Test: Porsche Macan Turbo, najlepszy z trzech światów

Test: Porsche Macan Turbo, najlepszy z trzech światówTest: Porsche Macan Turbo, najlepszy z trzech światówTest: Porsche Macan Turbo, najlepszy z trzech światówTest: Porsche Macan Turbo, najlepszy z trzech światów

z Porsche Macan Turbo możemy powiedzieć, po raz pierwszy oferując wydajność w zakresie sportu i wszechstronność SUV. Chociaż wiele osób zamiast wszechstronność szukać w tego typu ciała jest fałszywy obraz i bezpieczeństwo w razie wypadku. Prawdą jest, że Porsche odniosła sukces w pełni z Macan. Cayenne jest duży samochód, bez wątpienia, ale to jest zbyt duży i ciężki. Usuń to zmniejszona wersja pozwala na bardziej zrównoważony, kompletne i satysfakcjonujące modelu. Nawet wydaje się o wiele ładniejszy samochód niż jego starszy brat. Jest to jeden z najbardziej spektakularnych rynku bez zwracania uwagi wrzaskliwej. Wewnątrz nich jest w atmosferze absolutnego komfortu. Stacja steru jest doskonały ze wszystkich punktów widzenia. Panel sterujący jest spektakularny, ze stylem, który uruchomił Panamera w czasie z konsoli środkowej ze wszystkich przycisków i funkcji na wyciągnięcie ręki. Nawiasem mówiąc, Porsche ma zwyczaj, że mógł skopiować inne marki jest to, że każda funkcja ma swój przycisk jest widoczny i dobrze oznaczone. Nie ma możliwości pomyłki. A dziś, z tendencją do zaoferowania minimalistyczne wzory z backsplashes czystej obryzgany bez niczego, to było to, co dał Imieniny ponieważ funkcje znajdują się w wielofunkcyjnym wyświetlaczu lub przycisków ukrytego w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach.

Kabina pasażerska nie może być doskonały i, oczywiście, musiał poświęcić coś o swoim starszym bratem. Oczywiście, nie można dokonać mniejszy samochód na zewnątrz i ma tę samą przestrzeń w środku. I w tym przypadku przegranymi są pasażerowie tylnych siedzeń. Jesteś tak są one nieco fair w stosunku do podejścia modelowego, ale więcej niż wystarczające dla większości; co ja sądzę, jest dobrej wielkości tułowia.

Test Porsche Macan Turboobiektów sportowych ...

Ale to, kiedy wstać, kiedy można się zakochać Macan Turbo. Wnętrze jest całkowicie zdrowy hałas drogowy lub silnik wyciszone i tylko słychać. Silnik ma również wiele do zrobienia, ponieważ jest to cud finezji. Jest to nowa generacja V6 90º produkowane przez Porsche w Zuffenhausen i Obie wersje S, jak w tym Turbo mowa prowadzi doładowania z dwoma turbo. Różnica wydajności w obu wersjach jest oznaczony przez silnik i innego elektronicznego nastawy. Dlatego zdumiewające jest 60 KM, jak Turbo osiąga 400 KM. Dlatego, Macan Turbo to pierwszy na stoperze. A po części dzięki dobrej pracy systemu Launch Control, który wykorzystuje opcjonalnych urządzeń opon o średnicy 21 „.

Oczywiście jest to napęd na wszystkie koła z dysku Center Differential tak, że moment obrotowy być rozmieszczone z przodu w miarę, jak jest to konieczne, w tym 100%. Zwykle zachowuje się jak tylnym napędem, ale taka jest moment rozwinięte że zawsze zauważyłem masz silnik pracuje w przyszłości. Łopatki PDK na kierownicy jest również wspaniałe z siedmiu biegów. Ten ostatni ma rozwinięcie ulgę do osiągnięcia dobrego zużycie na drogach, ale również pokazuje bez przerwy. Ponieważ moc silnika może ze wszystkiego. W normalnym trybie jazdy, elektroniczny system ma tendencję do opuszczenia samochodu żeglowania w pewnych okolicznościach, takich jak po podniesieniu stopy, i to uczucie nie lubię dużo w tym samochodzie. Ewentualnie zmniejszyć konsumpcję, ale czasami trochę krzywe Hung i nie przyjemny. aby uniknąć najlepiej jest zawsze nosić w trybie Sport Plus jest cechą pakietu Sport Chrono prowadzenia tej Turbo i modyfikowanie elektronicznego zarządzania Przez sport używać zarówno silnik i zmianę i większą twardość zawieszenia pilotowanego. Wszystko można poprawić z zawieszeniem pneumatycznym (1700 Euro) i mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu tylnej (1700 Euro) dalszej poprawy granice tego Macan. Oprócz zwiększenia wysokości korpusu do 23 cm (od drogi ma nawet przycisku) lub niższą do bardziej sportowy jazdy do 15 cm.

Test Porsche Macan Turbo... A zachowanie sport

Ale jeśli coś jest pozostać przy zachowaniu i stabilności. Jak powiedzieliśmy wcześniej, że zachowuje się jak dobry sedan sportowych. Waży ponad 2 tony, a jego środek ciężkości jest nieco wyższa, ale nie zauważalne, gdy wzięliśmy samochód do granic możliwości. Ponieważ kierowca nie musiał ciężko pracować przy kierownicy, aby utrzymać samochód na swojej stronie. Ma wiele do walki i bardzo hojny sposób notatkę i który zapewnia stabilność, zwłaszcza w szybkich zakrętach. Ze wszystkimi steruje tylko odłączony utratę zdolności motoryczne. I odkształcalny równoległobok zawieszenie w obu pociągach i tłumienia są po prostu idealne. Wraz z silnikiem, najlepszy samochód. Jakie inne pokazy w obiegu jest to, że samochód waży przy hamowaniu, ale muszę powiedzieć, że hamulec trzyma wielki chropowaty wykorzystanie. A jeśli ktoś nie wierzy, można wybrać opcjonalny ceramiczny czegoś mniej niż 10.000 euro. Chociaż uważam, że nie jest to konieczne i byłoby nadmiernie zwiększać rachunek już jest dość wysoki, ponieważ baza cena samochodu jest wyższa niż 93.000 euro. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że twój braciszek Macan S kosztuje 25.000 euro mniej i wyposażony w ten sam silnik, ale z 60 KM mniej, bo można powiedzieć, że ich głównym wrogiem jest w domu.