Samochody na pamiątkę: Renault 8 Gordini i TS (wideo)

Renault 8 Gordini i TS: dwa wielkie klasyki, zdjęciaRenault 8 Gordini i TS: dwa wielkie klasyki, zdjęciaRenault 8 Gordini i TS: dwa wielkie klasyki, zdjęciaRenault 8 Gordini i TS: dwa wielkie klasyki, zdjęcia

No, może różnica między Renault 8 Gordini i Renault 8 TS nie były tak różne, ponieważ podstawowy silnik był jeszcze nawet samo, ale kilka modyfikacji głęboko projekt wykonany wydaje się inny. Czuliśmy się trochę ciekawość do ustalenia, w jakim stopniu były one tak różni te dwie prawdziwe klasyki i tam był tylko jeden sposób, aby to zrobić: dać TS Gordini iw dobrym stanie dla porównania „in situ” z pierwszej ręki. Mieliśmy szczęście, możemy znaleźć te dwa wyjątkowe przykłady nie daleko od siebie w Tiana i Caldes de Montbui odpowiednio utrzymywane przez dwóch pogan kolekcjonerów, którzy natychmiast zaakceptowane naszą propozycję.

To Renault 8 TS

Zaczęliśmy Renault 8 TS Jaume Vila Lancer-mechaniczne, jak jego ojciec, Jaume Vila senior-, nienaganna wewnątrz i na zewnątrz bezwzględnej liczby że rzadkością, nawet zachowuje oryginalne kołpaki samochód. Należał do prezydenta Alpine Club Catalunya, Jaume Segarra -Zawsze niepojęty Nazwa pojawia się, gdy mówimy o wszystkich atrás- Renault i teraz częścią zróżnicowanej kolekcji Vila. „W domu i było to wyjaśnia jego właściciel-TS. Mój ojciec kupił, kiedy ponownie ożenił. Był to samochód rodzinny lat, zrobiliśmy wycieczkę do Andory, poszliśmy na wakacjach, itd. następnie TS wyglądał dużo, i było więcej pomarańczowy! Potem sprzedał i po przejściu przez kilka rąk skończyło się na powrót do domu. Miałem 17 lat i nie mogę myśleć niczego, ale przygotować się do autocross: bary, koła, silnik dotknął ... Po prostu wypatroszone W co chwila idea przyszło mi do głowy! Wreszcie, wciąż jeszcze, ale popełnił wrak. TS chciał dobry zbiór, więc kiedy nadarzyła się okazja, aby zatrzymać na Sagarra nie wahał. Wiesz, to jest purist, jego samochód był najlepszy widział i jestem bardzo wymagający. Człowieku, to nie Gordini ale z jego 53 KM robi bardzo dobrze, to przyjemność go używać często. "

W rzeczywistości, Renault 8 TS jest jak jedwab. Nigdy nie przejechał nawet regularne R8, więc TS zaskoczył mnie pozytywnie. Jej sprawne funkcjonowanie, ożywiany przez charakterystycznym pomrukiem silnika sprawia, że ​​jeden wątpliwości, że samochód ma czterdzieści lat. oferty dobry sterowniczy dotyk, przez cały czas to pozwala wiedzieć, gdzie się bieżnika przedniej osi i bez strzału pokazuje żywość i zwinność.

Renault 8 TSTwisty droga, ale cicho La Roca Òrrius jest idealnym miejscem do odkrywania dynamicznych właściwości TS którego tylny wysyła nam ostrzeżenie, gdy chcesz oderwać się od strony linii wyścigowych. niejasne dotknięcie dźwigni zmiany biegów wymaga adaptacji, ale samochód jest przyjemny w obsłudze i bardzo wygodne; fotele są wygodne i dobrze trzymać i woodgrain deska rozdzielcza daje dużo trick. Chciałbym powiedzieć, że pod względem estetycznym, Wnętrze jest nawet lepiej osiągnięty Francuski niż jego starszy brat.

Renault techniczny R8 TS

silnikrolkach 4-cylindrowy

pozycja: Wzdłużny tylny

przemieszczenie: 1.108 cm3

karmienie: Gaźnik Weber 32 podwójne ciało DRC i mechaniczna pompa paliwa

moc60 CV (SAE) przy 5500 obrotów na minutę

maksymalna prędkość145 kilometrów na godzinę

Przyspieszenie 0-1000 m: 39 sekund

czas produkcji: 1968-1976

Zbudowany: 15978

To Renault 8 Gordini

Zwracamy się teraz do Renault 8 Gordini Josep-Marc Sabater, emerytowany geodeta i pilot amator biznesu przez całe życie, który zachowuje kilka, zarówno klasyczne i obecne samochody wyścigowe. Właściciel fascynujące Alpine A 110 1600 S Grupa 4 pragnął R8 GORDINI w kolekcji. „Chciałbym uruchomić TS I dokładnie przygotowany w młodości, mówi, ale widział Gordini z podziwem, jak prawie nieosiągalne. Mimo, że pojawił się w południowej Francji i poszedł go szukać. I przyniósł wiele części. To było w porządku, ale chciałem, aby umieścić w rękach Luis Alcalá, który jak widać opuścił naprawdę dobrze”.

Renault 8 GordiniNic innego go uruchomić zauważyć, że jest to coś innego. Aż Pere, zwykle poważny i rozważny, uśmiechając usłyszeć ryk silnika Renault 8 Gordini. Niska prędkość chodzi jak normalny samochód, możemy używać go dostać chleb, ale weszliśmy na (clear z ostrych zakrętach i widoczność odcinku) pozostawia bestię wewnątrz. Nie mam Ragnotti, bien Sur, chociaż ja wiedząc gdzie iść strzały. Pewnego ranka siedzący obok Gordini intensywnie trenuje, aby dowiedzieć się jako całość przesuwa się z powrotem do 100 KM...

Jestem zaskoczony, jak dużo chodzenia to R8, jak dobrze trzyma na asfalcie i posłuszny jest doprowadzenie. Teraz rozumiem, co mi powiedział rok temu niektórzy z moich francuskich przyjaciół, dziennikarzy motoryzacyjnych i weteranów. Zawsze myślałem, że to nieco przesadzone patriotyzmu czy szowinizm pewno, ale udowodnić im rację. Widziałem, że myliłem się: R8 Gordini, z dobrze zagruntować przez dwóch dużych silników Weber musi spadły jak manna z nieba na quemadillos w czasie; -Dwa wyważone podwozie i amortyzatory tylne koło i stabilizujące tarcze na obu osiach, dwa zbiorniki benzyny Uczył całe pokolenie pilotów Zamieszczenia w swojej formule promocji jak musiał walczyć koło. Jak to, co stanie się hiszpański TS Cup, ale z dwukrotnie konie zepchnięcie.

Renault R8 Gordini techniczny

silnikrolkach 4-cylindrowy

pozycja: Wzdłużny tylny

przemieszczenie: 1.255 cm3

karmienie: Dwa podwójne gaźniki Weber ciało 40 DCOE

moc: 103 CV (SAE) przy 6,750 rpm

maksymalna prędkość175 kilometrów na godzinę

Przyspieszenie 0-1000 m: 32 S

czas produkcji: 1966-1970

Zbudowany: 8981

Możesz być także zainteresowany:

Renault 8 TS Coupé: prototyp "Made in Spain"

Samochody na pamiątkę: Renault 5 GT Turbo

Samochody na pamiątkę: Renault Espace