Niezawodność: mniej minivany odwiedzić warsztat

MPVs niezawodnośćMPVs niezawodnośćMPVs niezawodnośćMPVs niezawodność

Renault Scénic

Niezawodność: 17,5 z 20

Niezawodność jest wyjątkowy, ponieważ jego powstania. odbywa się w mechanicznej przetestowany w licznych modelach grupy Renault-Nissan. W 2010 roku seria malowniczych powinien uczestniczyć w warsztatach, aby skorzystać z modyfikacją pedału hamulca gdzie łyżwa ryzykował puścić. Jeśli chodzi o resztę, to podstawa techniczna poprzedniego modelu została reaktywowana dla tej nowej generacji. Pomijając przywołanie na pedał hamulca nie jest wykrywany powtarzający awarii. Długowieczność monitoring części zużywalnych. Rzeczywiście poprawy ogólnego poziomu niezawodności towarzyszy, niestety, przez zmniejszenie żywotności opon, klocków i tarcz hamulcowych i sprzęgła.

Jakość: 4 gwiazdki

Wewnątrz znajdują się przepisy, które wykonane udany Scenic II z polerowanym wykończeniem. Panel jest pokryty, w swojej górnej części z warstwą piankową grubości. Jakość tkanin podwójnych drzwi, wykończenia i ten sam dywan jest wart wyższych kategorii. Dolne części są wykonane z materiałów opornych.

Nasza opinia

Wyprodukowany w Douiai, na północny wschód od Francji, to trzecia generacja Renault Scénic wykazać opanowanie pod względem niezawodności. I w związku z powyższym, przynosi prawdziwy plus w jakości wykończenia.

Mazda5

Niezawodność: 17,5 z 20

Niezawodność Mazda5 jest przykładowe. Zauważmy jednak wrócić do sklepu, do przeprogramowania modułu sterowania silnikiem Diesel pewny emitujące biały dym, w celu wyeliminowania ryzyka przyspieszenia silnika. Niektóre wersje benzynowe skorzystało w ramach gwarancji, wymiana tłumika, przedwcześnie pogorszeniu.

Jakość: 3 gwiazdki

Mazda oferuje 5 dobry poziom postrzeganej jakości. Korekty, dokładne uniknąć wibracji. Prezentacja jest korzystna, pomimo wszechobecności twardego czarnego plastiku.

Nasza opinia

Mazda zawsze była na wiodącej trójki naszych badań. I Mazda 5 nie jest wyjątkiem: a nigdy nie wątpił, niezawodność i jakość wykończenia wzmocnione przez niedawnego liftingu.

Toyota Verso

Niezawodność: 17 na 20

Wyprodukowane w Turcji na platformie Avensis, Verso zajmuje większość mechaników. Poziom niezawodności mechanicznego i elektronicznego jest bardzo dobra. Jednak były one małe błędy. Zwróćmy uwagę rzadkie przypadki nieprawidłowego szyby, z powodu wadliwego wstępnego programowania. prostowanie tarcz hamulcowych na rynku wtórnym w niektórych przypadkach jest również konieczne.

Jakość: 3 gwiazdki

jakość wykonania uległa poprawie. Prezentacja działania są oczywiste. W przypadku braku są miękkie materiały są szczelne. Zauważmy jednak, brak wygłuszenia.

Nasza opinia

Z niemal nienaganne niezawodność i wysoki poziom jakości postrzeganej, kompaktowy pojazd wielozadaniowy Toyota może z łatwością konkurować z gwiazd segmencie.

Opel Meriva

Niezawodność: 16,5 do 20

Wyprodukowany w Saragossie, nowa Meriva pokazuje bardzo dobrą niezawodność. Pożycza od innych modeli mechanicznych zakresie Opla. Około 1,7 CDTI Diesel pozostaje filtra cząstek główny problem, który ustawia językami kiwanie o nim: jego system regeneracji muszą być przeprogramowane. Około 1,4 benzyna odznaczają się ich skłonności do spożywania oleju.

Jakość: 3 gwiazdki

Wewnątrz, tnąc rozczarowanie. Stałą Deska rozdzielcza sprawia wrażenie solidności skuteczne. Jednak wiele elementów, w szczególności na konsoli środkowej, mają zbyt wiele luk.

