Samochody na pamiątkę: Alfa Romeo 75 V6 QV

Alfa Romeo 75 V6 QV, niezapomnianym klasycznyAlfa Romeo 75 V6 QV, niezapomnianym klasycznyAlfa Romeo 75 V6 QV, niezapomnianym klasycznyAlfa Romeo 75 V6 QV, niezapomnianym klasyczny

Jak kasetony Alfa Romeo nie chodzić zbyt prężny, gdy rozwijać zastępczej Giulietta Saloon postanowili wykorzystać swoją strukturę i zachowując ten sam rozstaw osi. Zamiast tego, nowy model będzie musiał dłużej i nawisy, ponieważ jego uruchomienie musiałby nie tylko biárbol tradycyjne silniki marki, ale również silne V6, 2,5 litry a turbodiesel sacrílego 2 litrów i 95 CV, dostarczane przez włoską firmę VM.

Alfa Romeo 75 V6 QVAby podkreślić w widoku z boku, z przodu i wysoki tył dół Ermanno Cressoni stosowany estetyczny detal że personalizuje styl tej Alfa Romeo 75, z dodatkiem w zakresie pasek szarego materiału z tworzywa sztucznego wzdłuż korpusu. Ale w jego początkowej serii model ten wpadł na porażkę, ponieważ został pomyślany jako nie mógł wyeksportować do lukratywnego rynku amerykańskiego. Musiał stworzyć na zderzaku, które były zgodne z prawem Stanów Zjednoczonych, rozum inni diseñasen większe i zaopatrzone w fałdy boczne, które zwiększają długość ciała o 90 milimetrów, a z kolei pochłaniają bez wyboczenia szok wytwarzane przy prędkościach do 8 km / h.

Alfa Romeo 75 V6 QV: techniczny

Oprócz zainstalowanych od 1987 roku w jednostkach przeznaczonych do Stanów Zjednoczonych, gdzie został wprowadzony do obrotu jako tych zderzaków Alfa Romeo Milano Verde i sprzedawane tylko z silnikiem V6, modyfikacja ta okazała się idealna dla odróżnić Europę jako najmocniejszego modelu w ofercie: Alfa Romeo 75 V6 QV. Zatem cechą, która towarzyszyła aletines i rzekomo aerodynamiczne bieg deski robią różnicę, ponieważ służył podkreślić wspaniałą 75 Amerykę, podobnie jak luciese w pokrywie bagażnika nominale 75 6V 3.0, raczej nijakie. Zamiast soli włożył melodyjny V6 o pojemności 3 litrów z uzyskaniem 188 KM i wychrypiał 220 km / h prędkość, mimo że ciało miał luźne współczynnik oporu Cx 0,40.

Jakby tego było mało, Ameryki Alfa 75 miał poziom ramy wymaga mechanicznego. obok Dion oś tylna skuteczny, Nosiła wtedy hojne opony pomiaru 195/60 VR 14 i posiadające tylne sprężyny sztywniejsze amortyzatory, twardsze i grubsze paski stabilizator 22 mm do przodu i 21 do tyłu. zakończone one całość 3,2 odwraca kierunek pomiędzy korkiem i nasadki, frekwencja w dół jak prędkość wzrosła, a instalacja hamulcowe oparte Brembo cztery tarcze, z przodu wentylowane i opcjonalny system ABS. Również w transmisji na tylną oś miała zmian od włączyła ZF różnicowy o ograniczonym poślizgu do 25 procent oraz tylną grupą 11/39, który do kolegów, którzy próbowali w naszym magazynie AUTOSTRADY wydawało się zbyt długo poza 1988, nawet z kilku autostrad i przypadku podejścia sport sedan.

Alfa Romeo 75 Silnik V6 QVAlfa Romeo 75 V6: silnik

Patrząc w przyszłość do roku 1991, kiedy wiążących silniki o pojemności 2 litrów katalizatora tuviesen empleasen i benzyna bezołowiowa, włoscy inżynierowie Alfa Romeo zostali zmuszeni do modyfikować silnika V6. I wynik był imponujący, jak miotający uzyskane katalizowane 192 KM, dodaje się do Maksymalny moment obrotowy 25,5 mkg na 4500 obrotów na minutę. W tym samym czasie grupa tył został zastąpiony przez krótszy 11/41, aby wykorzystać zwiększoną moc i wysoki moment obrotowy w niskim niewielkiego spadku.

to V6 3 litrów, nieco mniej elastyczne i bardziej wydajne, jest czołowym wersja Alfa Romeo 75 Quadrifoglio Verde V6, przedstawiony jesienią 1990 roku i do której należy kopiowania obrazów. Jego pierwszym właścicielem był inżynierem w INTA (National Institute of Technologia kosmiczna) w Madrycie, którzy traktowali go dokładnie i szybko sprzedał brat mechanik, który pracował na oficjalnym warsztatowej Povedilla znajdujący się na ulicy w Madrycie o tej samej nazwie i głęboka znajomość mechaniki modelu. Dwanaście lat temu sprzedał go do Aleksandra, który natychmiast przystąpił do czyszczenia go dogłębnie i zastąpić układy smarowania płyny, hamulce i chłodzenia i smarowania skrzyni biegów i mechanizmu różnicowego.

