klasyczny Test: Seat 124 FL The Replicant

klasyczny Test: Seat 124 Floryda Replicantklasyczny Test: Seat 124 Floryda Replicantklasyczny Test: Seat 124 Floryda Replicantklasyczny Test: Seat 124 Floryda Replicant

Jeśli 1977 jest pamiętany jako rok zawsze z „taksówki” z siedzenie w Monte Carlo, na poziomie krajowym nie rozpocząć taką owocną drogę, ponieważ w Mistrzostwach Hiszpanii, zgodnie z emerytury w Rally Costa Brava, w Guillerias i Firestone, Antonio Zanini, Salvador Cañellas i Carlos Trabado byli na dole klasyfikacji.

"Beny" Fernandez z Ford Escort, Jorge de Bagration Lancia Stratos i Marc Etchebers Porsche Carrera stała przeciwnicy Seat Mężczyźni trudne. Grupa 4 była obowiązkowa w międzynarodowych rajdach, ale te z Hiszpanii może być wyrównana grupa, 5 dalej rozwijane. Tak więc, pod koniec roku, Seat poprawie i fiabilizó jego 124 "Proto" I, urodził się pod koniec 1976 roku przewidziane jako Fiat silnik 2,090 cc pochodzenia„Z cechy podobne do tych z silnika samochodowego, zarówno para, która miała”... według słów Vicente Aguilera, dyrektor techniczny w tym czasie.

Seat 124 FLWyposażone w tylne zawieszenie z niezależnym Spyder włoskiej Abarth i rozjaśniony i wzmocnione tylne drzwi spawanych ciało, „Super” 124 był również „Swansong” Seat Productions Konkurencja w Hiszpanii. zwycięstwa Zanini jego kierownica na toczeniu 2,000, Katalonia i Costa del Sol, znowu dać zwycięstwo w Mistrzostwach.

Trzy dekady później, w Granada, młody przedsiębiorca Carlos Garcia Moreno Chciałem mieć taki samochód (Z których tylko dwie kopie wykonano), a na podstawie wzoru, jak korpus 124 wykonany Seat Competition- spawania tylnych drzwi, klapy i spoilery ponowne ich włókna, opuszczeniu zewnętrznie identyczne Gr.5 Zanini. Ta praca ma wiele zasług, jako młody Grenadian nie miał oficjalnej dokumentacji i siedzisko Musiałem pracować „na oko”, „ucho” i tylko ze zdjęciami starych magazynów. Malowanie, zdobienie, w tym naklejki reklamowe są identyczne z oryginałem. Jest to wyraźny przykład „jeśli chcesz, możesz”.


Byłem jedynym dziennikarzem (wtedy również pilotem), który testował 124 Seat Proto po zwycięstwie w Rajdzie Costa del Sol 1977. Teraz jestem z powrotem do niego, nawet jeśli była to replika. Spoiler i przednie wloty powietrza maski (nieco większe) są jak tego ostatniego samochodu rajdowego (spódnice zmieniło dużo). Cibie pozycjonowanie reflektorów pomocnicze jest także dokładnie

Jak w Dzienniku Seat. Tak więc, na zewnątrz, nawet w kwadratowych gumowe nóżki, które złożyły rzemieślniczy tylny zderzak, wszystko przypomina nam, że zabytkowego samochodu.

Carlos nadal pracuje -as daleko możliwym zakresie w części mechaniczne, Silnik 16 zaworu i tylna oś niezależne; ale dla naszego testu, nadal noszącej 1,919 cc zamocowaną wyposażona w poziomą podwójnym gaźnikiem Weber 40 mm. Zmiana była VL Motorsport Czech sześciobiegowa proste zęby, który pracował dużo lepiej niż w oryginalnym pudełku 124 Abarth Proto; przynajmniej było bardziej przyjemne i mniej trudne w obsłudze.

Wewnątrz Grenady Proto jest bardzo niewiele zmieniony, ale oryginalny był bardzo zbliżony do serii, z wyjątkiem realizacji dwóch tripmaster Halda dla pasażera. Gobelin zlecono, z wielkim acierto-towarzysz Carlos, María José Montalbán. Koło kierownicy jest regulowane na wysokość i jest pompowany przez pilota, a oryginalny płaska. Pamiętam, kiedy jechał na 124 Zanini był zaskoczony, jak blisko do koła napędzającego katalońsku i, aby to udowodnić, zrozumiałem naraz: z szerokimi oponami 9 „cali bez wspomagania układu kierowniczego, po dotarciu do rozwidlenia musiał” zakasać rękawy ”. Że samochód kręciło towarzystwie tytanów. Na szczęście współczesna ma węższe koła.

