Samochody do zapamiętania: najlepszy z późnych lat 80-tych

Najlepsze samochody i sport w późnym 80Najlepsze samochody i sport w późnym 80Najlepsze samochody i sport w późnym 80Najlepsze samochody i sport w późnym 80

wiele i samochody sportowe, które fascynowały nas i zrobili 80. marzyć. Nie tak dawno temu, że wyjeżdżasz z historią z najlepszych modeli na początku. Teraz nadszedł czas na koniec złotego wieku. Dziś nasz tygodnik sekcja "Samochody na pamiątkę„Wyraża uznanie dla nich 20 samochodów dla historii. Juan Ignacio Eguiara, zastępca dyrektora Automobile Magazine, mówi nam swoje wrażenia z nich wszystkich.

Alfa Romeo 75

Moje pierwsze wspomnienie Alfa Romeo 75 To było w dealerskiej w pobliżu mojego domu w Vitoria. I towarzyszy mój brat zamierza kupić 33 i nie były narażone nowy 75 Ameryka który Zakochałem się od razu. Pamiętam jeszcze, że charakterystyczny zapach „Alfa”, który następnie utknęły w martwym punkcie na przestrzeni lat staram Alfas bardziej oparte. Że hamulec ręczny podwójne ramię i cenny oprzyrządowanie. Ostatecznie ja spróbowałem i ja nadal zakochał się ponownie z nią Napęd na tylne koła i atmosferyczny mechaniczny to brzmi jak anielski symfonii.

Peugeot 309Peugeot 309

ja I zawsze było więcej niż 205, ponieważ Miałem GTI 1.9. Ale w końcu ja jechałem bardziej dla oczu, ponieważ z punktu widzenia prestacional dynamiczny i nie miał wątpliwości. jego Rama przykład szlachetności i jego zakres silnika z 1.9 130 KM, Było to najbardziej kompletne nich. Ale zawsze podkreślał więcej za olej napędowy, jak zawsze z modeli Peugeot. Chociaż moje małe serce zawsze będzie z 1,9 GTI.

Porsche 959

to jest jeden z samochodów jest ikoną, legenda od urodzenia. W tle było samochód doświadczalny do opracowania nowych rozwiązań z AWD i doładowane silniki, objęte przepisami grupa B, jako łóżko badanie musiało być konkurencja. Owoce z nich 337 modele produkowane na ulicy oni nie zachwyci wszystkich tych szczęśliwców, którzy mieli okazję je zobaczyć. Byłem jednym z nich.

Porsche 959Audi 80

W tym okresie późnych lat 80., Audi wzrosła i rozszerzony jak ktokolwiek mógł sobie wyobrazić. Wcześniej było to dość znane marki, zwłaszcza w Hiszpanii, ale od 80 lat, jej wizerunek rosły jak pożar. Można powiedzieć, że był Ta generacja Audi 80/90, który podbił serca wszystkich tych, którzy chcieli dobrze, aspiracji samochód, ale stosunkowo niedrogie. Wynik był Całkowity sukces sprzedaży.

Citroen AX

było jeden z wielkich sukcesów Citroëna w swojej historii. To był Visa następca to nie miało nic wspólnego sukces rynkowy. Jednak znacznie bardziej udane ponowne rozpatrzenie The AX jednym korzystnym narzędzia dla wszystkich, którzy zaczynają prowadzić pojazdów ani chciał mały samochód dla miasta. Ale w tym czasie, naprawdę, jak wóz AX był kompletny samochód, który był dobry dla wszystkich, a nie tylko ograniczała się do miasta. Niska waga i silniki bardzo oszczędny, pozwoliło to zużycie rekord. Pamiętam jeszcze, że wersja 14 D, które rzuciliśmy benzyna 500 500 peset.

Renault 21

w mój czas EGB to prawdopodobnie był dla mnie najlepszy samochód sprzedaży... bo widział ze wszystkich stron. Renault zdecydowanie hit prosto i myślę, że jego sukces opierał się na bardzo dobrze reaguje na smak kierowców tamtej epoki. Ponieważ w Hiszpanii w czasie EGB, samochód lubiłem był sedan trzy tomy bardzo wyraźnym profilu. Oznacza to, że bagażnik jest dobra i duża piła było. Musiał umieścić kemping krzesła, aby przejść do pola w niedzielę.

