Samochody na pamiątkę: Audi Quattro

Audi Quattro: historia mituAudi Quattro: historia mituAudi Quattro: historia mituAudi Quattro: historia mitu

Geniusz i śmiałość nazwy takie jak Bensinger, Piech i Walter Treser, Na koniec projekt został zlecony, dostali skręcać, co dotychczas rozumiany jako sportowy jazdy. Dziś jesteśmy przyzwyczajeni do pojazdów World Rally Championship to napęd na cztery koła, ale nie tak dawno temu, producenci mieli te modele wykonane są tylko wał silnika (długie zdominowane napędu, a następnie zyskała popularność trakcji) i nikt nie myślał, nawet na zaśnieżonych torach Szwecji lub na śliskiej nawierzchni tysiąca jezior, które napęd na cztery koła można pójść znacznie szybciej. Nawet wtedy, gdy pierwszy Audi Quattro konkurencja Został on przedstawiony w zamkniętym parku Montecarlo 1981, Nie przegapisz żadnej protekcjonalny uśmiech.

Audi QuattroPodejmowane w 1969 Formuły 1 wyścigu ze cztery koła samochodów napędowych, które powstały w Cisitalia T360 w 1946 roku, nie były bardzo zachęcające. I to, że dodatkowy ciężar elementów podłączony do mechanicznej złożoności i większa ilość elementów podatnych na uszkodzenia, kierował zespołami, którzy próbowali (McLaren, Costworth Matra i Lotus), aby powrócić do napędu na dwa koła.

Ale dla naszych zawodników było całkiem jasne, że podwoić liczbę kół zdolne do przenoszenia mocy na grunt To był niekwestionowanym atutem. Ponadto, musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki: Ldo elektroniki nie miał jeszcze wiele wyciągnąć i że mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu (mechaniczne) Były praktycznie jedynym czynnikiem pomaga osiągnąć niezbędną trakcję. Takie okoliczności zyskał większe znaczenie, jeżeli silnik z doładowaniem, turbosprężarki ze względu na czas miał znaczny czas reakcji i dostawa brutalnych szeroki margines bardzo krótkich obrotów.

Przy tych założeniach, od początku zespół techniczny był bardzo jasne, że model powinien być rozwój sportu. tak jest Podwozie wyruszył Audi 80, który został obdarzony dwudrzwiowe nadwozie coupe i silnik pięciocylindrowy silnik turbo z wydajnością 200 KM. urodzonych Audi Quattro.

Audi Quattro RallyNasz bohater: Audi Quattro 1983

Nasza jednostka jest Audi Quattro, teraz już 33 lat po jego lusterka w stan bardzo dobry i jego właściciel, Alberto Pérez, stosowane z pewną częstotliwością. W przeciwieństwie do innych modeli, to jest doskonale nadające samochód codziennie, wszystko, czego potrzebujesz, aby piękny wykorzystania praktycznie w każdym terenie.

Nic innego nie zauważony siedzieć za kierownicą należącego do kategoria samochód, gdzie jakość, wyrafinowanie i urządzenia były jednymi z priorytetów jej twórców. Siedzenia i fotele mają autentyczny wygląd ponad pojawia czas dokonały wyłomu w ich barwach zbyt. Hojny Tapicerka zdradza także pierwsza klasa komfort, samochodów high-end, i boczne poduszki, dość twarde tekstury, zakładamy, że niebawem będą sprawdzać, dobre trzymanie boczne. gdy salpicadero jednak, że nie jest specjalnie spreparowany lub zgodnie z tym, czego można się spodziewać. W każdym razie, trzeźwość niemieckich samochodów nie była tylko mitem. Oczywiście, w zamian pokazali doskonała jakość materiałów, jak wynika z braku pęknięcia w części słonecznych naświetlonych.

kierownica skórzana, w doskonałym stanie, Jest wyposażony w cztery przyciski klaksonu, które kontrastują z aktualnymi ulotek z niezliczonych pokręteł i klawiszy funkcyjnych. wybijanie cyfrowe oprzyrządowanie, detal bardzo zaawansowany w swoim czasie i to jest dostarczanie do prowadzenia futurystyczny wygląd. Ponadto, jest bardzo obszerne i dodatkowo do konwencjonalnych czynników, takich jak obrotomierz, prędkościomierz, temperatury paliwa oraz zawiera dodatkowe informacje, takie jak wskaźnik ciśnienia doładowania turbo i nie mniej niż komputer konsument.

Wnętrze Audi QuattroKontrasty w konsoli środkowej tamtejsze strzelca stosowane do blokowania różnic środkowe i tylne, bardziej jak gałka rozrusznika siedzenia 127, którego sportowego Audi. Teraz, napęd nie może być bardziej proste i intuicyjne: podjeżdżaniu pierwszy punkt świadek blokowania Center Differential włącza się i w ten sposób drugi, zrobić zarówno, więc nie można zablokować tylne bez konieczności rzeczywiście przodu. Logiczny, z którym sekwencja jest zachowanie narządów mechaniczne skręcanie i uszkodzona. w Dwa tylne fotele dwie dorosłe osoby mogą podróżować z pewnego luzu, ale one nie są zwolnione z niektóre klaustrofobiczne uczucie ponieważ jest on niższy niż chodniku, pogorszenia widoczności do przodu. To kiedyś dość powszechne działanie na wszystkich coupe czasu, w którym wskazano małe zainteresowanie ze strony producentów dla komfortu pasażerów. Przynajmniej boczne okna mają dobry rozmiar, przynosząc więcej światła do wnętrza.

