DAEWOO Spark 1,0

DAEWOO Spark 1,0DAEWOO Spark 1,0DAEWOO Spark 1,0DAEWOO Spark 1,0

Koreański producent wybrał czterocylindrowy silnik i pochodzenie Suzuki przedstawione na Bologna Motor Show w grudniu-służyć jako lepszy mechaniczny trzycylindrowy 0.8l istniejącego kroku. Jeśli chodzi o jego „młodszego brata”, nowy silnik oferuje 12 KM więcej, prędkość maksymalną 152 km / h -w przodu do 142 km / h przyspieszenie do 0,8- i większej, ogłoszonego przez markę.

Poprawiona wydajność została również zachęcani przez zwiększoną Tint zawartości waga: ta „dodatkowa porcja” moc dokonał tylko minivan Daewoo „tucz” 20 kg, więc dane są dostępne papier -on - 14,2 s, aby przejść od 0 do 100 km / h.

W praktyce wartości te przekładają się na śmigło z ładnym biegu, spychając równomiernie i pozwalając kierowcy opuścić granice miasta (środowisko, w którym Matiz jest bardziej wygodne), aby przejść na drogach i autostrad. W tym obszarze zaczynają widzieć ich ograniczenia, nie zapominajmy, że mówimy o silniku z 1000 cm3 ale wyprzedzanie lub repechos nie straszyć mały Daewoo, w stanie osiągnąć i utrzymać prędkość zbliżoną do maksymalnej, nie dając poczucie bycia zmuszając zbyt mechaniczne.Kiedy działa płynnie, oskarżył hałaśliwości silnika, który, mimo że poprawiła się w trzycylindrowy jest nieco zbyt irytujące. Jednak jest to doskonały wskaźnik prędkości obrotowej silnika -za Matiz nie ma cuentarrevoluciones- i oznakowania będzie dość dokładnie, kiedy należy zmienić biegi. Dźwignia krótkich serii sprawia, że ​​łatwo przejść z jednego do innego związku, operacji, która odbędzie się bardzo często na drogach krętych, gdzie jest to konieczne, aby uciekać się nieustannie zmienia, jeśli utrzymujemy stały tempo.W tego typu utworów, zawiesin pochwalić kretynem dobrze dobrane, bo chociaż są one zaprojektowane dla komfortu pasażerów, pozwalają kierowcy konfrontuje krzywe w szybszym tempie niż można przypuszczać na początku. Jednak poczucie bezpieczeństwa wzrośnie z szerszymi oponami (155/65 nową wersję zamontowane na 13-calowych opon, które były już obecne w 0,8 SE) i nieco mocniejsze kierunku: tarcza tylko odporny przy najmniejszym insynuacji jest wykonana na nim, co jest bardzo wygodne manewrowanie w mieście, ale gdy prawidłowa ścieżka na zakręcie, jeśli jest on zamknięty lub zmienia swój promień, itp. z nadmierną miękkość który jest obsługiwany może doprowadzić nas do dać więcej zawrót niż naprawdę potrzebujemy.