Porównanie: Ford Kuga 1,6 4×2 Ecoboost vs CX-5 2,0 165 2WD

Porównanie: Ford Kuga 1,6 4x2 Ecoboost vs CX-5 2,0 165 2WDPorównanie: Ford Kuga 1,6 4x2 Ecoboost vs CX-5 2,0 165 2WDPorównanie: Ford Kuga 1,6 4x2 Ecoboost vs CX-5 2,0 165 2WDPorównanie: Ford Kuga 1,6 4x2 Ecoboost vs CX-5 2,0 165 2WD

Zapomnij o turbodiesel przynajmniej na jeden dzień. Tak, wiem, że może się to wydawać sprzeczne z intuicją, zwłaszcza gdy mowa tutaj SUV dwóch mediów, ponad 4,5 metra długości i 1,630 kg. Oczywiście, zarówno ewoluują silniki benzynowe, które mogą cię zaskoczyć, a nawet może się opłacać. W tej chwili Pamiętam tylko jedno: 250.000 km. Czy zamierzasz zrobić? W przeciwnym razie myślę obowiązkowe, przynajmniej, aby kontemplować tę alternatywę i przestać czytać, zwłaszcza z dwóch takich kompletnych produktów, takich jak Mazda CX-5 i Forda Kuga, gdzie źródło uruchomić również z korzyści.

Jednym z nich jest, że, w przeciwieństwie do swoich konkurentów pod względem wielkości, jak powiązać te silniki benzynowe także ich wersje 4x2, który zmonopolizować więcej niż 70% w segmencie i umożliwiają otwarty ceny dostępu: Ford Kuga są dziś i Mazda CX-5 tańsze.

Innym jest to, że nie mówimy tu albo dwa „benzyna” więcej. Mazda i Ford oferta dzisiaj prawdopodobnie najbardziej zaawansowanych silników chwili, chociaż technicznie prawie przeciwieństw. W jego czasach, a także porównanie ich Forda Focus i Mazda 3, gdzie ich silniki benzynowe mają przyjść dzisiaj do osiągnięcia 50 procent sprzedaży. Niesamowite. Na razie Ford Kuga i Mazda CX-5 to tylko 20%, ale jeśli w kompaktowe są tak ciekawe, dlaczego nie są SUV z nową mechaniką dostosowany? Już nie znaleźć albo że trochę 3-cylindrowy 1.0 Ecoboost Ford, ani 120 KM 2.0 następnie testowane na Mazda. Wspięliśmy tyle ten krok czasowy, w pojazdach i silników ....

http://www.autopista.es/media/cache/original/upload/images/imagegallery/imagegallery-43303-53a40aea7d072.jpg

¿Turbo lub atmosferyczne?

Pytanie jest wieczne, i powtórzone w Kuga Ford i Mazda CX-5; dwa samochody z mechanicznym nowoczesny, technicznie, tylko udział 4 cylindrów i zawsze bardziej efektywnego wtrysku bezpośredniego. Reszta, taktyka marki. Z jednej strony, „Downsizing”, Czyli niewielkiego przemieszczenia i Turbo, za bardzo nowoczesny Ford 1.6 Ecoboost 150 KM... oficjalny, oczywiście. Inne, optymalizacja dla tradycyjnych Mazda z technologią SKYACTIV, w stanie zaproponować klasyczny atmosferycznego 2.0, Tak, z wyższym stopniem sprężania w świecie w gaz pędny, podwójny zmiennych faz rozrządu, zmniejszone tarcie o 30% i 165 KM ... znowu oficerów. I, w praktyce żadna. Schowany w banku, w górę Ford Kuga do prawie 180 KM rzeczywistym, natomiast Mazda CX-5 na niskim poziomie 155: co, lepiej lub gorzej, jest odbiciem ich znaków.

Wiele technik, tak, ale wynik? No, a priori, to zależy od tego, czego szukają. Wystarczy uruchomić dwa odbierać i bogactwo informacji. Płynniej i ciszej 2.0 Mazda CX-5, coś Nerw głośniej 1,6 Ecoboost Kuga. To czuje, czuje, a także obserwować drogę. Z finezją i progresji zawsze silników benzynowych związane zarówno z poruszać wielka przyjemność w codziennym rytmie, chociaż Ford Kuga jest znacznie szybciej.

