Pytania: co jest lepsze paliwo dzisiaj, diesel czy benzyna?

Wątpliwe: Peugeot 3008 Diesel vs benzyny, co wybraćWątpliwe: Peugeot 3008 Diesel vs benzyny, co wybraćWątpliwe: Peugeot 3008 Diesel vs benzyny, co wybraćWątpliwe: Peugeot 3008 Diesel vs benzyny, co wybrać

„Dlatego też byliby bardzo wdzięczny, gdybym mógł dać trochę informacji a jeśli mam wybrać silnik diesel BlueHDI, wiedzieć, w jaki sposób można zwiększyć jego trwania. " Jest to niewątpliwie Alfredo Santamaría, Coslada (Madryt). W tym artykule można zobaczyć na link i porównać kilka tygodni temu Peugeot 3008 Diesel kontra benzyna. Teraz zwracamy się w sposób bardziej ogólnie.

Odpowiedź od naszego eksperta technicznego

Niestety, dzisiaj ograniczenia w dostępie do takich miast jak Madryt w okresach wysokiego zanieczyszczenia nie mają nic wspólnego z potencjalnych zanieczyszczających lub potencjalnie szkodliwym działaniem spalin z samochodu, ale z jako wartość losowa jak czesne to ma. Tak więc, dla celów praktycznych, nie byłoby dziś różnica pomiędzy BlueHDI Z Achiever Euro6 standardowy filtr cząstek i katalizatora SCR i poprzednik jako starożytna 309 Diesel 25 lat że nie mają nawet katalizator utleniania. Inną rzeczą byłoby, gdyby władze zmodyfikować kryteria wyboru ustanowienia spornego uregulowania w oparciu o dymie lub zasady na podstawie których zostały zaakceptowane, ponieważ Euro 6 zredukowane do prawie 0 emisji tlenków azotu. Ponadto, istnieją już także zakazuje reklamy Diesel przyszłości mogliby zostać osiągnięty w ciągu kilku lat.

Peugeot 3008To powiedziawszy, wyborczy PureTech Peugeot 3008 1.2 130 KM lub 120 KM 1,6 BlueHDI mieć więcej do czynienia z osobistym smakiem stoi właściwości jezdne i NVH i jazda potrzeb biorąc pod uwagę jego podobieństwo prestacional -coincidieron one w ich wartości przyspieszenia 0-100 km /h symulacji Wyprzedzanie w 4 z 80 do 120 km / h- i że obie mają turbo a zatem odpowiedzią na więcej niż poprawnej akceleratora. Tak więc, Różnice w zużyciu między nimi zweryfikowane w tym czasie w więcej niż 1,5 l / 100 km, plus długość przesunięcia może być wskazane, aby zdecydować się na jeden lub innych mechaników.

diesel, Rzeczywiście, to jest coś bardziej skomplikowane w ich systemach oczyszczania gazów i trzeba uważać, gdy Filtr cząstek stałych jest zregenerowany no-one, które zostały spalone eliminowania w czasie i były przechowywane w nim. Jest to proces, który To trwa około 20 minut, doceniane tylko przez zwiększoną reżimu bezczynności i że nie ma konkretnego świadka. W tym czasie powinieneś Nie należy odłączać silnik ponieważ byłoby to zakończyć proces, wyprowadzenie utrata wiarygodności w przyszłości. Wreszcie, jeśli prowadzą do niskich RPM i zatopić akcelerator odzyskać prędkość, będzie generować więcej sadzy. Lepiej w takich przypadkach, w celu zmniejszenia i przynieść najwyższą silnik odwraca się od czasu do czasu, około 3000 wystarczy.

Możesz być także zainteresowany:

Czy jesteś zainteresowany bardziej napędowy lub benzynę? Analizujemy w 5 samochodów

Wybieram to, co paliwo, olej napędowy lub benzyna

Zlewozmywaki rynku diesel