Toyota Prius vs VW Passat 1.6 TDI BlueMotion: co jest lepsze?

Porównanie: Toyota Prius vs. TDI BlueMotion Volkswagen Passat 1.6Porównanie: Toyota Prius vs. TDI BlueMotion Volkswagen Passat 1.6Porównanie: Toyota Prius vs. TDI BlueMotion Volkswagen Passat 1.6Porównanie: Toyota Prius vs. TDI BlueMotion Volkswagen Passat 1.6

Lutym tego roku oznaczony nasz poprzedni kontakt z Volkswagen Passat 1.6 TDI BlueMotion, Punkty modelowe pokonać BMW 316D całość w porównawczym, gdzie główną racją bytu była oszczędność paliwa. Do dziś, żyłem z kilkoma Porsche, inny VW Passat, Audi okazjonalnych wirów SUV wszystkich rozmiarów, marek i poziomów energetycznych. A także, na cały tydzień, to nowa generacja Toyota Prius, że może rozpoznać jego powietrza Toyota Mirai, The Toyota samochód wodór; że wrócisz już zobaczyć kaplicę na dachu taksówki; lub takie same jak teraz czujesz nieświeży wiele innych tradycyjnych samochodów, które zaledwie kilka dni temu to wydaje się najbardziej wszechstronny speaking- -mecánicamente lub udoskonalone.

Ocenić swój samochód za darmoBlueMotion, cytuję drugie imię, a nie nazwa samochodu ewoluowała wiele na przestrzeni lat i znacznie usprawnione dotyk, właściwości jezdne a zwłaszcza mechaniczny kompromis między użytecznością i rzeczywistego zużycia charakteryzuje programu koncentruje się na zminimalizowaniu emisji spalin samochodów. Wierzę, że jest to najlepszy rozwój całej czystej BlueMotion, które istniały i istnieją obecnie nie należy mylić z nazwami BlueMotion Technology, stosowane w praktycznie wszystkich samochodów dziś już Volkswagen- i zapewniam Cię to VW Passat, ale najlepiej, z pewnością jedną z najlepszych opcji dla tych, którzy potrzebują lub chcą, aby przejść do niższego kosztu kilometra bez narzucania jakichkolwiek efekt uboczny ,

Mógłbym wymienić wiele innych modeli, ale to Volkswagen Passat 1.6 TDI BlueMotion Jest także najlepszym przykładem obala skuteczność Toyota Prius jako główny powód zakupu, z wyjątkiem zwykłego profesjonalisty, którego zakres jest tylko miasto. Jeśli warto, w moim przypadku trwało cztery pokolenia przyswoić Prius jako doświadczenie użytkownika zamiast ultra wydajne i użyteczne narzędzie transportu, znacznie poprawiła się w tym nowym wydaniu, którego wydajność i rzeczywiste zużycie, dokładnie, mają bardzo mały krok w tył. tak więc, Jeśli spojrzeć na Toyota Prius dla swoich figur, jesteś zgubiony... bo to nie najlepszy tego nowego samochodu; porusza się po prostu w swoim własnym tempie, i choć prawdopodobnie spadnie również przekazana do innych jego zalet, Założę się, że nie będzie się w tym nijakie napędową poprzedniej generacji.

Volkswagen Passat, lokomotywa

Nawet biorąc pod uwagę wyżej wymienionym "normalność" z Ten Passat 1.6 TDI BlueMotion Volkswagen, nurkowanie w ruchu z nim polega na podejmowanie pewnych zasad. Jedną z miar manewry w czasie i dobrze metrów i wziąć udział w jazdy poświęcając jedną ręką Shift i jedno oko na prędkość obrotową silnika, i że VW podjęła ten olej mały silnik 1.6 TDI 120 KM. Wspomagany przez większość stałej i niskiej prędkości obrotowej, przy której zostaliśmy poruszającego ostatnio na drodze, iste Passat nie tylko nie kolidować w ogóle w prawdziwym ruchu, ale nawet to wydaje wystarczająco zwinny odpowiedź.

Toyota Prius vs Volkswagen PassatBiorę kapelusz do tego specjalistyczny Volkswagen Passat 1.6 TDI BlueMotion 120 KM, z rodziną, że jest w stanie przenieść równoważne zużycie figurach dobrą jakość. Wszystko zaangażowany również w jakości środowiska i wysokiej izolacji, jak poparte figurami dźwięku, która już stosunkowo głośno bardzo ukradkiem Toyota Prius, znacznie wolniej niż jego przeciwnik w pełnym gazie, to ćwiczenie rzadko pożyczać na lichwę do Prius. Ponieważ ich stan automatyczny, sama zdolność wyprzedzania jest więcej niż godne i bezpieczne.

W tej wymianie samochodów, teraz między Toyota Prius i Volkswagen Passat 1.6 TDI BlueMotion, Twój mózg teraz zaczyna koncentrować się na małych i dużych zakłóceń, które należy pominąć, kiedy stanęła przed nim z wyżej wymienionymi BMW 316D. Te nieznaczne ruchy lub 1.6 TDI cabeceos silnik na odpowiednim statywie kiedy przyspieszyć lub przestać robić to tylko mały przykład tego, w jaki sposób zmienia koncepcję jakości życia przez pryzmat Prius. SUMA drgania mechaniczne Uznając dobrą pracę, która jest pod korpusem Volkswagen Passat, nieznaczne mrowienie, który przesyła turbodiesel stóp przez pedałów; lub rąk od kierownicy lub dźwigni zmiany biegów, która wymaga rzetelnie udziału kierowcy; ... hałas. Czy w stacjonarnym lub od momentu, że rzucisz fotografowania: Toyota Prius wydaje się po prostu innej galaktyki.

