byków, zwanych Bose UltraNearfield, które są zamontowane na zagłówku kierowcy. Nissan twierdzi, że „to jest niezwykłe wrażenia dźwiękowe” z tego urządzenia.

Stan poziomy z nowej gamy Micra są wyrażane w pięciu wykończeniach, zwany Visia, Visia + Acenta N-Connecta i Tekna. Pierwszy ma koła 15" stalowa obręcz, światło dzienne LED, elektryczne szyby przednie, Asystent wzgórze, komputer pokładowy, sześć poduszek powietrznych, ogranicznik prędkości, automatyczne oświetlenie oraz system hamowania awaryjnego. Wersja Visia + dodaje, system audio z dwoma głośnikami i klimatyzacją.

Do wykańczania Acenta dodać trochę sprzętu jako felgi aluminiowe 16", Światła przeciwmgłowe, migające kolor lustra ciało, asystent jazdy ekranu 5", system audio z Apple carplay, cztery głośniki i prędkości tempomat. Dodatkowy do Acenta, N-Connecta Dodano barwione szkło, LED skórzane koło kierownicy oświetlenia otoczenia, inteligentny kluczyk, automatyczna regulacja klimatyzacji i czujnik deszczu.

Górny koniec Tekna, oprócz powyższych kół aleaciuón 17", Absolute specyficzny tapicerka, asystent belka, System zapobiegania zmiana pasa, Rozpoznawanie ruchu znak, kamera tylna, tylne czujniki parkowania i Bose Prywatne audio z 6 głośnikami.

Nissan Micra 2017, charakterystyczny wzór

Nowy projekt Nissan Micra rozpoczął sześć lat temu. Ale to było na Geneva Motor Show 2015, kiedy po raz pierwszy zobaczył, dokąd idzie powierzchowność projekt koncepcyjny dzięki kołysać. W AUTOPISTA.ES a następnie przenieść to byłoby prototyp piątej generacji Micry.

Co przyciąga uwagę nowego Nissan Micra jest jego distintivito wygląd zewnętrzny. Ruch będzie odróżnić na pierwszy rzut oka, że ​​jest Nissan. Pierwszy przednia krata, gdzie typowe Vee który przewodniczy przed wszystkimi modelami jest powiększony. Jeśli łączy między gamie kolorów dostępne są dobrą uderzające (pomarańczowy, na przykład), efekt będzie podwojona.

Jednym z aspektów, gdzie Nissan był większy nacisk jest na aerodynamika. Ta sekcja dotyczy zarówno komfort wnętrza, przez najmniejszy szum powietrza na ciele, a zużycie, ponieważ pozwala na postępy z mniejszym oporem. Nissan podaje współczynnik Cx 0,29 i uważa, „niezwykłe dla pięciu-drzwi”.

Możesz być także zainteresowany:

Najlepszy mały samochód, który przybędzie w 2016 i 2017 roku

Paris Motor Show 2016: Kia Rio, możemy ujawnić czwartej generacji

Nissan Juke 2017: rewolucyjny mały SUV, o