Kopie takie jak ta V6 Alfa 75 QV pokazują, że gdy samochód jest pod opieką i sprawia, że ​​utrzymanie wymaganej, może służyć przez wiele lat i kilometrów niż zwykle. w Czas testowania, jego odometer pokazał 367,710 km, porządną postać, która wygląda niesamowicie widać ogólny. W rzeczywistości, jej właściciel był poprzedni weekend rajdzie alfista w obwodzie Kotarr, niedaleko Aranda de Duero, gdzie zastrzelił szybkie tempo, które umożliwia jego silnik i podwozie.

Rozważa się nadal w bezruchu, błyszczeć w przeciwieństwie do ciała koła Speedline o średnicy 16 cali i 6,5 cala gardła. Jego stopy nosić jakieś buty Opony 205/45 pomiarowe, zachowując tę ​​samą inwestycję i jej niższy profil zapewniają chwytać asfalt. Już zainstalowane przed skórzane koło kierownicy, dotknąć wyregulować położenie kierownicy wysokości i głębokości, jak również kąta odległość siedziska i oparcia, a Alejandro wskazuje powyżej lusterko wsteczne, aby wskazać, że, podobnie jak w samolocie, przełączniki są oświetlenie wewnętrzne i przednie okno power Controls.

Wnętrze Alfa Romeo 75Oprzyrządowania, jak to zwykle obfite w Alfa Romeo, skłonność do optymizmu i bardziej czytelny skrypt w białej tonacji, składa się z a Ukończył prędkościomierz do 260 km / h, cuentavueltas czerwony pasek, który zaczyna się przy 5800 obr./min, termometr płynu chłodzącego, wskaźnik ciśnienia i poziomu oleju paliwowego, którego igły nie nadal krętymi drogami. Oraz w obszarze centralnym dodaje zegar cyfrowy oraz centralną kontrolę.

Alfa Romeo 75 V6 QV: w górę

Kontakt, czas rozpoczęcia i muzyczny odgłos silnika i V6 bierze pałeczkę. Przy spokojnej biegu jałowym, pierwszy bieg idzie bez zarysowań, zwolnienie hamulca ręcznego styl lotniczej i rozpoczyna się impreza. Chociaż zmiana wymaga trochę spokoju, aby przejść z jednej prędkości do drugiej, ciągły napór silnika sprawia, że ​​szybko się porusza igła prędkościomierz w trzech postaci. W długiej prostej, 75 jest zapakowany, a dźwięk jest słyszalny powietrza przed przednią szybą i luster. Jednak chcą zmniejszyć trzeci, który może osiągnąć 140 km / h, aby wysłać bestialski zdolność przyspieszania muzyki i V6.

Podobnie w szybkich zakrętach rama tym Alfa Romeo 75 V6 QV słucha, co zamówił od kierownicy, a to pokazuje, że tej ostatniej wersji siedzenie odbyło się w silne wsparcie. Ale jeśli kolej jest bardziej skręcona, wychodzi niewielka tendencja podsterowności, ciało pochyla i po prostu włączyć tad podążać ścieżką koło. A jeśli weźmiemy gazu w takiej sytuacji, tylna oś jest odpowiedzialny za gospodarstwo tył i pomaga zakończyć turę. W związku z tym udział również obsady zrównoważonych mas i hojnych opon sprzętu. Próbowaliśmy hamulca planu energetycznego i byli pod wrażeniem, ponieważ odpowiedź jest mocny i łatwy do dawki.

Ponadto, Ta Alfa 75 V6 QV posiada kompletne wyposażenie a jej zakończenie jest dość ostrożnie, zwłaszcza w porównaniu z tym tematem w tych latach charakteryzujących włoskich samochodów. I zawsze zaszczyt być ostatnią saloon Alfa Romeo przed marka została wchłonięta przez Grupę Fiata. W skrócie, oznaczony sportowy samochód, który cieszy się przyjemność jazdy, jakby to była prawda, coupe, ale ma komfortowe i przestronne tylnego siedzenia i bagażnik prezencji.

arkusz Alfa Romeo 75 V6 3.0 QV (1991)

silnik

6 cylindrów w V do 60 stopni

przemieszczenie

2,959 cm3

moc

DIN 192 KM przy 6000 obr./min

transmisja

Napęd na tylne koła

zmiana

5-biegowa manualna

Largoxanchoxalto

4,42 x 1,66 x 1,40 m

waga

1,250 kg

maksymalna prędkość

222 kilometrów na godzinę

Średnie zużycie paliwa

10,4 l / 100 km

czas wykonania

1990-1992

cena

2000-8900 euro

Możesz być także zainteresowany:

Klasyczny do zapamiętania: Dodge Serra Boulevard

Klasyczny do zapamiętania: Audi Quattro

Klasyczny do zapamiętania: Seat 127 i fura