Najbardziej wiarygodne minivany

Najbardziej wiarygodne minivanyNajbardziej wiarygodne minivanyNajbardziej wiarygodne minivanyNajbardziej wiarygodne minivany

VW Touran. 13 z 20

To doświadczony Podziały, że producent rozwiązał raczej powoli. Tak więc, pompa wtryskowa TDI wykazują powtarzające osłabienie podwójnego masy koła zamachowego silnika, sprzęgła i do 2006 roku turbo Niedrożność zaworu EGR stał się ból głowy, taka sama jak FAP, nawet w nowszych modelach. W 2.0 TDI, niektóre porowate głowice, aż do roku 2009, tak, że chłodnica oleju traci szczelność, do marca 2009 roku, a ostatnio polu DSG6 skumulowanych dysfunkcjami DSG7. Lekarstwem jest prosta wymiana przeprogramowanie układu kierowniczego elektro-hydrauliczny.

Jakość. 3 z 5

projekt deski rozdzielczej pozostaje prawie niezmieniona przez dekadę. Jeśli powłoka miękka i opieki świadczonej w ustawieniach wnętrz są odpowiednie, prezentacja traci swój blask.

Nasza opinia

Wprowadzony na rynek w 2003 roku i odnowiony w 2006 i 2010 roku, zachowane, dzięki swojej solidnej obrazu, wysoka popularność. Dla spokoju uniknąć jeśli kupisz używane, modele sprzed roku 2006.

Mazda 5. 18 na 20

Z wyjątkiem rutynowej konserwacji, wizyty warsztatowe Mazda5 pozostają skąpe. Jednak w kwietniu 2013, 1791 wersje wysokoprężne musiał dokonać obowiązkowy przystanek dla kontrolowania systemu podgrzewania silnika. Uwaga też nieprawidłowy rozkład oleju i zatykanie filtra cząstek stałych, zwłaszcza w kontekście użytku publicznego. Ponadto, Mazda5 ma znakomity utwór.

Jakość. 3 z 5

Surowa prezentacja idzie w parze z postrzeganej jakości spada. podczas Zespoły nie są kwestionowane, jednakże jest mało cienką, odporną na plastiku.

Nasza opinia

W cieniu kategorii Data, bierze dyskretną karierę. To nie jest uzasadnione ze względu na doskonałą wydajność i niezawodność poziomie.

Dacia Lodgy. 17,5 w dniu 20

Technicznie, lodgy jest oparta na tej samej zasadzie jak w przypadku innych modeli Dacia. Przepis opłacalne, ponieważ to pokazuje MPVs spokój, że wielu zazdrości. Z wyjątkiem pewne korekty przed porodem (klapa bagażnika, poduszka powietrzna, bębny hamulcowe ...), usterki wpływają systemu nawigacji GPS (mrożone ekran i awarie różnych operacji).

Jakość. 2 z 5

W tej cenie, nie można mieć wszystkiego, lodgy jest zadowolony z twardego plastiku i średnie wykończenie. Nie ma jednak wysiłki w prezentacji.

Nasza opinia

Praktyczne, trochę rustykalny, lodgy ma dobra cena, sprzęt niezawodność i bez szwu. Obietnica spełniony, która pozwala przebaczać swoje podstawowe prezentacji.

Renault Scénic. 16,5 do 20

Po drugiej generacji zapomnieć, Renault chce „pogodzić” i przywrócić jego reputację niezawodności. Producent recyklingu elementów technicznych starej malownicze, fiabilizados pod koniec swojej kariery, a teraz To pokazuje inną twarz, chociaż niektóre problemy utrzymywały się w pierwszych jednostek. Jest to przypadek Tabletki i tarcze tylne że ostatni bit, związane słabej kalibracji zużycia elektrycznego hamulca postojowego. Do września 2009, oświetlenie airbag sensor ostrzeżenie To wymaga wymiany ECU. Orzeczenie to zostało poddane wewnętrzną notatkę techniczną oraz elektromagnetyczny zawór turbo, dwumasowe koło zamachowe (2,0 16V 1,5 dci Diesla) lub ryzyko strzępienia pasa na 1,5 DCI.

