Seat Bocanegra Sport 1200, urodził się hiszpańskiego sportową legendę (wideo i zdjęcia)

Seat Bocanegra 1200 Sport, Historia w obrazachSeat Bocanegra 1200 Sport, Historia w obrazachSeat Bocanegra 1200 Sport, Historia w obrazachSeat Bocanegra 1200 Sport, Historia w obrazach

spółka Inducar To była wielka przygoda i Seat Sport 1200 "Bocanegra", wielkie wyzwanie tej historii. To jest ostatecznym odbiciem Antonio Amat, ojciec lub matka, bo biorąc pod uwagę to coupé. czterdzieści lat po wydaniu Seat Bocanegra 1200 Sport, Antonio Amat spogląda wstecz i pamiętam, jak iw jakich okolicznościach rozwój tego samochodu, wykonane w tandemie między siedzeniem a nowo utworzonej odbyła Inducar.

zarodek Inducar należy szukać w firmie historycznie związane także siedzenie: nadwozi Costa. Powstała w latach czterdziestych przez Esteban Costa netto i konsolidowane przez jego syna Enrique Costa SELLES, Barcelona te warsztaty wyszedł ciała dla samochodów osobowych produkowanych i zakończył van Costa niemal wierną kopią Formichetta z Siata-, Seat 800 -the Siedzenie 600 4-drzwiowy- i wreszcie Seat 850 4 drzwi.

Costa współpraca z siedzenie był płyn podczas sześćdziesiątych i w tym okresie, dwa techniczne i Franco Ambrosini -procedente od Siata i jako doradca i external- Antonio Amat -dyrektor fachowa, nieśli ciężar stosunków instytucjonalnych i tworzenia kolejnych modeli produkowanych przez Costa.

Seat Bocanegra historia 1200 SportJednak to było na umowie produkcyjnego przeznaczenia 850 czterodrzwiowy Seat gdy wewnętrzne konflikty i nieporozumienia powierzchniowe pomiędzy kierunkiem Costa i innych pracowników, w tym techników i nawet dostawców. Nowy projekt stało się jasne, że powszechny niepokój, a przede wszystkim ograniczenie fabrykę w Tarrasa, zwłaszcza dla procesu malowania 4-drzwiowej 850, co stawia w trudnej umowę z siedziskiem. Nieoczekiwanie, propozycja własne rozwiązanie Enrique Costa był niespodziewany: dała pracownikom możliwość utworzenia nowej spółki, która pozwoliłaby sprostać zapotrzebowaniu na siedzeniu, podniesiony w około 120 samochodów dziennie.

Inducar urodzony, Pochodzenie Bocanegra

I tak, bronione przez Antonio Amat i Josep María Samara, jako dyrektor generalny, został ustanowiony w 1969 roku Inducar, Nadwozie przemysłowej. „W rekordowo krótkim czasie, zrobiliśmy dostarczanie maszyn, pras i narzędzi oraz przeniesienie produkcji 850 czterema drzwiami przypomina Antonio Amat, z ambitnego projektu, aby szybko rozwinąć Katalog modeli i zapewnienia rentowności Inducar”.

wskazanych Luis Anioł González w swojej książce „Inducar i Seat Bocanegra Sport 1200"„Kluczową kwestią [przetrwanie Inducar] leżał we własnym siedzenie, bo jeśli nie było wotum zaufania i wsparcia [] do zamiany Inducar, nie byłoby nic do zrobienia. "

Günter Oistrach, szef inżynierii i projektów siedzenie w tym czasie był katalizator i wspiera od wewnątrz do stanu firmy Inducar wyrzucony jeździć szybko i surefooted. Antonio Amat wkrótce zrozumiał, że Seat 127 stanowiłoby ostrość na hiszpańskim rynku w najbliższej przyszłości. „Więc my zaryzykowaliśmy zrobić kilka prototypów siedzenie Mogę oszacować możliwe. Wejście, cztery-drzwi na Seat 127 już mieli je [Seat] podniesiony, a van. Teraz samochodów sportowych w oparciu o Seat 127, Sam może stanowić interesujący model. "

