Toyota wprowadza nowe silniki turbodiesel TSWIN 2.4 i 2.8 GD GD

Toyota i jego nowe silniki turbodiesel TSWINToyota i jego nowe silniki turbodiesel TSWINToyota i jego nowe silniki turbodiesel TSWINToyota i jego nowe silniki turbodiesel TSWIN

Toyota upadł dalsze szczegóły nowej rodziny silniki wysokoprężne technologia Swing Thermo technologii izolacji (TSWIN jego skrót w języku angielskim), które poprawiają efektywność wokół 15 procent, i zwiększyć moment obrotowy o 25 procent.

te nowe Toyota silniki turbodiesel TSWIN także mają system Selektywna redukcja katalityczna (SCR), ze specjalnym dodatku AdBlue, technologia, która obniża poziom NOx (tlenków azotu) do 99 procent.

nowy Silniki TSWIN turbodiesel z bezpośrednim wtryskiem Toyota Są 2.8 1DU-FTV 2,4 2DU-FTV. W przypadku 2,8, osiąga maksymalną sprawność cieplną wynoszącą 44 procent, zapewnia wydajność 177 KM i maksymalny moment obrotowy 45.9 MKG 1600 do 2400 obrotów na minutę (25 procent), a pod względem zużycia paliwa, zmniejsza się o 15 procent.

W przypadku nowego 2.4 turbodiesel Toyota TSWIN, rozwija moc 150 KM i maksymalny moment obrotowy 40.8 MKG pomiędzy 1600 a 2000 obrotów na minutę.

silnik 2,8 TSWIN z Toyota i jest dostępny w nowej Hilux (wprowadzony w Tajlandii w maju tego roku) Land Cruiser Prado (Niedawno wydany w Japonii).

W jelitach technicznych System silniki turbodiesel TSWIN Toyota Podkreśla wykorzystanie wzmocnione aluminium anodyzowane porowatą krzemionką (Sirpa, jego skrót w języku angielskim) w tłoki, które zmniejszają straty chłodzenia podczas spalania o około 30 procent. Kompozyt ten zapewnia wysoką izolację Sirpa zarówno do chłodzenia jak nadmiernie przegrzanie (zapewniając w ten sposób optymalną temperaturę pracy).

Ze swej strony, Turbosprężarka o zmiennej geometrii oba silniki 2,4 i 2,8 To do 30 procent mniejsze niż ta stosowana w poprzednich podobnych silników. Turbina jest nowo opracowane i szybciej reakcji i szybkie, a także umożliwiając maksymalny moment obrotowy, który dostępny jest większe przyśpieszenie zakresie liczby obrotów.

Według wstępnych szacunków, Toyota Produkowany w 2016 jakiś 700.000 jednostek tych nowych turbodiesel 2.4 2.8 GD GD TSWIN rodziny silników. Około roku 2020, te silniki będą dostępne w około 150 krajach.

Pamiętaj, że w Europie Toyota planuje włączenie nowych silników 1.6 D-4D i 2.0 D-4D o pochodzeniu samochodu BMW w jego zasięgu (Avensis Verso i, na przykład, już jeden z tych silników).