BMW Aktywny Tourer 225xe: przestrzeń i ekologia, dowód

BMW 225xeBMW 225xeBMW 225xeBMW 225xe

Aktywny Tourer BMW 2 225xe Jest to wtyczka hybrydowy i miejskiego minivana. Zadziwiające jest, że pojedynczy korek hybryd furgonetki tam teraz na naszym rynku jest BMW. Nie negatywny, a wręcz przeciwnie, jak porusza światowych i nie iść na te rzeczy i więcej, gdy dom będzie oferował swój zwykły zakres, ale wciąż jest zaskakujące, że nie jest jedynym i że albo sportowe BMW, ale dlatego, popularne marki w produkcie minivan nie jest już dostępna jest plug-range, a nawet po prostu hybrydowy. Faktem jest, że BMW jest przed wszystkim z nowym 225 XE napędu plug-in hybrid i na wszystkie koła. Hybrydyzacja tego Seria 2 Aktywny Tourer Osiąga się to poprzez łączenie trzy silnik benzynowy silnik elektryczny znajduje się z tyłu. Nie ma mechanicznego połączenia pomiędzy nimi, w stylu, co sprawia, że ​​z jego RXH Peugeot i Volvo z V60, więc tym większe trudności z rozwojem w tym modelu jest koordynowanie prac dwóch mechaników, którzy mogą pracować niezależnie (lub napęd trakcyjny) lub razem (4x4). Do tego dodaje jeden Funkcja baterii obciążenie zewnętrzne, przy czym pewne przebieg zero emisji i gwarantuje, że, jak to zobaczymy w teście, jest najbardziej interesujący punkt tego 225 Xe. Staramy się zrozumieć to samochód, który nie jest łatwe.

Łączy on w sobie silnik benzynowy trzycylindrowy turbodoładowany 136 koni z elektrycznym „ogromne” 65 kW uzyskania łącznej mocy 224 koni. W przeciwieństwie do tego, co dzieje się w większości mieszańców, jest silnik elektryczny przymocowany do samego napędu termicznego. Co nie prowadzi to rozrusznik alternator, a także odzyskiwanie energii i uruchomić silnik spalinowy w pewnych sytuacjach trzeba moment obrotowy przy pełnym otwarciu przepustnicy z pozycji stojącej, na przykład, można dodać do 15,3 mkg do systemu podczas krótko. Ma Akumulator litowo-jonowy , Że oprócz pracy dla systemu hybrydowego, pozwala w pełni elektryczny teoretyczny autonomia prawie 30 km, jak początkowo wskazał sam samochód. Ta autonomia jest osiągnięty z czasem ładowania 3 godziny w konwencjonalnej wtyczki.

BMW 225xe

System hybrydowy ma BMW 225Xe trzy tryby pracy kierowca decyduje przycisk dmuchać. Domyślnie ustawia Auto e-Drive, w której pojazd będzie poruszać się 80 km / h, w elektrycznym trybie do momentu wyczerpania baterii, stąd elektryczne działanie będzie zależeć przewodzenia, tak jak w konwencjonalnym hybrydowych. tryb max eDrive Seria 2 staje się czysty elektryczny, przy ograniczonej prędkości maksymalnej do 125 km / h. sposób Zapisz baterii Możemy zostawić samochód w trybie hybrydowym, zachowując poziom naładowania akumulatora, aby korzystać z zakresu elektrycznego kiedy nam to odpowiada. W tym trybie, jeśli bateria jest poniżej 50 procent, to jest ustawiony automatycznie ładowany za pomocą odzysku energii i silnik ciepła. Do tego dochodzi Zabawa, Comfort i Eco Pro zwykle, którzy priorytet stylu jazdy. W Eco Pro aktywuje również żeglarstwo jazda, pozostawiając samochód w położeniu neutralnym przy wyłączonym silniku delikatnie unieść przepustnicy.

Na Series 2 Aktywny Tourer konwencjonalny fizycznie zmiany w stosunku do lokalizacji baterii, że jest pod tylnymi siedzeniami. więc ława jest stała a wysokość zmniejsza się 4 cm, coś, co nie pociąga za sobą duży problem ponieważ pozostawiając 93 cm do sufitu są więcej niż wystarczające. Pień traci 30 litrów, choć ważne, nie są decydujące. jednak Zbiornik paliwa przepływa z 51-36 litrów.