Seat 124 FLHamulec ręczny był jeszcze średnia, choć oczekiwano przyjąć jedną hydrauliczne, podobną do 124 Original Proto. Ze swojej strony, pałąków IRESA zostały przykręcone przed oficjalnym modelu, które zostały zespawane. Pamiętam też, że gdy próbowałem oryginalny Proto 124, moment był zdumiewający: mogli wziąć widły nawet na trzecim biegu użytecznej reżimu między 5.500 a 7.500 obr./min. W sekcji zasilania, jednak, jak uczynił powyżej wiecu, jego 210 KM teoretyczny zdawało postać zbyt optymistyczne. Silnik współczesnym Proto został wyposażony w dwa litry powyżej obfitego nawęglania (również przy Weber miał tylko 45), która bardzo dobrze i sprawnego przyspieszania lub; choć biorąc pod uwagę naszą stronę testową u podnóża Sierra Nevada, do nawęglania

pretensję samochód i nie dać wszelką możliwą siłę zwijania. Należy zauważyć, że 1977 Seat mężczyźni mieli tyle trudu, aby uruchomić silnik wysokiej kompresji, który zamontowany Aguilera dwie baterie dostarczyć wystarczającą moc do rozrusznika. To również przypomniał mi, kiedy biegł z oficjalną siedzibą w Ypres i Portugalii. Vicente Aguilera kiedyś nie nalegać, aby korzystać zmiany zwalniać„Aby ograniczyć hamulce nie są zmiany ...”.

Jednak w 124 Proto, małe tarcze w 13-calowe koła pracował bardzo źle i często musiał uciekać się do zatrzymania hamulec silnikowy. W naszym teście samochód w bardzo nierównym terenie Sierra Nevada i zjazdowego, hamulce (mimo posiadania tarcze wentylowane przód i tył) funkcjonowało jak w oryginalnym modelu, więc mieliśmy wystarczająco dużo przewidywać hamowanie i wspierać ich skutecznego Czeskiej sześciobiegową skrzynią biegów. W skrócie, samochodów, których realizacja sprawia, że ​​czują opiekę własnej iluzji jazdy kawałek z wielką historią za nim.

Historia, która jest zwieńczeniem Seat przygody w Hiszpanii Rally Championship.

TECHNICZNE

silnik:

4 cylindry w Fiat bloku i aluminiową głowicę 16 zaworu. Wał korbowy pięć podpór. kute tłoki. Chłodzenie grzejnika ciekłego oleju i dodatkowego. Zabudowy: z przodu podłużnej. Pojemność skokowa: 2090 cc. Kompresja: 12: 1. Moc maksymalna: 210 KM przy 7500 obr./min. Dystrybucja: Dwa wałki rozrządu w głowicy cylindrów. pas dystrybucji. Regulowane koło pasowe. Cztery zawory na cylinder. Zasilanie: Dwie 45 poziome gaźniki Weber podwójne ciało. pompa elektryczna. Chłodzenie: dwa obiegi wody i oleju z automatycznych podwójnych wentylatorów. Sprzęt elektryczny: dwa 12-woltowe baterie. Zapłon: elektroniczny Magneti Marelli.

transmisja:
Na tylnych kołach. Box Abarth pięć biegów do przodu z prostymi zębami, bez synchronizatory. Sprzęgło: Sachs bidisco ceramiki. Autoblocante ZF wytarowana 75%, przy czym grupa końcowa 9/40.

ramka:
Samonośna monocoque stalowy pałąk pochodzenie 124. sześć punktów i strukturalny. Zawieszenie przód trójkąty nakładania sprężynami śrubowymi, teleskopowe amortyzatory i stabilizator Record 21 mm. tylne zawieszenie kół niezależnych układ McPherson z niższymi trójkąty górnego amortyzatora tylnego zespołu (cięcie i Coso) i pręta stabilizującego 12 mm.


hamulce
:
Wentylowany płyt przednich z kalibra czterech tłoków Lockheed'a. Tarcze stałe tylny Rapier e. Hydrauliczny hamulec ręczny z dwóch niezależnych małych pigułek tyłu.


adres
:
Zip. Pochodzące Fiat 131, z dziewięcioma zamiast sześciu zębów.


koła
:
Targa koła 9 x 13 "x 13 do przodu i 10" za stopu. Opony: Michelin 18/53/13 i 24/53/13.

Zbiornik paliwa: 55 litrów.

waga990 kg.