A także prace są Wyświetlacz Head Up

A także prace są Wyświetlacz Head UpA także prace są Wyświetlacz Head UpA także prace są Wyświetlacz Head UpA także prace są Wyświetlacz Head Up

Nieliczne elementy zabezpieczające tak niepostrzeżenie przechodzą wewnątrz samochodu. Jednak są one sojusznik ważne, aby uniknąć rozproszenia podczas jazdy i są wiodącym znaczący postęp w ostatnim czasie. Mówimy o HUD, lub co jest taka sama, HUD wyświetlacz LCD frontalnie. Informacje projekcji bezpośrednio na przedniej szybie pojazdu nie jest nowy, tak to jest sposób, w jaki informacje są przewidywane w polu widzenia kierowcy. Według Continental 2018 będzie ponad pięć milionów pojazdów wyposażonych w ten system w świecie, w porównaniu z 500,000 która ma zakończyć ten 2014. Obecnie do 10 producentów oferuje tę technologię w sumie 19 modeli.

Trochę historii

Chociaż systemy te są obecnie stosowane w samochodzie lub w lotnictwie cywilnym, pierwszy HUD Mają one swoje źródło w samolotów wojskowych, aby ustawić obiektyw wygląda przez szkło kabiny samolotu. Pierwszym producentem, który zdecydował się na tej technologii w samochodzie był General Motors z powrotem w roku 1988. Dziesięć lat później, Corvette C5 jechał po raz pierwszy HUD kolorów. Od tego czasu, istnieje wiele marek, które przystąpiły do ​​tego systemu, zarówno w opcji lub w standardzie. I, co najważniejsze, stopniowo staje się coraz bardziej powszechne w niższych modelach segmentu, nie tylko luksus.

HUD

Istnieją głównie dwa rodzaje HUD. Najbardziej podstawowym i gospodarcza składa się z przezroczysty ekran, który jest przymocowany do deski rozdzielczej pojazdu, za kierownicą, w którym informacja jest prognozowany. Jest to przypadek Peugeot. Francuska marka wykorzystuje niewielki półprzezroczysty panel poliwęglan umieszczony za panelem przyrządów który również jest chowane. Innymi przez zakłady są wyższe modele segmentu "ukryty" i po prostu wiem, że tam jesteś, gdy rzucisz oczy do przodu. Kierowca widzi informację jakby Zawieszone nad maską samochodu, w odległości około dwóch metrów, a nie na przedniej szybie. To jest rzutowany przez urządzenie ukryte za osłony tablicy rozdzielczej.

Że parametry projektowe różnią się każdego producenta. Najczęstszym jest prędkość, ale niektóre marki są zobowiązani dać inne informacje, takie jak Wskazania przeglądarkowe, świadków lub zmienić licznik.

jako wyposażenie dodatkowe

Można także wziąć HUD "poczta", Na rynku istnieje kilka HUD Laptop, tak, że można zainstalować na dowolnym modelu. Navdy Jest to jeden z nich. To kosztuje $ 499 i pierwsze jednostki zaczną przybywać na początku roku 2015. Składa się on z urządzenia umieszczonego na desce rozdzielczej i który jest odpowiedzialny za wyświetlania obrazu na dole szyby. Podłączony do aplikacji kompatybilnych z Androidem i iOS 7 lub wyższej, pozwala interakcji z telefonu, wiadomości, muzyki, nawigacji lub sieci społecznych z poleceń głosowych lub nawet prostych gestów, Dzięki kamerą. Można również pokazać prędkość, przy której krąży samochodu, kilometry pozostały czas pracy akumulatora (jeśli jest to pojazd elektryczny) oraz poziom naładowania baterii, a wszystko dzięki portu OBD II podłączony do komputera pokładowego pojazdu.

HUD

Innym rozwiązaniem jest, aby pobrać iOS aplikacje dla smartfonów, Android lub Windows Phone. Ale mają dwie wady. Pierwszym jest to, że trzeba stanąć, aby umieścić go w samochodzie. Druga, a co ważniejsze, Oglądasz dzień nie jest optymalny. Wyglądają znacznie lepiej krążących nocą.

LED lub laser Augmented Reality ...

A teraz Range Rover Evoque Nowe zaawansowane i zintegrowane głowicy laserowej System Up Display. obejmuje to laserowe techniki holograficzne coraz nasycenie barw, jasność i optymalny kontrast w porównaniu z innymi systemami. Co przynosi laser ciągu ubiegłych na bazie diod LED, to jaśniejsze i bardziej dokładny odczyt, nawet w świetle słonecznym działając bezpośrednio na przedniej szybie. To może być dostosowywane przez włączenie lub wyłączenie wszystkich funkcji, zwiększając lub zmniejszając jasność i regulację pionową pozycję na ekranie, wszystko z menu nawigacyjnym.

Kolejnym krokiem, już trwają, będzie Augmented Reality. Chambers będzie odpowiedzialny za przechwytywanie i „czytać”, co dzieje się z przodu samochodu, ale Obrazy te mogą być uzupełnione o dodatkowe informacje, takie jak obecność pieszych lub rowerzystów, także odległość od pojazdu z przodu, prędkość na odcinku trasy, które krążą, objazd signage musimy wziąć na autostradzie lub prowadzić alternatywną drogę w przypadku zacięcia.