Nasza opinia

Zaprojektować bardzo osobiste, niezaprzeczalną niezawodność, a przede wszystkim pierwszy pojazd wielofunkcyjny wyposażony w tylne drzwi, które otwierają się przed marszu: Meriva ma argumentów. Jednak bramkarz cierpi na pewne luki.

Opel Zafira

Niezawodność: 16,5 do 20

W 1,9-litrowym napędowego, okazało przypadki zatykania filtra cząstek stałych, z możliwością podnoszenia się poziomu oleju. To może prowadzić w skrajnych przypadkach zniszczenie silnika. Ale ogólnie, niezawodność jest bardzo dobra. Wadliwe CLIMATIZACIONES trzeba włączyć diodę zabezpieczenia elektrycznego.

Jakość: 4 gwiazdki

Ustawianie panele nadwozia potwierdzają wrażenie jakości. Wewnątrz nie budzą zespoły krytyczne. Ta troska o jego produkcji sprawia, że ​​Zafira jeden z najlepszych w tym segmencie.

Nasza opinia

Zafira 2005 nie jest najbardziej niezawodnym z vanów, a najlepszym wykończeniem, ale pokazuje piękną równowagę. On realizuje swoją karierę, zwaną u boku swojego starszego brata, Zafira Tourer.

Ford S-Max

Niezawodność: 15,5 z 20

Poza pewną wadliwym zaworu EGR lub kilka kół zamachowych zmniejszonej trwałości nie powtarzające się awaria tarnished karierę S-Max. Przedwczesna niewydolność niektórych świec zapłonowych jest często z powodu awarii dodatkowego ogrzewania. Wiele baterie nie przedwcześnie. Infekcja może doprowadzić do uszkodzenia pompy hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego.

Jakość: 4 gwiazdki

Prezentacja jest sportowy, z rozproszonymi metalowymi wstawkami na desce rozdzielczej, pomiędzy miękkich materiałów. Bez bycia idealnym, ustawienia nie zasługują żadnej szczególnej krytyki.

Nasza opinia

Wiarygodność S-MAX nigdy nie została zakwestionowana. I jakość produkcji, która była już bardzo dobre, poprawiła więcej w restyling 2010. poziomu sprzedaży, zdetronizowanego minivan Espace Forda w Europie.

Niezawodność: mniej minivany odwiedzić warsztat5008

Niezawodność: 15,5 z 20

5008 rozpoczął karierę z ufnością. Jednakże, jako model grupy PSA, również został poddany przeprogramowanie BSI (inteligentny oknie Service), centralną jednostkę sterowania systemem multipleksu. Nic poważnego, aktualizacja ta optymalizuje działanie różnych wskaźników. W niektórych wersjach wysokoprężnych tarcie przedwcześnie powrotny przewód paliwa przez filtr silnika wysokoprężnego może spowodować wyciek. W 2011 roku Peugeot został zmuszony zadzwonić do wglądu do 20.000 jednostek cierpiących z wody sączącej się tylnych okien. To może powodować dwa rodzaje uszkodzeń: awaria silnika lub szyb może spowodować przegrzanie obwodów elektrycznych krótkie. Mając zablokowane nacieki, silnik okno musi być chroniony.

Jakość: 5 gwiazdek

jakość wykonania jest podany termin w 5008, choć pierwsze modele musiał wrócić do sklepu, aby przejść poprawę utrwaleń spódnice boczne szyby. Wewnątrz 5008 powtarza meble 3008: bogate materiały, bardzo precyzyjnych regulacji i solidnie zamocowane elementy. Żadna inna MPV oferuje na razie ten poziom wykończenia.

Nasza opinia

Peugeot jest rzadkością, że powstanie tak wysoko w naszej ocenie. Miejsce od czasu jego przyjazdu wiarygodnym modelu i nadając mu wykończenie wysokiej klasy, Lion Brand pracował bardzo ciężko.

VW Touran

Niezawodność: 15,5 z 20

Dzisiaj Touran oferuje bardzo dobrą niezawodność. Jednak niektóre głowice z 2,0 TDI 140 nie są całkowicie szczelne i muszą być usunięte. 2,0 TDI 170 może cierpieć straty mocy z filtrem lampka stałych. W rzadkich jednostek wyposażonych w 1.6 FSI benzyna, zdarzały się przypadki nagłego kontrolką wtrysku, z niemożnością off.