Jakość. 4 z 5

podczas prezentacja i wykończenia Renault Scenic są w pełni zadowalające, właściciele są bardziej zespoły krytyczne, pochodzenie wielu dźwięków w kabinie pasażerskiej. Niektóre jednostki zostały dotknięte przez przedwczesnego zużycia kierownicy i prędkości shifter, aż do marca 2012 roku.

Nasza opinia

Ukończony, ciężkie obrażenia po czarnym okresie Renault zatwierdzone, z tej trzeciej generacji Scenic, osiągnięcia odkupić swoje grzechy. Obserwacja to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do Diesla 1.5 dCi, którego wiarygodność nie jest gorszy więcej od 2010 roku.

Toyota Verso. 16,5 do 20

Według właścicieli, Verso To rzadko pokazano słabości. Jednak japoński producent dokonał licznych zmian w Bloki dostosować nienormalnego zużycia oleju napędowego i chłodziwa aż do lutego 2011 roku, a straty mocy aż do jesieni 2011 roku (łeb śruby i wtryskiwacze).

Jakość. 3 z 5

Rewersu jest daleki od odniesienia. Pomijając miękką powłokę z deski rozdzielczej, plastiku, kruche są wynikiem oszczędności. pojawia kierownica skórzana, do grudnia 2011 roku.

Nasza opinia

Od kilku lat, wydaje się, że Toyota traci połysk niezawodności, zwłaszcza w odniesieniu do silników wysokoprężnych. Monitor wersje przed 2012.

Peugeot 5008. 16 z 20

Po ponad czteroletniej kariery 5008 mógł się pochwalić dobrą równowagę, gdyby nie popełniła jakieś grzechy młodości. W stosunku do podwozia, zużycia sprzęgła łożysko (5-biegowa) aż do początku 2010; Drgania kierownicy przy hamowaniu, do grudnia 2012 roku; Drugi bieg skoki do maja 2013; I zdrada amortyzatory do listopada 2013 roku na ... Problemy elektryczne są często związane z przepięciami alternatora. Wersje benzynowe podlegają offsetowej dystrybucji (1,6 THP), aż do września 2010 roku, ze względu na pompa wodna spustowy, do października 2012 roku ... Prace na olej napędowy są ograniczone do aktualizacji oprogramowania, z wyjątkiem dystrybucji hałasu i zagłuszania 2.0 HDi FAP.

Jakość. 4 z 5

Ze względu na postrzeganą jakość, 5008 zasługuje na pełne znaków. Materiały są satysfakcjonujące, The zespoły, dobry rachunek. Niektóre improvable szczegóły jak tylnej ramie okiennej lub kierownica skórzana ścieranie wykładziny aż do kwietnia 2013 roku, lub zgrzytanie chowanego GPS ekranie, aż do końca 2013 roku.

Nasza opinia

Peugeot minivan może kupić zamknięte oczy. W modelach stosowanych powyżej powinny być monitorowane, ale w wersji Euro5 Diesel zazwyczaj produkowany od 2010 zostały zapisane.

Ford C-Max. 16 z 20

W porównaniu z pierwszym C-MAX jest dzień i noc. Ta druga generacja Został on dobrze zaprojektowany, a zidentyfikowane problemy nie mają poważny charakter. W najlepszym przeprogramowanie elektronicznego komputera pokładowego i silnikiem wysokoprężnym centrali. Jeśli nie zawsze były bez zarzutu niezawodność w starej 1.6TDCi silnika zyskali niezawodności od 2010.

Jakość. 3 z 5

Postrzegana jakość postępuje z pokolenia na pokolenie. Tylko właściciele skarżą poziomu hałasu tylnych drzwi Przesuwane w Grand C-MAX.

Nasza opinia

W ciągu trzech lat od marketingu, C-Max został właśnie rozmowa pod względem niezawodności. Jego nowe silniki benzynowe są słabo sprzedany, natomiast diesel to starzy znajomi.

Opel Zafira Tourer. 16 z 20

Zafira ilustruje postęp kreski. Powtarzające się problemy dały podstawę do specyficznych problemów poruszanych przez działania naprawcze w warsztacie albo jednak sam ten łańcuch. Aby pamiętać, że utrata płynu chłodzącego oleju napędowego (EGR obudowy zaworu) i strat mocy (rozwiązany przez ponowne zaplanowanie lub czyszczenia przyjmowania motylkowy).

