Kontakt Citroen DS3 Cabrio, pięć-osobowy kabriolet

Kontakt: Citroën DS3 CabrioKontakt: Citroën DS3 CabrioKontakt: Citroën DS3 CabrioKontakt: Citroën DS3 Cabrio

Oczywiste jest, że samochód, który mieszka zarówno jego wizerunek jako DS3 Musisz mieć wersję cabrio. Citroen że nie wahał się przez chwilę, a zatem podjąć rynek wariant krokwi, Pomimo którą spada. To nie jest najlepszy czas dla samochodów „rozrywki”, ale jeśli to dla Ciebie oprócz tego, że najpiękniejsza na świecie, krzywdzące mało praktyczne aspekty, to nie jest chyba taki szalony pomysł.

stylowy

Kontakt Citroen DS3 Cabrio, pięć-osobowy kabrioletWiększość kompaktowych kabrioletów lub pochodne użytkowych ukryć dachu, bądź metalowych lub płótno, w bagażniku. Dzięki temu uzyskać piękną linię kiedy otwierają jednocześnie osiągnąć poczucie całkowitej wolności za dachu koła. Citroen miały inną ścieżkę, które już zaznaczono się Pluriel, Jego poprzednik, i możemy również zobaczyć w Fiat 500 Cabrio. Jej dach jest płótno, ale biegnie po szynach umieszczonych na łuki dachowe, które są trwałe, jak w 500 (w Pluriel jest zdemontowany) i jest złożona tuż powyżej tułowia.

Z tym systemem uzyskuje się, że nie jeden centymetr przestrzeni nie jest tracona w tylnych siedzeń, pojemność bagażnika utrzymania dobrego i że może manipulowania dach niezależnie od prędkości, do 120 km / h w tym przypadku. Zapewnia także lepszą szczelność teoretyczną ponieważ jest znacznie mniej uszczelki gumowe oraz lepszą ochronę przed wiatrem. Przeciwko ponieważ poczucie „wolności” nie jest całkowite, chociaż myślę, że jest więcej niż wystarczająco, niektórzy wolą zamienny dla ochrony przez całe życie bez bocznych okien kryształów. Również wymaga ładowania znacznie bardziej sprawiedliwy buta.

Równość silnik waży zaledwie 25 kilogramów więcej niż w wersji zamkniętej. Aby przeciwdziałać bezdomności z tyłu, są one montowane prętów zbrojeniowych za siedzeniami i w końcowej części tułowia. Dach jest napęd elektryczny, Choć ma ręczną deflektor na słupku przedniej szyby, które mogą być ukryte w lecie więcej powietrza przy niskiej prędkości; od 90 km / h jest to niezbędne do podjęcia wysokie, aby uniknąć typowego retemblor dźwięku, który występuje w samochodach szyberdachu.

Dach jest płótno, z trzech kolorach do wyboru. Otwarcie cały system jest produkowany przez specjalistę Webasto w Niemczech i ma trzy warstwy izolacji i szczelności. Otwór ma trzy presetów: który symuluje szyberdach, inny dach, który składa się z pnia, a ostatni nawet podnosi tylną szybę. Tylne optyka zawierać dwa lustra odzwierciedlające wewnątrz siebie diod, powodując ciekawy efekt 3D.

Silnik i zachowanie

Kontakt Citroen DS3 Cabrio, pięć-osobowy kabrioletOferty DS3 Cabrio trzy benzyna mechaniczna i jeden Diesel. Rozpoczyna szereg z trzech cylindrów 1,2 benzyny, które ten pojazd zestaw 82 koni. Powyżej, źródłem 1.6 BMW w dwóch potęg, 120 150 HP, w zależności od tego, czy są czy nie turbodoładowaniem. zakłady diesla 1,6 HDI 92 KM, których jest to jedyna rodzina, która ma Start / Stop oraz możliwość zautomatyzowane lub ręczna zmiana.

Mógłbym spróbować go z silnikiem THP 155 KM. Jest to silnik, który bardzo lubię i czuję się bardzo dobrze we wszystkich modelach, które ją wykonują. Jest wyrafinowany i bardzo dobrze rozmieszczone swoją moc w całym zakresie prędkości bez zużycia jest dużym ciężarem. Dzięki niemu mamy szybki i przyjemny DS3. Aerodynamiczny ochrona przodu jest bardzo dobra. W tylnych siedzeń trochę denerwujące wiatrowych, więc trzeba się wspinać z kapelusza Jeśli nie chcesz skończyć z włosami jak Jackson Five szósty. Dach jest zamknięty zwykle hałaśliwości z krokwi pokazano, choć nie stać stresujące.

DS3 Cabrio jest to samochód, który ma 7 kolorów lakierów, 8, 6 inny wnętrza zestawy dostosowywania i opon wszystkich rodzajów. Dwie równe trudno zobaczyć, a teraz trzy rodzaje dachu, a nawet więcej. Jego cena nie została jeszcze zgłoszone, ale z tego co mogliśmy dowiedzieć się wzrost cen będzie pomiędzy 2000 i 2500, w zależności od wersji.

Jest on zatwierdzony dla pięciu pasażerów i ma 245 litrów przestrzeni bagażowej, to nie jest bardzo zwykle w cabrio.