Opel Kadett B i C Rally (1965-1978)

Trzecie i czwarte pokolenie Kadett rosła w wielkość, moc i wszechstronność: Caravan, Aero, sedan, Miasto, coupe, a nawet ... Rallye. I to było na arenie sportowej, gdzie Kadett zdobył największą sławę.Opel Kadett B i C: dwa pokolenia Kadett Rajd latach 60. i 70-tych.Opel Kadett B: Kadett B ma szereg bardzo blisko do przygotowania.Opel Kadett B: na śniegu, Opel Kadett B: kompaktowy korpus i lekkie, łatwe w obsłudze.Opel Kadett historia nie byłaby kompletna bez wymieniania przodka 1936 roku, ale nie bez dokonywania ich sportową wersje, co dało mu popularność i sukces w całej Europie od prawie dwóch dekad. Zarówno typ B (1965-1972) jako typ C (1973-1978) zawarte modeli konkurencyjnych swoich klientów w swoim zakresie: B „Rally” i C „GT / E”. Z nich udało się uchwycić młodą publiczność chętny do szybkich samochodów ... ale gospodarczego. Albowiem jako „kompaktowy” koncepcji Kadett udało się towarzysko samochód w pierwszym i popularyzacji samochód rodzinny na sekundę, teraz demokratyzacji konkurencję. Opel był pierwszą marką oferowane prawie gotowy do uruchomienia modelu niedrogie, łatwe w konserwacji i wysokiej wydajności.Gdy Kadett B został wprowadzony w 1965 roku i ciało typu sedan oferowany (z dwoma lub czterema drzwiami), „fastback” (dalej „LS”, z dwoma lub czterema), „kombi” (pole, trzy lub pięć) i coupe. Wszystko silna inspiracja amerykański. Nawet zakończenie „Olympia” luksus dla niektórych wersjach. Nowy Kadett urosła: było 18 cm. dłuższe i szersze 10, 9 cm. Dodatkowe rozstaw osi. Mała Opel stał się dorosły. Silniki wzrosła w kolejce. Rozszerzanie średnicy 3 mm, o pojemności 1078 ml silnika przekazywane i moc 45 KM (55 wersja s). Ale wkrótce po 1,2 60 KM silnik przyjmującą „L” 1,7 z 75, a od 1967 roku, od Rekord 1.9 90 KM.

- Opel Kadett B
- Opel Kadett C GT / EOpel stworzył nowy segment na rynku, a raczej dwa. Także compact-sportowy z wprowadzenie wersji Rallye listopad 1966. Następnie Kadett Coupé znane były już w wyścigach: Hans Beck, Departament Rozwoju oraz Dieter Lambart pracy dla dealerskiej w Stuttgarcie, mieli przygotowane jeden był wyrównany i rajdy. W 1966 Monte Carlo zakończył 15. i 3. klasy. Rally Kadett natychmiast stała się bestsellerem i wielu europejskich pilotów zaczął latającego. W 1968 roku wygrał swoją klasę 238 razy 222 udziałów, plus wiele absolutnych zwycięstw.inkorporacja 90 KM silnik 1.9 od września 1967 stało się prawdziwym zwycięzcą. Opel nie jest oficjalnie udział w konkursie, ale liczne samochody przygotowane do dealerów i klientów. Wiele z nich udał się do krajów skandynawskich, w których były one szczególnie konkurencyjny na szutrze i śniegu. Tym razem miałem szczęście za kierownicą oficjalnego Rallye Kadett dala od Anders Kullang, jeden z najlepszych kierowców w czasie i jest zachowana jak wtedy. Z wyjątkiem jego spektakularny żółty i czarny wystrój, nic poza różnicy (długie tylne szyby) Coupé drugiej generacji B. Nawet wewnątrz tripmaster wyjątkiem Halda- jest standardem. Tylko cztery tylny punkt pałąka i baquets okres (bez zagłówka) nadać mu sportowy ... Bo pasy są trzy punkty! A w tym czasie były one dodatkowy konkurs!Czarna przeważa w stonowanym wnętrzu dominuje kół o dużej średnicy i kilka zegarków wskaźniki. W cuentavueltas marki do 7000 obrotów na minutę, a silnik (1,9 rączką „krzyżowym” i 130 KM) przez tylne ryki spalin. Ale nie pomyłka: to jest niewiele więcej niż standardowe i mają niski pomimo przekreślonego drzewa i przygotowania czasie. Zachwyt w użyciu, bez skoków lub wybojach. Bardziej obr./min, moc.Skrzynia biegów jest średnia czterech prędkości, wystarczająco wytrzymałe, aby wiece. Nie bierze specjalną piñonería i jest w pełni zsynchronizowane, ale grupa jest trochę krótszy niż oryginalny i niesie autoblocante. Idziemy w dół Snowy drogowego Sprawdzimy co jedzie stary dysk jedno tylne koła: Najdziwniejsze będzie prawo. Szok gazu, kierownica i hamulec ręczny pozwalają miejsce, w którym chcemy z pełną gładkość. Specyficzne zawiesin pomoże to śnieg: ciało jest trochę wysoka, a pierwsze wrażenie jest to, że są one bardzo miękkie, ale dopiero na początku swojej drogi. Następnie są one stają się jędrne i przekazać uspokajające poczucie kontroli. Rozdawanie ulotek, to musi być całkiem volantear, ale nie nadużywać zmianę tak elastyczna, że ​​silnik. Ty nawet nie trzeba odrywać rąk od „steru” działać wycieraczki, która jest pedał. Tak, to sprawia, że ​​nie pomyłka ze sprzęgłem. Hamulec jest mało używany, w tych warunkach, ale z przednią płytę i tylną bębna ma duży potencjał.

Rally Kadett utorowała drogę dla nowych modeli niszowych sportowych kulminacją GT / E następnej generacji: typ C. Skok między B i C nie była tak wielka, jak między A i B. W rzeczywistości, to było logiczne ewolucji, estetykę aktualizacji i dynamiczny dzień po niewiarygodnych sprzedaży ponad 2,6 miliona sztuk od czasu 1965-1972 (połowa eksportu). Nowe estetyka Kadett C bardziej kanciasty i agresywne niż jego poprzednik i że nie myślano tylko w coupe: dziewiętnaście warianty nadwozia były oferowane, w tym zamiennego (Aero) i miasta (City). Ale Opel winny konserwatyzmu: trzymał Napęd na tylne koła, a nie ryzyko z przodu konkurencją. Jeszcze 1,7 milionów sztuk zostało sprzedanych w ciągu siedmiu lat przed wystąpieniem typu D z napędem na przednie koła.Kadett C skracał aktywnego walce o jeden centymetr, ale znowu rozszerzenie -levemente- długość i szerokość w ciągły wzrost. Ulepszenia w ramie było znaczące, z nową osią przednią z zachodzącymi na siebie trójkąty, sprężyny, amortyzatory teleskopowe i stabilizatora; wydłużenie kół tylnych i zapewnienie, że tylne ramiona wahaczy osi i sprężyny nowy (B i doprowadziło w roku 1967). Zakres silników był szeroki: od 1 litra do 40 CV 2 litry 115, przepuszczając 1,2 (60) 1,6 (75) 1,9 (105).- Opel Kadett GT / E