operacja Jest to spektakularny w trybie elektrycznym. To jak jazda i3 elektrycznego; miły, cichy, ekologiczny, z dynamicznym jakości całego BMW i przestrzeni Active Tourer. Z tym wykończeniem i szczegółami M Sport zobaczyć go zbyt trudne dla orientacji samochodu, ale dynamicznie chroni bardzo dobrze. Bez pakietu M zapisane 3,246 euro, zyskujemy komfort i stabilność w dalszym ciągu zapewnia jakość. Autonomia z akumulatora pobierana tyłek zwykle po mieście 15- 20 km, w zależności od naszej jazdy. Osobiście nie mógł zrobić więcej niż 17 km we wszystkich testach zrobiłem, wszystko normalnej jazdy, bez szukania największą efektywność. Z tej odległości w mieście takim jak Madryt masz pozostały do ​​codziennych działań, pod warunkiem że nie transportować na żywo, claro.Una po wyczerpaniu obciążenia, nie jest zaskoczeniem, zaczyna zużywać benzynę. Jeśli nie średnią z pierwszych 100 km zarządzanie zużyciem poniżej 4 litrów bez większych trudności. Wspaniała początkowa wydajność ustępuje jak jesteś zwiększenie odległości; Są 136 KM zasilanie elektryczne w samochodzie Waży 1,759 kg solidny i GTI ma swoje zalety, wtedy nie jest zaskoczeniem wykonać 8 litrów średnią wydatków w normalnej jazdy. Jeśli również skorzystać z wielką mocą, że ma wydatki wznosi. 225xe zużywa mniej paliwa niż silnik benzynowy 225 koni niezhybrydyzowanych ale Ponad 2 litry tego samego modelu z silnikiem 190 KM 220D, który jest tylko nieznacznie wolniejszy i ma znacznie większy depozyt, który Podwójna autonomia.

BMW 225xe

Idealnie podjąć w trybie Battery Save (oszczędzania baterii) poza miastem lub pierścień dróg i przejść do Maxa eDrive (elektryczny). Jest to prosta operacja, która nie wiąże się lenistwo i pomóc zużywają mniej benzyny; To jest bardziej zielona, ​​że Nie tanie, ponieważ energia elektryczna nie jest wolny i co te 17 km porażenie przeliczono waha się około 1 euro, co jest prawie taka sama, jak w kosztach paliwa, biorąc pod uwagę średnie zużycie że mierzyliśmy w naszym Centrum Technicznym. Funkcja elektrycznego pozwala na dostęp do zastrzeżonych obszarów miast (Lub w niektórych miastach europejskich), w którym nigdy nie można dostać w samochodzie z zalet tego GTI 225 Xe i to jest jedną z jego największych zalet. Ponadto, będąc wtyczkę hybrydowy jest zwolniony z płacenia biletu O.R.A. w Madrycie, na przykład.

Nie patrz na samochodzie jazdy koła 225xe ponieważ, nawet jeśli jest poniżej 130 km / h, 4x4 koncentruje się na efektywności. Prawdą jest, że bezpieczeństwo jest plus i pomaga w zakrętach, zwłaszcza gdy kontrola stabilności interweniować, ale przez większość czasu jako aktu trakcji lub napędu. Widzę w nim bardzo specyficzne zastosowania, samochód nie jest tak przydatne dla wszystkich, jak to jest z innymi mechaniczny, tańsze i bardziej uniwersalne i nie wymaga miejsca do podłączenia. Jego cena jest wysoka, ponieważ oferuje kosztownej technologii, a dla tej sprawy, BMW oferuje duże, ponieważ może. Możemy zastanowić się, dlaczego BMW złożyło taką wersję wtyczki sportowy hybrydowe, nie więcej "racjonalny", Odpowiedź znajduje się również w innych marek: Dlaczego VW Golf GTI hybrydyzację osiągnąć GTE zamiast tańszej wersji? Jest to kwestia ceny, ponieważ obecnie technologia plug-in jest drogie, a rynek będzie nie mają sensu, aby samochód "tani" w cenie drogie, więc zupełnie jak Toyota czy wtyczka jest podnoszona do jej popularnych modeli hybrydowych; ekonomicznie skompensować je za chwilę.

BMW 225xe

Samochód ten będzie zainteresowany, jeśli uczynić codzienne wyjazdy mniej niż 100 km i posiada miejsce do podłączenia go w tych warunkach jest bardzo dobra. Jeśli podróżujesz z nim można znaleźć autonomii 300 km. BMW udało się dokonać skutecznego działania, coś rozumieć w samochodzie jak seria, a nie 1 a prorodzinny samochodowym. Do tego lepiej 218d i 220d polecam.

Możesz być także zainteresowany:

Chcesz nowy samochód? Przed docenia swój samochód za darmo

Wszystkie elektryczne i hybrydowe wtyczki: Buying Guide

PSA samochody elektryczne będą miały 450 km autonomii

BMW IPerformance: spróbuj hybrydowych BMW

BMW 330e vs VW Passat GTE: dwa plug-in hybryd, w obliczu