Audi Quattro: ich zachowanie

Widząc, jest znalezienie Najważniejszą z tego modelu: jakie możliwości poruszają i co transmituje sensacje kierowca. W tym świetle Audi Quattro nie zawodzi predyspozycje i pokazy dość wyprzedza swój czas. Od pierwszych kilometrów Podkreśla twardość sprężyn, co sprawia, że zawieszenie się nieco suchy gdy stały się nieregularne. Paradoksalnie, to nie przeszkadza, wsparcia, Korpus rolki On jest dość wyraźny. Dlaczego? Istnieją dwa czynniki zaangażowane w ten sposób: po pierwsze, stabilizujące nie szczególnie dużej średnicy, ograniczający jego funkcji, ewentualnie w celu nie upośledza zdolność trakcji; Z drugiej strony, dla wagi i wymiarów samochodu, Drogi są dość wąskie (1421 mm przed i za 1451), okoliczność, która powoduje, że podstawy nośnej jest znacznie mniejsza, na przykład sztuki Audi A4, w którym ścieżki są 14 cm szersza przodu i z tyłu 10 cm. Ponadto, Audi Quattro, przednia jest węższy niż z tyłu, który Wejście narożnikowe, będzie zawieszone, pomaga przodu jest „klucz”, ale jeśli przeciwnie.

skrzynia biegów pięć relacje Audi Quattro ma udanej klasyfikacji i dotyk jest szczerze dobry, pomimo lat. I kiwać Długie odcinki dźwigni, coś, co teraz byłoby naganne w normalny i całkowicie nie do przyjęcia w modelu sportowego. W efekcie, zmiany muszą być wykonane z jakiegoś skąpstwa i oznakowanie tras, które nie pomagają prędkość. Układ kierowniczy jest wspomagany, ale bardzo mało, albo że uczucie dał nam pierwszy. Przyzwyczajeni do obecnych serwomechanizmów, Audi Quattro wymaga pewnej stanowczości w ręce do obsługi kierownicę. Z więcej niż trzy obroty zablokować zablokować nie jest bardzo szybki, ale doskonale oddaje to, co dzieje się między kołami a drogą.

Audi Quattro: silnik

co do reakcja silnika, Oczekuje bardziej siłowym. Bez sięgania miękkość bieżących turbo, dostawa moment jest progresywny i rozsądnie, choć wyraźnie widać, gdy zaczyna wiać, nie gwałtowna w każdym przypadku. Wiele z „winy” jest właśnie napęd na wszystkie koła, który przenosi absolutnej skuteczności w dół przepustnicy poleceń.

Audi Quattro 1983Tak więc, na krętych drogach w górach Sierra de Madrid, Audi Quattro wykazuje dobrą dotyk. Jeśli jeździsz jak gdyby był to napęd na przednie koła, można w pełni wykorzystać. Podsterowności na początku krzywej rozwiązano wprowadzając retencji, z przednią osią oraz wsparciem, aby stopniowo dając gaz z pół obrotu. Czyniąc to można chodzić samemu bardzo wysoki. Nadal jestem zaskoczony, jednak nachylenie ciała ... i chociaż opon w skromnej części 205, nie sprzyjają nadmiernej siły boczne.

Ale gdzie jest wyjęte najlepsze wykorzystanie Audi Quattro jest, gdy warunki są umieszczane niepewny chwyt. Śnieg i żwir są elementami, w którym działa się jak ryba w wodzie. tutaj tak czyni różnicę, pozwalając wydobywania kwintesencję do podwozia, z drugiej strony, to pokazuje bezbłędne wykonanie, z niezależnym zawieszeniu McPherson z przodu i ostatecznie leczyć detrás.Una który ma tę dodatkową zaletę, jak Kolekcja samochodów, może być stosowany codziennie bez naszej konieczności podejmowania jakiegokolwiek odszkodowania. Jest to dość wygodne, pozwala nam dobrą dawkę zabawy, tym większe im bardziej śliski teren i być zazdrość miejsc, w których spędzamy mniej lub bardziej Fani nie mogą oderwać oczu.

Audi Quattro w liczbach

- 33 lat od jego narodzin.

- 2004: data produkcji najnowszej wersji Quattro.

- Audi zbudowany 1,815,396 pojazdów i istnieje do 74 Quattro na wszystkie koła wersji napędowych.

- 11,452 jednostki zostały zbudowane z Audi Quattro do 1,991.

- 4 Świat Rally Championships pomiędzy markami i pilotów pomiędzy 1982 a 1984 rokiem.

- 203,850 klatek. Cena Sport wersja krótki rozstaw osi i 306 KM pojawił się 1,984.

- 600 KM. Moc miał wersji S1, z którymi Walther Röhrl wygrał wspiąć się Pikes Peak w 1987 roku.

- 720 KM. Moc była wersja Audi Quattro że udział w amerykańskim IMSA GTO Championship.

Możesz być także zainteresowany:

Samochody na pamiątkę: Peugeot 205 T16

Samochody na pamiątkę: VW Golf GTI, Renault i Peugeot 205 GTI Superfive

Samochody na pamiątkę: Citroën 2CV