Pytania: ile kilometrów każdy filtr cząstek stałych ulega zmianie? Jak dużo?

Pytania: ile kilometrów każdy filtr cząstek stałych ulega zmianie? Jak dużo?

"Myślę też zrozumiałem, że regeneracja filtra, to znaczy, że usuwanie cząstek okresowo występuje co kilka km. Oznacza to, że jeśli pojazd jest używany na krótkie wycieczki tak, że temperatura pracy silnika nie został osiągnięty mogłyby uszkodzić filtr cząstek stałych? Na przykład, w moim przypadku, robię od poniedziałku do piątku cztery krótkie codzienne wycieczki około 2,5 km każda. Weekend sama wykonujemy podróżować znacznie większe odległości. Z tego typu użytku będzie tam żadnych problemów z filtrem cząstek stałych w przypadku mojego dispusiera pojazd ten przedmiot? Z drugiej strony, są filtry cząstek stałych używany dodatki typ AdBlue czy nie istnieją dodatki? Co okresowość muszą one zostać zastąpione filtry i jakie są ich Przybliżony koszt?"

Odpowiedź od naszego eksperta technicznego Luis Miguel Vitoria

filtry cząstek stałych wymagają wysokiej temperatury, aby spalić zatrzymywanych cząstek, stąd bardzo krótkich dystansach, jak to zrobić, może negatywnie wpłynąć na ich. Wzdłuż kilometrów, że „sitko” zachowują małe cząstki wytworzone napędowego niespalone w aparacie bez nadmiaru wykrywania, który prowadzi się proces.

Gdy temperatura spalin wystarczy mieć, przez siebie, wypalenia, co jest normalne są między 300 400, połowę necessary- i „oczyścić” Osadnik może trzeba podgrzać gaz z dodatkowym wtryskiem paliwa lub dodatek. Dodatek wypełniacz w filtrach, które jej potrzebują, To może kosztować około 170 euro, plus podatek VAT (C5 1.6 HDI).

Na rynku można znaleźć filtry dwa rodzaje, choć najbardziej powszechne wśród samochodów są zwykle pierwszym. Że proces spalania - mogą być również zidentyfikowane jako regeneracja lub utleniania, jak mówisz, to nie jest spontanicznie wystąpić, gdy trasy są bardzo krótkie lub prędkość jest bardzo niska: zwykle trwa silnik nabiera 15 minut prędkość jest powyżej ruchu miejskim. Jednak, podobnie jak ciebie, jeśli wychodzić raz w tygodniu na drodze, nie powinien mieć problemów z filtrem: w tym czasie, gdy filtr jest użyje do debugowania. Można zauważyć, że obecnie proces, ponieważ w tym czasie, więcej dymu spalin a nawet trochę holownik.

Jeśli nie zrobić więcej niż miasto Należy „zmuszają” do zrobienia, nawet czasami wędruje w dół drogi i jazdy szybko-po prostu po prostu przejść przez przynajmniej 50 kilometrów na godzinę-. Jeśli nie to, co się stanie, jest to ostrzeżenie, aby zabrać go do sklepu i, w zależności od poziomu nasycenia, nie będzie odpowiednio działać, nawet zastąpienie pojawiają się w instrumentacji.

kiedy cząstki Nie zostały one spalone w filtr silnik może wprowadzić tryb awaryjny i stracić, znacząco wydajność. Jeśli filtr jest czyszczony regularnie może trwać bardzo długo, choć nie wieczne. Zazwyczaj, co najmniej aż osiągnie 120.000 km, Nie trzeba się martwić o ten element ucieczki, choć są samochody, w których czas trwania tego filtr przekracza 250.000 km bez konserwacji, które nie przechodzą kontroli aparatury sama diagnoza, przez warsztat. Jeszcze oni noszą dodatki, w których można napełnić zbiornik.

Ceny filtrów różnią się znacznie, ale przyzwyczaić się do myśli, że zastąpienie jednego, w tym pracy, może wynosić 600 i 1,500 euro. Nawiasem mówiąc, przemyto wodą pod ciśnieniem nie rozwiązują problem jedynie częściowo, ponieważ nie Tłoki nurnikowe obszary całkowicie zatkane.

Możesz być także zainteresowany

- Pytania: dlaczego filtr cząstek stałych jest włączony?

- Pytanie: co dzieje się z samochodem, jeśli brakuje paliwa Diesel przez pomyłkę?

- Inne pytania i wątpliwości kierowców