Jakość. 3 z 5

doskonałe wrażenie z zewnątrz Ciało Zafira jest tłumiony przez komorę wewnętrzną, w której widział oszczędności jakie materiały Dotyczy.

Nasza opinia

Rozpoczęty dwa lata po Astra, Zafira Tourer ignoruje problemy techniczne platformy Astra dzieli się z nim. Jednak plamka troskę o wiele mniej wykończenia.

Skoda Roomster. 15,5 do 20

Skoda opanował recykling elementów technicznych, pokazując siłę nie widziałem w innych marek Grupy VW. W odniesieniu do likwidacji, napotkane transmisji w trzecim i czwartym (synchro), czujnik zapłonu precalenamiento oleju napędowego w 1.6TDi 1,9 do awarii zaworu (FAP EGR utrata zasilania).

Jakość. 3 z 5

doskonały druk korpus zewnętrzny z Zafiry Jest ona łagodzona przez wewnętrznej przegrodzie w ratowaniu jakie materiały, o których mowa doceniane.

Nasza opinia

pragmatyka, Romster Skoda pojawiły się jako alternatywa dla Renault Kangoo i Citroen Berlingo, atrakcyjna cena. Czech dodaje wysoki poziom niezawodności.

Citroën C3 Picassa. 15 20

Problemy dotyczą głównie modeli produkowanych do 2010 roku. Należą do nich, zniszczenie przystanek sprzęgło, do stycznia 2010 roku, niewydolność downshift, aż do maja 2010 sprzęgło - fricción, począwszy problemów w 1.6 HDI do lipca 2010. Również zapach spalin w kabinie pasażerskiej, Degradacja paska rozrządu i usterki zaworu EGR. W wersjach przecieka napinacz łańcucha benzyna, od kwietnia 2010 do marca 2011 roku, stracił moc aż do października 2010 roku.

Jakość. 15 20

Atrakcyjny na zewnątrz, Terminy korekty ukrywa zarówno ciało jak i deski rozdzielczej i foteli, w ten sposób, pęknięcia są obecne w środku. Cienka folia z tworzywa sztucznego, wrażliwa na zarysowania.

Nasza opinia

Jeśli cenimy tę C3 Picasso na pierwszym roku i pół, waga nie jest bardzo pozytywne. ale francuska marka szybko korygowane ukazał problemy, po 2011 roku iz powodzeniem.

Mercedes klasa B 14,5 z 20

Podobnie jak jego poprzednik, doświadczył wyboisty początek. Pociągi toczne są w centrum uwagi: wibracyjne kierownicę, przednia oś crunch (Łożyska koła), pojazd odchyla się od toru, aż maja 2013 kierunku cip (przesunięcie kolumna) ... W diesla, DSG 7G-DCT nadal awarii.

Jakość. 4 z 5

Nic do powiedzenia na temat materiałów, chociaż niższa ostrość w produkcji jest źródłem hałasu w przedziale pasażerskim (tapicerka drzwi, kolumna B i paski) oraz poziomu tylnej klapie.

Nasza opinia

Niezawodność nie jest do reputacji Mercedes, chociaż producenta Jest ona określana w celu skorygowania, Interwencje w warsztacie, awarie młodzieżowe związane z nową platformą.

Opel Meriva. 14,5 w dniu 20

ponownie, kierownicy na celowniku po modelach 2010 i 2011, pompa musi być cambiada- które zakłócają komunikację multipleksowej. W Diesel, Zawór EGR zagłuszanie, 1.3 CDTI i 1.7 CDTI FAP colmatado aż 2011. Przytaczamy również Lampka ostrzegawcza ABS i blokowania elektryczny hamulec postojowy.

Jakość. 3 z 5

Bardziej atrakcyjne niż w przeszłości, prezentacja oszczędności maski Meriva. Materiały są poprawne faktury i zespoły nie mają zwykle dokładności.

Nasza opinia

Pokolenia mijają, ale pewne problemy Opel Meriva stoi, zwłaszcza w ciągu pierwszych dwóch lat, Przebywają. Znaczący postęp będą mile widziane w odniesieniu do niezawodności.