Seat Bocanegra historia 1200 SportW rzeczywistości, self Amat Ja już o tym myślał. „Przedstawiłem mój projekt z tego modelu wykonanego w skali 1/10 epoksydowych, które zrobiłem. Zarządzający siedzenie ujrzeli z dobrymi oczami i chciał natychmiast rozpocząć rozwija pełną skalę. Ja jednak podkreślił, że powinniśmy interweniować włoskiego stylistę I znał dawno temu, Aldo Sessano, i może stanowić nowoczesne obraz do mojego projektu. "

Seat Bocanegra 1200 Sport, pierwsze wytyczne

Ten inżynier dołączył Fiat w 1949 roku, w 1956 roku został mianowany główny projektant centrum badań Turyn, a od 1968 roku, powstała na własną rękę. Dla Amat „Sessano został przedstawiony w 1971 Turin Motor Show prototyp na podstawie NSU Prinz, na Nergala, coupe, który zaimponował mi głęboko przez jego agresywnej linii i czystości powierzchni. Szybko zrozumiał i zaczął śledzić kontury Nowy Seat Bocanegra 1200 Sport. Sessano zaprojektowany samochód, podobnie jak moim modelu pod względem wielkości, ponieważ aspekt obowiązkowe Zaczęliśmy odlew Seat 127 [W jego przypadku, Fiat 127 nabyte we Włoszech, ponieważ siedzenie nawet jeszcze nie rozpoczęła produkcję w Hiszpanii]. Ale także w stanie dać specjalny dotyk natychmiast przeskoczyć do oka, czyli zintegrowanych czarne zderzaki i bardziej kwadratowy i relingiem. "

Sessano idealnie wyłożył ideę Amat na Seat Ibiza Bocanegra 1200 Sport. „Zgodzono tomów, ale był w stanie zastosować bardziej agresywne i przekonujące niż moich wzorów formularzy. Miał dobrą widoczność dużych powierzchniach czystych i gładkich. Co do tyłu, Nergal miał rufę podnoszony, przywracając dużo siły w trzech czwartych. Aldo chciał zachować ten styl, tak modne wówczas i wychwalając sportowy wizerunek coupe ".

Jednak tutaj nie mieli wątpliwości i różnice w kryteriach siedzenie. „To nie było możliwe przeprowadzenie oryginalnego podejścia Aldo ponieważ widoczność [powrót] powinien być punkt wziąć pod uwagę. Znowu musieliśmy zrównoważyć kompromis pomiędzy estetyką i funkcjonalnością. Więc staraliśmy się właściwie dystrybuować miejsca na tylnej szybie, po jednym dla pokrywa bagażnika a inna dla całej formującej zderzaków i reflektorów oświetlenia ".

Jakby tego było mało, siedzenie zwłaszcza naprawy umieścić z tyłu. „Nie przekonuje ich wykończone i przyszedł złożyć do trzech różnych wzorów, naturalnej wielkości tynku, gipsu i zakończeniu malowania do wyboru, którego uznał za stosowne. Wreszcie zdecydował się na ten ostatni, który, nawiasem mówiąc, dla mnie nie był to najbardziej udany. Wolałam pierwszą opcję, ale Seat twierdził, ciekawe, że przypominał Renault 5 .... "

Podwozie i wnętrze Seat Bocanegra 1200 Sport

sztywność ramy również stanowiła kolejny ważny rozdział. „W tym sensie, wprowadziliśmy Seat Bocanegra 1200 Sport prawdziwie nowe i skuteczne podejście: Kryształy szyby przedniej i tylnej szyby są sklejone i działają jako elementy strukturalne, które prowadzą do skręcania wytrzymałość zespołu. W samochodzie, przedni filar jest głównym ośrodkiem nerwów wokół którego zrodził spin dobry projekt ".

