Margines błędu radaru błędnie, gdy roszczenie

Margines błędu radaru błędnie, gdy roszczenie

Choć nie powinien, Administracja ruchu nie zawsze wypełnić Prawo. Dowodem na to jest wiele orzeczeń sądowych, które dają powód do kierowców, zwłaszcza w większych kar, prędkość. Powodem, nie stosować prawnej margines błędu radar powinien, nakładanie kar zaczynające kwoty prawny.

To ostatnie, z Superior Court of Castilla-La Mancha co dało powód do kierowców przeciwko DGT ponieważ będzie karane bez stosowania żadnego marginesu błędu o środka boiska radar. Zwraca uwagę na miejsce, gdy własny dyrektor Ruchu, María Seguí, powiedział, że około rok temu margines 7 (7 km / h pomiarów poniżej 100 procent i 7 pomiarów powyżej tej prędkości maksymalny margines błędu, określonych niezależnie zatwierdzone przez Metrology dla każdego urządzenia) oni dają wszystkie radary DGT (Z wyjątkiem Pegasus helikopter radar), chciałem uniknąć „szum sądowa”.

Gdzie jest problem? DGT dotyczy „margines 7” z prędkością aktywacji radaru, czyli gdy skacze. Na przykład, 120 kilometrów na godzinę skacze do 131 i od 100 do 109 skoków ... Ale od tego momentu, szczególnie poważny problem gdy prędkość została przekroczona o więcej niż 20 lub 30 mil, a drobną powoduje utratę Sation i licencja wskazuje wyższą kwotę (Patrz wykres prędkości), lub nawet gdy jest to przestępstwo. W takich przypadkach często ruch (i wiele gmin) Został karanie kierowców według pomiaru uzyskanego przez radar, bezpośrednio, bez żadnego marginesu błędu odliczenia argumentując, że został już wykonany, chociaż na zdjęciu pojazdu zamykającego reklamacji nie pojawiają się na górze, prędkość wykrywana, na której można zastosować margines błędu (coś sądy uwzględnione w wyrokach). Tak, niektóre gminy, takie jak Madryt, zrobili poprawnie. Wyślą ci szybkość, z jaką one przechwycone i na które zostały zastosowane margines błędu obrazu.

box prędkość DGT grzywny

Co margines prawny powinien być stosowany? To zależy radar i prędkość. Prawo stanowi, że MPE przypadku stałych radarów, obie fale radarowe, takie jak Typ lasera, Muszą mieć 5 kilometrów na godzinę z szybkością poniżej 100 km / h i 5 procent większa przy pomiarach prędkości. W przypadku przenoszenie maksymalnego błędu 7 km / h jest dozwolone z szybkością poniżej 100 i 7 procent powyżej 100 km / h prędkość.

W przypadku Pegasus radary helikopter, margines błędu stosowana przez DGT jest 10 procent. Ruch daje większy margines błędu, ponieważ jego sposób pomiaru prędkości pojazdów jest bardziej złożona. Dla sekcji radary, ustawa przewiduje maksymalnym błędem 5 procent.

Biorąc pod uwagę, że nie zatwierdzony przez radar Metrologii ma margines błędu 0, należy stosować się i w powiadomieniu o wypowiedzenie grzywny Powinna ona obejmować maksymalną prędkość na torze, Prędkość zmierzono przez radar i Prędkość zmierzono poprawione w zależności od marginesu błędu.

Możesz być także zainteresowany

Nowa sekcja radary na drogach drugorzędnych

radary M30 najbardziej Multan

To jest niewykrywalny DGT radar

radary prędkości wkurzony kierowców