Jakość: 4 gwiazdki

Wnętrze oferuje eleganckie i dobrze zamówionych materiałów. Ale konsola środkowa nie skorzystać z takiego samego traktowania jak w panelu sterowania, a otrzymuje więcej niż twardych materiałów, ale bardziej wartościowe niż wcześniej.

Nasza opinia

Jeżeli mechaniczny i elektroniczny Touran niezawodność nie ma nic do zazdrości konkurencji, jeszcze nie osiąga z najlepszych wielofunkcyjnych, w szczególności pojazdów japońskich. Jakość jest punktem odniesienia.

Niezawodność: mniej minivany odwiedzić warsztatCitroën C3 Picasso

Niezawodność: 15,0 do 20

Zawiera on elementy mechaniczne i elektroniczne fiabilizados w licznych modelach grupy PSA. Jednak niektóre błędy zostały wykryte w Diesel 1.6 HDi 90 KM. Szereg jednostek powinna również zwrócić się do sklepu, aby zmienić paliwo pod ramką, zastępując przewody hamulcowe, a nawet mechanizm wycieraczek łączących pręt. Niektóre uszkodzone moduły poduszek powietrznych kierowcy zostały zmienione w ramach gwarancji. I one zmieniły systemy hamulec postojowy. Ostatnio, 12.000 jednostek wyprodukowanych w okresie od stycznia 2010 do maja 2011 roku został powołany do przeglądu na repozycjonowanie kabel akumulatora do poziomu przekładni. Ten ostatni może być pocięta na skrawki, a promować cięcia silnika.

Jakość: 3 gwiazdki

C3 Picasso wykazuje bardzo zadowalającą jakość produkcji. Poszczególne elementy i farby ciała są właściwie stosowane. We wnętrzu materiałów i dodać korekty wartości są dokładne. W niektórych modelach, nadmierny luz w siedzenia kierowcy potrzebna interwencja na rynku wtórnym.

Nasza opinia

C3 Picasso jest produkowany na Słowacji, Bratysławie. Uwodzicielska i dobrze pomyślany, bardzo dobrze zbudowany i cieszy się bardzo wysoki poziom niezawodności.

Citroën C4 Picasso

Niezawodność: 15,0 do 20

C4 Picasso nadal korzysta z remontami w warsztacie, choć ogólny poziom niezawodności jest bardzo dobra. Niektóre hałaśliwe hamulce z powodu słabo kalibrowanych śruby były podatne na zakłócenia. W pewnych przecieków paliwa do silników wysokoprężnych w wyniku przedwczesnego zużycia się przewód powrotny są wykrywane. Ponadto, nacieki na podstawie okna, szyby są odpowiedzialne za wejścia wody na poziomie zaworu EGR, powodując silnik cięcia. Ponadto, około 30.000 modeli musiał wrócić do sklepu, aby przejść przeprojektowanie hamulec postojowy instalacji elektrycznej. Na koniec, 2,0 HDi, pompy próżniowe układu hamulcowego zastąpienia.

Jakość: 3 gwiazdki

Prezentacja jest dobre z deski rozdzielczej bieżących linii i miękkich materiałów dotykowych. Jednakże rękojeści z tworzywa sztucznego są zablokowane i czapki rękawica czasami odmawiają zamknąć. Należy usprawnić system mocowania pasów bezpieczeństwa. oprzyrządowanie Nadzorcza może przekazywać błędne informacje lub utratę wszystkich funkcji.

Nasza opinia

C4 Picasso pokazuje bardzo dobry poziom postrzeganej jakości i bardzo dobrej niezawodności. Pomijając pewne przedniej szyby Citroen C4 pokazany właściwie zbudowane.

Ford C-Max

Niezawodność: 15,0 do 20

C-Max Druga generacja otrzyma nową platformę, ostrość. Silniki i skrzynie biegów są pobierane z Forda banku narządów, szeroko testowane na innych modelach grupy. Pierwsze egzemplarzy C-Max cierpi na jakieś awarie elektronicznych, a przede wszystkim, baterie rozładowane przedwcześnie.

