Przypomnijmy samochodów: Citroën Visa GTi

Citroën Visa GTi i był jedynym sportCitroën Visa GTi i był jedynym sportCitroën Visa GTi i był jedynym sportCitroën Visa GTi i był jedynym sport

Z handlowego punktu widzenia To może wydawać się zbyt ryzykowne, prawie rewolucyjny, zainicjuje Sport na podstawie Citroën wiza, narzędzie, które nigdy nie zostanie zapamiętany na piękno swoich liniach. Jednak Visa GTi znacznie poprawiła estetykę innych wersjach. Reflektory z okrągłymi, a nie kwadratowy, straszenie się aletines kolorze ciała, dwa oddzielne aleroncitos i tylne koła z lekkiego stopu Citroën pracował cud. Wewnętrznie, to jednak Visa odstąpić swoje zasady. Zabrał klasyczne szczegóły dotyczące marki, jak kierownicą jednego ramienia i pełnych satelitów kontroli, który wydał pozycję za kierownicą wydawało się, że z kosmicznym. Wiele krytykowane, ale właściciele wizy stał się przyzwyczaić do nich i spojrzał wygodne. Były one częścią osobowości samochodu.

Citroën Visa GTidla Visa GTi, Citroën zaprojektował wiele bardziej klasyczny i sportowy wnętrze. Położyła atrakcyjny koło trzema ramionami i grubszy obręcz poprawiła dotyku. Dał również bardzo wszechstronny i łatwy do odczytania instrumentacji. Ekskluzywna tapicerka zakończeniu włączyć to narzędzie na sportowych wesoły. Tak, siedzenia nie były całkowicie wygodne z powodu złej pozycji zakotwiczony, co czyniło je za trochę zatopiony powrotem. Ponieważ usterki, jedyne co mi brakowało klimatyzacja ..., że nie było to możliwe.

Citroen Visa GTi, sporty pojedynczy

Choć może wydawać się problem, Ciało pięciodrzwiowa wykonane unikalne dla tej Citroën Visa GTi jego rodzaju. królestwo dobra cena za to, że produkowane w kraju (Został zbudowany w Vigo), sport ten stał się ciekawą i atrakcyjną opcją przy zakupie samochodu dla młodych widzów, oprócz uczucia, które spełniały jego sportowy charakter, zachowały praktyczną stronę Citroën Visa.

mechanicznie, Citroen Visa GTI „zaleta” jego pochodzenia PSA. Citroën Używał kompletny przód Peugeot 205 GTI 1.6, szerszy tor. to absolutnie przekształcił charakter, zachowanie i wygląd zewnętrzny. Wejście, musieliśmy umieścić aletines że pokrywa koła wystające z ciała znacznie. Ponadto, Zawiesinę twardszy i 4 cm niższy w innych wersjach, pomagając lepszą przyczepność i mniejsze przechyły nadwozia podczas pokonywania zakrętów. czterocylindrowy silnik Peugeot 205 GTI To był wisienką na torcie. Silnik ten, 1,6 litrowy silnik 105 i HP 6250 obr./min moc, istnieje mała uwaga: to było i pozostaje Marvel. A poza tym, to w połączeniu z nowymi przełożeń, nieco krótsze niż 205, sprawiły, że Citroën Visa GTi przeniósł się z wielką łatwością i radością, na waży tylko 870 kg, zatem homologaba 0 do 100 km / h, 9 sekund, a maksymalna prędkość około 180 km / h. zmiana, 5-biegowa manualna, To było szybkie i dokładne. W skrócie, bardzo skuteczne.

Visa GTIDo tej pory wszystko było różowo. Z tyłu, jednak nie wyglądają tak dobrze. Tylna oś Citroën Visa GTI był znacznie mniejszy (12 cm) do przodu. To estetycznie nie pomoże, ponieważ tylne nadkola są znacznie mniej masywne i descompensaban ogólną linię. Również z punktu widzenia komfortu i osiągów na drodze, nie było najlepszym rozwiązaniem. Ale mimo wszystko więcej niż spełnione prawidłowo. Również z powrotem, bagażnik stracił wiele ze swojej zdolności nieść koło zapasowe mieści się wewnątrz. Visa znajduje się drugi w komorze silnika, w GTI nie pasuje. Nie może używać roztworu poniżej 205 nieść bagażnika, problemów projektowych.

Citroën Visa GTi: właściciel

Daniel Villas Urodził się w Citroënista rodziny. Jego wujek pracował w Citroën, co czyniło każdy samochód rodzinny, który został nabyty markę. Jego pierwszy samochód był dokładnie Visa 1,7 RD on prywatna matkę. Jak każdy młody człowiek, Daniel wolałby coś mocniejszego i bardziej zabawa niż stare narzędzia napędowego tym czasie. później Szukaj lat był GTi które zostały znalezione w dobrym stanie i oryginalności, w lipcu 2011 roku Znalazł w Murcji która jest podstawą do niniejszego raportu. Jednostka ta była w niemal oryginalnym stanie. Przeniósł się do Madrytu drogą bez żadnych problemów. Jest podkreślając wnętrze, w idealnym stanie. Tu nie ma nic do naprawić, jedyną rzeczą, dodaje to nowoczesne radio samochodowe, dzięki zdejmowaną pokrywą, nie kolidować na zdjęciach.

Citroën VisaPierwszą rzeczą, jaką zrobiłem było Daniel farby. Nie znajdując nowy zestaw kolorów aletines oryginalnego „truskawki” musiał malować, którzy zainstalowali to nie był właściwy. To czyni z nich jaśniejsze, ale jest to dobre rozwiązanie, jeśli nie są to oryginały. Wydawało się mechanicznie dobrze, lecz zmiana naczynie wzbiorcze łamie wszystkim, przez co wymienione lub naprawione praktycznie wszystkie elementy mechaniczne z wyjątkiem zawiesiny. To nie jest w najlepszym stanie, z następnym Oczekuje podjęcia pracy (i mam na myśli), aby opuścić to Visa GTi prawie bez zarzutu. Znalezienie części jest łatwa, o ile nie są one specyficzne dla GTI. Dzieli wiele z C15, reszta Visa i innych Peugeot 205 GTI. Ale jak wyglądają reflektory, określone urządzenia aerodynamiczne, opony, tapicerka, anagramy, szukać dawcy. Nic w magazynie. Daniel lubi swój samochód, szczególnie dla jej jednorodności. Myślisz, szybko i przyjemnie, a pomocny. Jedynym minusem jest jesz coś wysokiego. Daniel i ja, podobnie jak wielu fanów, jesteśmy zgodni co do jednego: Citroën Visa GTi wygrywa w ostatnich latach.

W skrócie, Citroen Visa GTi zawsze była (i nadal jest) inny samochód. W oparciu o czysty i użyteczności, grupa PSA zbudowali wątpliwe wygląd sportowy. ale jego cechy dynamiczne i praktyki udało. Ponadto, fakt podejmowane w Hiszpanii obdarzony go bardziej niż konkurencyjnej cenie. Obecnie ich wartość rynkowa wynosi między 2500 a 6000 euro, w zależności od ich statusu i ochrony.

Możesz być także zainteresowany:

Więc były Ford Fiesta Super Sport i XR2

To był Renault Fuego

To był VW Corrado