Seat Bocanegra 1200 Sport wnętrze Seat Bocanegra 1200 Sport Był praktycznie uczy pracy Sessano. „Pozostawia również swoje osobiste piętno, niektóre krytykowane jako wielkości siedzeń. Ale w tym rozdziale, estetyczny przemagał funkcjonalne. A jednak, przestronności nie traci objętość w stosunku do zaledwie 127. Tak, przednia część samochodu znacznie poprawiła aerodynamiczny wygląd w stosunku do 127. "

Silnik Seat Bocanegra 1200 Sport

w część mechaniczna, Centrum techniczne siedzenie Wziął lejce i bawił się z różnych opcji, które początkowo przekazywane przez przedziale 843/903 cc Seat 133 i 127; 1.197/1438 z Seat 124 i 1430; i W „biárbol” 1600 i 1.800 z FU 1430 Seat, 132 i 131. Decyzja była dość eklektyczny ani powyżej, ani poniżej, ale pośredni 1200, który spotkał się z dużą ilością oczekiwań sportowych bez narażania dalej skomplikowanej i kosztownej konserwacji, jeśli wybrał to drugie.

Nie tylko było dostosowanie motor i transmisja Konfiguracja „wszystko do przodu”. Trener Ddauto w Madrycie odbyła się zmodyfikować cztery cylindry wszczepiane w położeniu poprzecznym -W 124 będzie wzdłużnie i pole zmienia stosowany był 127. Osie podstawowej wału i łożyska były zwymiarowane tak, aby wytrzymać moment obrotowy górnej 1,200. Kolejną pułapką rozwiązany dosłownie wyciągając co było dostępne w siedzibie miał do czynienia z gaźnika. Nie mając podwójną specjalnego organu dla silnika poprzecznego, to zmodyfikowana Bressel 32.

Przez dwa i pół roku, Antonio Amat Aldo Sessano i entuzjastyczny zespół techników, które obejmowały, Josep Badía, Joan Casas, Juan Menor, Domènec Aran, Pere Roqueta, Isidre Martí, Sabino Muñoz Pere Roqueta, Josep Balles, Isidre Roig i José Giles, skonfigurowane plany i modele różne prototypy Seat Bocanegra 1200 Sport, określili oprzyrządowania chapistería, monocoque, części i materiałów pomocniczych i strukturalną wykończenia złożony proces wytwarzania korpusu samonośnej.

w warsztaty Tarrasa, Inducar zamontowano linia konstrukcja który biegł z tłoczenia blachy, do montażu profili i paneli i monocoque spawania różnych elementów. Stamtąd, całe ciało będzie transportowane do fabryki siedzenie w Barcelonie, gdzie były one malowane i montaż komponentów mechanicznych i wykończenia wnętrz.

„W 1973 roku nasz kolega wspomina także Arturo de Andrés-, Eduardo Villacieros i zrobiłem wizytę [ducha], aby Inducar, gdy projekt był jeszcze w powijakach. Złapałem moją uwagę, że plany zostały wykonane na specjalnym papierze, a nie z numerami identyfikacyjnymi, ale geometryczny, pokazując rzeczywisty rozmiar użytecznego ciała tłoczenia. Widziałem wielki entuzjazm wszystkich uczestników projektu. "

w grudzień 1975, w Granada, siedzenie On przedstawiony prasie 1200 Sport, Następnie znany jako 'Bocanegra' Ze swej charakterystyczny przód. „Niestety, Seat Inducar ignorowane w czasie. Ani jedna wzmianka o każdy z nas pracuje w atmosferze serdeczności i pełnej współpracy. "

Inducar pełni zmontowany pięćset pierwszy unidades, a następnie stanął na 30 egzemplarzy dziennie ciała bar dostarczyć Seat. 1200 Sport Bocanegra był w produkcji dla czterech intensywnych lat, aż do września 1979. W międzyczasie, w 1977 roku dołączył do Sport 1430 wersja 77 CV i wyposażony w skrzynię biegów z jego alter ego, berlineta Seat 128. Ale to już inna historia ...