Jakość: 3 gwiazdki

Wnętrze oddycha jakości, zwłaszcza z elastycznego tworzywa granatu na desce rozdzielczej. Jednak 2500 Grand C-Max, zostały nazwane recenzję resetowania bazy drugiego rzędu siedzeń.

Nasza opinia

W przeciwieństwie do pierwszej generacji, który cierpiał niezliczona ilość niepowodzeń we wczesnym okresie życia, ta nowa partia objawia się bardzo dobrze. Poprawia również jakość wykonania.

Renault Espace

Niezawodność: 14,5 z 20

Po wielu rozczarowań, niezawodność Espace został sprzedany do września 2012 to pod kontrolą. Jednak uwagę, przewlekłe kruchość w niektórych turbo napędowego 1,9 DCI. W 2.2 dCi, problemy z prętów, zwłaszcza w przypadku bardzo ciężkiego użytkowania oraz zaburzeń pracy, z powodu awarii jednego czujnika silnika.

Jakość: 4 gwiazdki

Elementy nadwozia są prawidłowo ustawione i cieszyć barwniki stosowane ostrożnie. Wewnątrz, poziom postrzeganej jakości jest dobry. Ale wibracje pewnego diesla są niedopuszczalne.

Nasza opinia

Espace może liczyć na jej skonsolidowany stylu, bardzo zaszczytną niezawodności i dobrym standardzie. Ale teraz to jest przytłoczony konkurencji, S-Max i Sharan ołowiu.

Niezawodność: mniej minivany odwiedzić warsztatSeat Altea

Niezawodność: 14,5 z 20

Seat Altea jest zasadniczo niezawodny choć cierpi już wykryte w innych modelach wad grupowych. Występ TDI diesel cierpi z powodu zaburzeń tylko jego elektronicznego zarządzania. Oni są eliminowane przez rekonfigurację w rynku wtórnym, ale niektóre wadliwe jednostki sterujące należy wymienić. Niektóre skrzynie DSG podwójnego sprzęgła musi przejść rekonfiguracji oprogramowania zarządzającego.

Jakość: 3 gwiazdki

Zespoły są bardzo dobre, a deska rozdzielcza przyjmuje rowkowany materiał, ale twarde i błyszczące. Niedawny biały papier zaleca zastąpienie w razie potrzeby zwrotnicy tylnej osi.

Nasza opinia

Jakość wykonania pozostaje w tyle za konkurencją. Na szczęście, to będzie zaoszczędzić na mecie nie zmienia dobry poziom mechanicznego i elektronicznego niezawodności.

Renault Modus

Niezawodność: 14,0 z 20

Nie powracającym wada nadszarpnięta karierę Modus. Ostatnio ława przesuwając wersję Wielki Modus został jednak aftermarket sprostowanie. Wcześniej niektóre działania dotyczyły osiągnąć nieznaczne wady, dotykając kolumny kierownicy, dolna wspornika lub zawiesin.

Jakość: 2 gwiazdki

Deska rozdzielcza zachowuje podstawowe miękkich materiałów dotykowych, ale nawet w wersji high-end. Na większości modeli podstawowych wersjach wyposażenia i wykładziny czuć zbyt gospodarek.

Nasza opinia

Modus jest produkowany w naszym kraju, Valladolid pierwszej fabryki w zintegrowany, Renault-Nissan sił sojuszniczych, metod kontroli jakości japońska. Rezultat: Modus był pierwszym Renault pokazać zadowalającej niezawodności.

Skoda Roomster

Niezawodność: 14,0 z 20

Roomster jest zbudowany na bazie starego Polo. Jego silniki wysokoprężne cierpią z powodu nawracających problemów z rozruchem wyeliminowanych przez rekonfigurację jednostki sterującej silnika. Silniki benzynowe mają kilka drobnych wad. Zatem gaz wylotowy światła ostrzegawczego można obrócić o 1,4.

jakość: 3 gwiazdki

Mimo kilku drobnych wad, Roomster jest bardzo dobrze wykonany. Strzemiona pasy zostały zmienione. Wierzchnia powłoka z tylnych drzwi może wypaczać i nie rozregulowane.

Nasza opinia

Roomster oferuje VW jakość produkcji oraz bardzo dobrą niezawodność w atrakcyjnej cenie. Chociaż Skoda chce zrobić jego MiniSpace, wnętrze przestrzeń i modułowość są ograniczone.