Rewolucja! Mazda SKYACTIV-X: benzyna, który działa jak Diesel

Rewolucja! Mazda SKYACTIV-X: benzyna, który działa jak Diesel

Mazda narysował mapę drogową dla swoich silników SKYACTIV, ale wydawało się iść powoli. Jednak nić porozumienia o wymianie akcji, a także wspólne z japońskiej fabryki Toyoty, Mazda Dał szczegóły swojego nowego silnika SKYACTIV-X, silnik benzynowy, który może działać jako olej napędowy i uruchomiony w 2019 roku.

SKYACTIV-X: 30 procent bardziej wydajny

Od końca XX wieku mówimy o rodzaju spalania "niskotemperaturowe", "HCCI" lub, po prostu silnik benzynowy, który nie potrzebuje iskry zapalić. to jest, wystarczy kompresji, a olej napędowy, dzięki czemu paliwo zapala. bez "gwałtowny" wybuch wynikający z iskrą przekształcony gładszą spalania, mniej energii jest tracona i paliwo jest lepiej wykorzystywana. To nie znaczy, że korek nie ołowiu (bez określonego czasu), ale używane tylko w określonych godzinach. Jego metoda spalania nazwać "Kontrolowane iskra zapłon samoczynny" i teoretycznie będzie to rozwiązali dwa główne problemy z tą zasadą działania: działają tylko w bardzo szczególnych chwil i działających jako krok funkcjonowania jak benzyna diesel był bardzo zauważalny. Według Mazdy, wydajność Skyactiv-X, a jego zużycie paliwa równa bieżącej SKYACTIV-D, silnik diesel. W związku z tym, jego nowy właściciel systemu spalania Uzyskać poprawę wydajności między 20 i 30 procent w porównaniu z obecnym SKYACTIV-G benzyny. W porównaniu z silnikami konwencjonalnymi, Mazda SKYACTIV wcześniej, które zostały przy użyciu aż do 2008 roku, poprawiona wydajność będzie między 35 a 45 procent.

Low Power Turbo

Byłoby bardzo miło, gdybyśmy nie wiadomo przed kompletnych rodzin bezpośrednim wtryskiem benzyny coraz jakieś wysokie plony, ale tylko do reżimu i naciskając pedał przyspieszenia w punkcie (i ograniczona) ściśle określone kąty. W związku z tym, można mieć dobre wyniki i w praktyce skutkować niskim zużyciu. Dlaczego Mazda była szybka zadeklarować utrzymując wysoką sprawność w szerokim poziomów prędkości i obciążenia silnika. Mówią, że będą go używać na większą swobodę w wyborze wydarzeniach na zmianę, która nie precyzuje, czy wydłużyć lub, zamiast zostać skrócony, aby zapewnić większą żywotność. Nie należy oczekiwać, że obecność turbosprężarki tylko korzyści: zwiększenie SKYACTIV-X w stosunku do benzyny SKYACTIV-G znajduje się między 10 a 30 par. Więc jego wpływ może być bardziej zauważalne w obszarach takich jak zanieczyszczenie. On nie mówił o pojemności silnika i możliwością "downsizing"Na razie.

Cel: pół CO2 w 2030 roku

Wszystko jest zapisane w obiektywie 2030 Zoom-Zoom Mazda, z którym stara się obniżyć emisję CO2 "Dobrze Kole" połowa ich samochody miały w roku 2010. Oczywiście, nie jest wliczone produkcja samochodów elektrycznych od 2019 roku. zważywszy, że samochody elektryczne nie mogę odpowiedzieć na rozpatrzenie czyste, nawet jeśli chodzi o CO2 -produkcja baterii, recykling, produkcja energii elektrycznej, itp, Mazda zauważa, że ​​tylko moc w obszarach o wysokim zatrudnieniu wytwarzających czystą energię elektryczną lub tam, gdzie ogranicza zanieczyszczenie. Oczywiście bez masek: sprzedaż samochodów elektrycznych gdziekolwiek zestaw power-przedsiębiorstw społecznych zaangażowanych, zwłaszcza, naprawdę ich wysiłek czystej energii, a tym samym wysokie koszty samochodów elektrycznych, gdy dotacje ma przeciwwskazań.

Możesz być także zainteresowany:

Norma Euro 6c: dlaczego samochody wydać 30 procent więcej?

Mazda CX-5 2017 Test SUV najbardziej technologicznie