Dla większości niskich obrotach, Ford Kuga 1,6 EcoBoost prawie napędów jak turbodiesel, bez utraty przekraczać 2500 rpm do góry siły, w przeciwieństwie do CX-5 2,0 rozpuszczalnika, ale wymaga rozciągnięte. Rozciągnięty, tak, to nie spełnia w niektórych (nie wiele) scenariuszy popytu. Góra, wyprzedzając jeden koniec lub pełne repechos obciążenia traslucen brak mocy. Z identycznych zmian kursowych, Ford Kuga pokonuje doskonałą szybkość w 6 sytuacjach, w których Mazda CX-5 5-ta zmuszony przekazać, a nawet potem do 4. biegu nie w dół 4000 rpm i utrzymać tempo ledwo.

http://www.autopista.es/media/cache/original/upload/images/imagegallery/imagegallery-43303-53a40ae68ccc8.jpg

a priori wyraźną przewagę dla "left over" Ford Kuga 1.6 Ecoboost porywczy ... dopóki nie spojrzeć konsumpcji, oczywiście. Bo nawet w tym czasie kłopotów Mazda CX-5 2.0 rozwiązywalne przez pociągnięcie drugiej strony, spędza więcej niż litr japońskiego SUV, które w przeciwnym razie będzie zwykle więcej niż dwa. I tak nie ma rozwiązania w Fordzie. SOX 7 l / 100 km w Mazda CX-5 do sprintera Ford Kuga będzie spadać gdziekolwiek 9. I zazwyczaj można zobaczyć 10. To dużo, nawet więcej niż Mercedes klasa A 45 AMG napędem na wszystkie koła i 360 KM. Dlatego trudno wziąć dzień, choć do € 2000 mniej, co skutkuje bardziej opłacalne koniec tej benzyny Kuga Ford Kuga Diesel do 100.000 km. Czas rzucić pamięci: Mazda CX-5 są 250.000 km. I to dużo.

Najbardziej dynamiczny SUV

że w ciągu Sprawność Mazda CX-5 2.0 partii musi zrobić masę. Opracowany na nowej modułowej architekturze, ledwo 1450 kg, mniej nawet niż kompaktowy Opel Astra podobnego. Mniej wydatków, ale także bardziej zwinny przed Kuga prawie 200 kg cięższe, i że druga generacja jest zmiękczona zauważalnie. Bardzo dobrze izolowane, lepiej niż Mazda CX-5 rozszerza również swoją trasę w przedłużeniu zawieszenia toczyć z wysokim komfortem. W każdym razie, tak, mamy do czynienia dwa najbardziej efektywnych samochodów segmentu, również porusza się w tych dostrojone 4x2 prawie tak dobrze na suchym asfalcie jak 4x4.

http://www.autopista.es/media/cache/original/upload/images/imagegallery/imagegallery-43303-53a40ae6e54aa.jpg

I to zawsze z aureolą sportowej, Ford Kuga jest nadal zaangażowana w bardzo bezpośrednim kontakcie, nawet więcej niż Mazda CX-5, co sprawia, że ​​bardzo reaktywny przewodnik, ale nie towarzyszy mu znacznie większe przechyły nadwozia. Jest w praktyce bardziej SUV, bardziej ostentacyjny w swoich reakcjach niż Mazda z bardzo mało do zazdrości każdego samochodu kompaktowego. Ponieważ afinadísimo komponentów (zawieszenie, układ kierowniczy, zmieniających ...), CX-5 jest zawsze bardzo dokładne i postępowe ruchy.

Twarde, ale nie niewygodne, Mazda CX-5 obraca się prawie płaska nawet przy silnym wsparciu z tylnymi zaokrąglonymi krzywych najlepszych, zawsze, choć z dużym marginesem bezpieczeństwa, gwarantowanym przez ESP dobrze skalibrowany. Nie ulega wątpliwości, odniesienie dzisiaj w swojej kategorii, z drugiej istotnej wartości dodanej w porównaniu do Forda Kuga: bardziej ogólnego przestrzeni całej wysokości i tułowia, a cena, rabat, jest teraz jeszcze bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek dostosowanego dnia Ford Kuga kompletne. Masz zamknięte zarówno SUV ponieważ koła? Może jeszcze nie zrównoważyć przeciwko Diesel, ale bez większego zapotrzebowania mocy, Mazda CX-5 2.0 benzyna tak, że jest bezpieczny powrót: Założę się, że nie będzie wymienione marginesów 250.000 km.