Ulepszony nierozwiązany efekt poślizgu Transmisja e-CVT Toyota Prius: To jest rzeczywiście lepsza izolacja, która osłabia efekt. Jego przyspieszenie jest akustycznie bardziej naturalne. I zmieniać się, z jego maleńkim dźwigni, to prawdziwa uczta podczas manewrowania. Również jego bieżnik, jakość lub skuteczność łatanie ... Nic to robi Nowa generacja Toyota Prius z jego poprzedników. choć bardzo "al dente" i jak na mój gust trochę suche na tylnej osi, amortyzacja działa bardziej efektywnie i naturalne ukształtowanie Ten specyficzny Volkswagen Passat, w którym tłumiący wpływ ma zbyt duży wpływ ogromny koło głośnych tłumików addycyjnych połączeniu z krótkich wycieczek, które pochodzą mały, szybki i intensywne ruchy ciała.

Jednak mimo to, nie krzyżują się z Volkswagen Passat 1.6 TDI BlueMotion niewygodne i tak Ciągle podkreślając nienaganna jakość jej podwoziem pod względem zachowania dynamicznego, stawiając wciąż nieosiągalny poprzeczkę Toyota Prius znacznie się poprawiła, który I jeszcze znaleźć adres powolny, i których pedał hamulca jest nadal niemożliwe do dokładnego modułowe w pierwszym kwartale trasie. więcej "elektryczny", Oprócz tych licznych scenach w mieście, które może obejmować w trybie elektrycznym, pod warunkiem, że trasa jest korzystny lub bardzo delikatnie modulować akcelerator, Toyota Prius Teraz przyszła transportuje bezzwłocznie odłączenie silnika spalinowego na drodze, nawet przy prędkości 100/110 km / h, chociaż rekordy osiągnięte przez Volkswagen Passat Bluemotion lokomotywa nie będzie już powrotu do teraźniejszości, lecz przeszłości: Toyota Prius teraz spędza pół litra więcej niż wcześniej, choć ich konsumpcja pozostaje bardzo niski w wartościach bezwzględnych.

Toyota Prius vs VW Passat 2016W skrócie, nasze dane

zużycieNajważniejszą z tych sekcji salony. Im bardziej miejski, bardziej zatłoczonych jest lepsza sprawność demonstruje Toyota Prius, że przeciętny konsument jest karane dobrym rekordem drogowego w wartości bezwzględnej, lecz nie w stosunku do technologii za nim. Volkswagen Passat po prostu mistrz: 4,6 l / 100 km od średniej końcowej, w porównaniu 5,2 l / 100 km Toyota Prius.

przyśpieszenieJaki przepis szukasz? Jednym z nich jest dość powolne (Passat), drugi jest bardzo powolny do wyschnięcia (Prius). Różnica polega na tym, że w porównaniu z nonszalancją Toyota Prius w tym ćwiczeniu Volkswagen Passat've musiał nadepnąć sprzęgła trzy razy zanim osiągnie 100 km / h; lub pięć, przed przejściem przez pierwszą 1000 metrów. 0 do 100 km / h 10.29 sekund w Passat BlueMotion... i 12.22 sekund w Toyota Prius.

Frenada: Krytyczna na krótkich dystansach. To ćwiczenie nie odzwierciedla, w metrach, modulacji oraz pedał czuć wciąż słaby punkt Toyota Prius, że na krótkich dystansach, trudno jest precyzyjnie modulować aby uniknąć nagłego hamowania w ostatnich metrów. w Prius 73,7 metr metra od 140 km / h,.... i Volkswagen Passat TDI 76,3.

dźwięcznośćtwo Toyota Prius jeden. Toyota twierdzi, że lepsza jakość i wyższy poziom izolacji od odchodzącego pokolenia, a świadectwo, że, z wyjątkiem przy pełnym otwarciu przepustnicy, jest super cichy samochód, ale wystarczy znać nasze dane, aby zrozumieć, że dobrą pracę VW zrobił wokół samochodu. Zawsze jeden do dwóch decybeli poniżej przy każdej prędkości.

wyprzedzanie: Warto automatyczny efekt podwójnego wkładu siły obu silników jest Toyota Prius. Nie bardzo szybko, ale bardziej skuteczne niż rywal, którego mechaniczny system nie należy zapominać, jeśli trzeba maksymalną zwinność, że można dostarczyć.

Moc i moment obrotowy. W 1,6 TDI passat zmierzono 90 procent maksymalny moment obrotowy od 1500 do 3000 obrotów na minutę, ale jego elastyczność jest rozcieńczony przez działanie jego długości i otwarte transmisji. Toyota Prius, w międzyczasie, traci moc urzędową, ale jego zyski elektryka wyeksponowany: 122 KM ma Prius dla Passata 126,7. Wymiary i waga. Toyota Prius rozwija się dobrze. We wszystkich wymiarach większych niż jego poprzednik, Japończycy już oferuje bardzo dobrą relację pomiędzy wielkością zewnętrznej i wymiarów wnętrza, ale jest to niemożliwe, aby konkurować z gigantycznym Volkswagen Passat: 87 cm przedniej nogi 77; 91 cm czoła 90; i 610 litrów przestrzeni bagażowej w porównaniu do 440 Toyota Prius.

Możesz być także zainteresowany:

Przetestowaliśmy Toyota Prius

VW Passat GTE vs BMW 330E

Volkswagen Passat GTE: ich zużycie