Ford S-Max. 14 20

mieszane wyniki, co najmniej do roku 2010. W latach Źródła problemów, alternatora oraz zawór EGR 1,8 TDCI. W 2.0 TDCi, sprzęgła, wycieki paliwa i koło zamachowe silnika. Utrata wspomagania kierownicy są wspólne, jak również różne błędy operacyjne (klimatyzacja, wspomaganie kierownicy ...) związanych wiązkę przewodów silnika oraz GPS, aż do 2010 roku.

Jakość. 4 z 5

Sportowy prezentacja dashboard, wyrzeźbiony w miękkim materiałem, który nie zasługują krytykę. Jednak nie towarzyszy brak dyscypliny w złożeniach.

Nasza opinia

Atrakcyjne i dynamiczne, S-Max, który Jest całkowicie odnowione wkrótce, ma silne cechy, chociaż to było na początku, aż do 2010 roku, pewne problemy. Od tamtej pory cisza.

Ford S-Max. 14 20

mieszane wyniki, co najmniej do roku 2010. W latach Źródła problemów, alternatora oraz zawór EGR 1,8 TDCI. W 2.0 TDCi, sprzęgła, wycieki paliwa i koło zamachowe silnika. Utrata wspomagania kierownicy są wspólne, jak również różne błędy operacyjne (klimatyzacja, wspomaganie kierownicy ...) związanych wiązkę przewodów silnika oraz GPS, aż do 2010 roku.

Jakość. 4 z 5

Sportowy prezentacja dashboard, wyrzeźbiony w miękkim materiałem, który nie zasługują krytykę. Jednak nie towarzyszy brak dyscypliny w złożeniach.

Nasza opinia

Atrakcyjne i dynamiczne, S-Max, który Jest całkowicie odnowione wkrótce, ma silne cechy, chociaż to było na początku, aż do 2010 roku, pewne problemy. Od tamtej pory cisza.

Renault Espace. 13,5 do 20

Przed rokiem 2006, dziekan MPVS On przedstawił kilka problemów, zwłaszcza w wersjach wysokoprężnych: Turbo podzielone w 1,9 DCI, pręty i zużycie dyszy w 2,2 DCI zakleszczenia zaworu EGR uszczelki głowicy w dCi 3,0 DCI. Wspomnieć częste awarie elektronicznych. Korzystając z restyling kwietnia 2006, lepszej dyspozycji.

Jakość. 3 z 5

pomimo jeszcze do zaakceptowania prezentacja i dwie aktualizacje, Espace nieuchronnie Wiek: brzuszków powłok przedwczesne zużycie skórzaną kierownicę, aż do 2012 roku ...

Nasza opinia

Jeśli chcesz generacja Espace jest teraz usunięty, należy wybrać odpowiednią wersję. Aby bez niespodzianek na rynku wtórnym, jak po 2006 roku.

VW Touran. 13 z 20

To doświadczony Podziały, że producent rozwiązał raczej powoli. Tak więc, pompa wtryskowa TDI wykazują powtarzające osłabienie podwójnego masy koła zamachowego silnika, sprzęgła i do 2006 roku turbo Niedrożność zaworu EGR stał się ból głowy, taka sama jak FAP, nawet w nowszych modelach. W 2.0 TDI, niektóre porowate głowice, aż do roku 2009, tak, że chłodnica oleju traci szczelność, do marca 2009 roku, a ostatnio polu DSG6 skumulowanych dysfunkcjami DSG7. Lekarstwem jest prosta wymiana przeprogramowanie układu kierowniczego elektro-hydrauliczny.

Jakość. 3 z 5

projekt deski rozdzielczej pozostaje prawie niezmieniona przez dekadę. Jeśli powłoka miękka i opieki świadczonej w ustawieniach wnętrz są odpowiednie, prezentacja traci swój blask.

Nasza opinia

Wprowadzony na rynek w 2003 roku i odnowiony w 2006 i 2010 roku, zachowane, dzięki swojej solidnej obrazu, wysoka popularność. Dla spokoju uniknąć jeśli kupisz używane, modele sprzed roku 2006.

Możesz być także zainteresowany

- Marki najbardziej niezawodnych samochodów w Europie, zgodnie z OCU