Renault 21Peugeot 405

Peugeot zdobył zasłużoną renomę w latach 80. przez posiadające najlepsze silniki wysokoprężne. I jeden z modeli, które służyły do ​​zwiększenia tego reputacja była 405. Podobnie jak w przypadku 21, została wysoko cenione przez kierowców samochodów profilu era notchback -zaprojektowane przez Pininfarina- preferowane przez wtedy, ale jego popularność dzięki gamie silników wysokoprężnych pogłębił. było od pierwszego do opanowania technologii turbo w tych mechanicznych.

Volkswagen Passat

VW Druga generacja Passat, wewnętrznie nazywany B2, jest to, że naprawdę żyje nasze pokolenie. Pierwszy nie przyszedł do naszego kraju, bo to był bardzo kosztowny import samochodów. Drugi był tym, który był postrzegany bardziej na naszych ulicach, ale to wciąż było bardzo kosztowny samochód po raz i że nie każdy może uzyskać dostęp. Choć oczywiście wiele pragnął jego osobliwego ciała liftback z tylnej klapy, który dał wiele zdolności i miał wiele powierzchni szkła.

Fiat Tipo

To był następca mitu był Ritmo który miał nas wszystkich w miłości z jego wersji Abarth. Rodzaj miał coraz bardziej popularne, a nawet charakter zaprojektowany od początku, jak i ciała trzech tomach, zwany Tempra. To, co dziwne, nie ma sukcesu, który był przypuszczalnie tego rodzaju organu w Hiszpanii. Ale i sam typ kompaktowy, że wybrał najnowszą technologię do czasu, jak z bezpośrednim wtryskiem, pozwalając tę ​​wspaniałą wersję „Sedicivalvole” kolejny model starszego.

Renault 19

Dla żyjemy w epoce EGB, rola tego modelu, że to był niższy niż jego poprzednik, R11. Ale nie ma wątpliwości, że to sukces komercyjny, ponieważ w tym czasie nie było tak wiele konkurencji na rynku i Renault, wytwarzając w zakładzie Palencia, copaba znacznie udziału segmentu. Nigdy nie znalazłem ładny samochód i ja i moje pokolenie było EGB Przejście od Megane R11 brakowało.

Mercedes SLMercedes SL

nazwa SL pochodzi od niemieckiego Sport Leich, których środki lekkie sportowe a on zastosowany po raz pierwszy w 300 SL Gullwing, z. Ale tak naprawdę, ta nazwa oznacza Mercedes jej flagowy zamienny. Istnieje kilka pokoleń, ale które zajmują się trzeci okres EGB (R107), która rozpoczęła działalność w 1972 roku i czwartym (R129), który jest własnością dekady. czteromiejscowy że zwiększone wykorzystanie ze zdejmowanym hardtop w wersji SLC.

Citroen XM

Miał trudną misję, że z wymienić rewolucyjny CX. Kiedy to substytut został uruchomiony, bardziej nowoczesny i awangardowy, nie jest już ona nas zaskoczył zarówno jego zawieszenie pneumatyczne. Może to była awaria handlowych i nie był jednym z samochodów, które najbardziej przeniknięte moje pokolenie. Było znacznie lepiej niż jego poprzednik, jeden autentyczne luksusowy sedan Chciałbym powiedzieć, ale nie dokończył oczarować publiczność. Prawdą jest, że tego typu dużej reprezentacji sedan, zaczął mieć konkurencję w hiszpańskich marek Premium, które miały społeczeństwu.

Opel Calibra

To była rewolucja, ponieważ Zbliżył się do koncepcji coupe dla ogółu społeczeństwa i w cudowny sposób. To był bardzo ładny samochód oraz z rekordem współczynnik oporu w kategorii Cx 0,26. miał 4 dobre miejsca i tylna brama, która doprowadziła do pnia, który może zostać przedłużony do 980 litrów. To niesamowite, jak teraz nie są w stanie dokonać takiego samochodu, to znaczy, piękny, praktyczny, Sportowy iw zasięgu każdego budżetu.

Renault Clio

Wszystko zaczęło się w latach 90. i na pewno zdobył honorowe miejsce we francuskiej marki w naszej pamięci. jest jeden z najstarszych modeli Renault pozwala sprzedać milion sztuk i mają niezliczone wersje. Kiedy zacząłem pracować na autostradzie, to właśnie został zwolniony i Był jednym z pierwszych samochodów testowałem dla magazynu. Samochód był trendy i pozostawały dłuższy czas.

Renault ClioMazda MX-5

Wciąż pamiętam, kiedy dyrektor Autopista potem prezentację w którym samochód był podekscytowany go. To był Mazda MX-5. Tyle że zachwyciła kupiłeś jeden. Więc ktoś ominie który mówi, że jest jeden z moich ulubionych samochodów. Systemy odpadowy On udostępnione wszystkim czystej roadstera Jest transmitowania niespotykaną przyjemność z jazdy. Byliśmy cztery pokolenia, ale wszystko z duchem pierwszego, pamiętamy facetów w EGB.

Honda NSX

Pierwszy sportu Próbowałem naprawdę był NSX. Byłem tak podniecony, że nawet dzisiaj pozostaje jeden z moich ulubionych samochodów. W tym czasie był to rewolucyjny samochodowy, centralny silnik tandem który został dostrojony przez nikogo innego niż Ayrton Senna, mój idol wtedy. Dokładność przesuwaka i pojawia się jako V6 3-litrowej 270 KM nadal daje mi nerwów. Muszę też powiedzieć, że ich skuteczność jest bardzo wysoka, ale jego zachowanie było granica krytyczna. Pamiętam, że jako zdjęciowej Dał mi przestraszony tył i prawie daję mi barierkę ... na szczęście wszystko było szokiem.

Nissan Primera

Jeśli mam powiedzieć jakąś cechę pierwszy pierwszy (Wybacz redundancji) wytwarzanie jest jego niezawodność i solidność. Byli nie do złamania, choć Nie były one bardzo wdzięczne z estetycznego punktu widzenia. Japończycy nigdy nie celował w tym względzie, ale (znowu pun) pierwszy był pierwszym, który przyciąga opinii publicznej i widział bardzo często na naszych ulicach.

Toyota Celica

powiedzieć Toyota Celica dla mnie szybko przypomnieć wersji Carlos Sainz. To był pierwszy samochód, który udał się do sesji zdjęciowej i łącząc emocje stara się „World Car” na ulicę i odpowiedzialność nie accidentarlo w gwałtownej sesji zdjęciowych zrobiliśmy wtedy, ja ona wypełniona napięcia. Ale to było w Piąta generacja najbardziej popularne, ale gdzie zaczął fałszować swoją reputację Jest to trzeci obejmujący 80s.

Suzuki Vitara

W czasie tej EGB, SUV-y były modne. Ostatecznie skończyło się moda staje się zupełnie odwrotnie, ponieważ był to fenomen, który wyszedł z użycia. Powiedzieć wtedy każdy chciał mieć TT do „dnia na dzień”, a teraz chcą SUV. Ale wracając do '80. TT najlepiej znane i popularne był bez wątpienia Vitara. Szczególnie jego twardości. W rzeczywistości, istnieje nadal wiele z nich nadal krąży w naszych drogach, ponieważ był to bardzo solidny samochód.

Suzuki VitaraHonda Civic

Podobnie jak w wielu japońskich modeli w czasie lat 80. i 90., Honda Civic był marginalny samochód. Tylko spojrzał na naszych dzielnicach i była dostępna tylko do bardzo wysokiej sile nabywczej. Aż dotarliśmy szóstej generacji w 1996 roku nie zaczną naprawdę zobaczyć Obywatelski przez Hiszpanię. I wkrótce zyskał zasłużoną renomą Jego VTEC silniki benzynowe o wysokiej pojemności na kolanach i uzyskanie dużej mocy niskie przemieszczeń.

Możesz być także zainteresowany:

To był Ford Sierra RS Cosworth

To był Fiat Uno Turbo

To był Opel Kadett GSi