Pierwszy test: BMW X1, aktywacja być

Pierwszy test: BMW X1, aktywacja byćPierwszy test: BMW X1, aktywacja byćPierwszy test: BMW X1, aktywacja byćPierwszy test: BMW X1, aktywacja być

Nowy X1 ur dostarczyć wstrząs na rynku SUV premii. Z jednej strony, to nabył imponujący obecności z bardzo wyraźnego podobieństwa do swojego starszego brata, X3, oraz 100% aspekt SUV kasowanie za jednym zamachem żadnego podobieństwa do pierwszej generacji, bardziej związany z turystyką, lub podwyższone nadwozie crossover- z prawdziwego BMW X.

BMW X1Z drugiej strony, jest ona zbudowana z UKL architektura napęd na przednie koła i silniki poprzeczne Bawarska firma używany również bez przejdziesz dalej, Serie 2 Aktywni Tourer. I bynajmniej łamiąc tradycję, po zrezygnować z podłużnym układ silnika pozwoliło projektantom marki osiągnąć bardziej przestronne wnętrze, zwłaszcza w tym, co ma zrobić z bagażnika, która rośnie 85 litrów do pokonania 500 i tylne siedzenia.

Zostały one wysokie 6 cm od pierwszej generacji, co sugeruje łatwiejszy dostęp zarówno do podniesienia najmłodszych i ich fotelików dziecięcych Funkcjonalność zainspirowany MPVS. Zatem, siedzenia są indywidualne i pozwalają być rozwijane lub opóźnione do 13 cm, co lubimy partnerów BMW przyznał w przestrzeni presentation- dać nawet wyższy niż Serii 5. W zależności od konfiguracji, będą również zmiany pojemność bagażnika z bardziej zdolne niż w poprzedniej generacji i otwiera możliwości zarówno zasilany jako pilot do rozpoznawania ruchu otwierania stopy.

Co ciekawe, poprawa pojemności wewnętrznej kontrastuje ze zmniejszeniem prawie 9 cm rozstaw osi, prawie 4 cm mniej względem całkowitej długości utrata 2 cm szerokości i przyrost wysokości prawie 7 cm. Stąd jego wygląd jest znacznie silniejszy, podkreślone mocnym przodu, z bardzo charakterystyczny zderzaki, linii energetycznych na bokach iz tyłu niewątpliwy znak X.

Zacznij silniki

BMW X1Przybycie na rynku hiszpańskim jest zaplanowane na następny dzień, w październiku, które mogą być wybierane zarówno z silnikiem benzynowym 231 KM, w 25i xDrive, albo z jednego z trzech bloków 2 litrów. Dwa z nich, 20d i 25d 190 i 231 KM będą związane wyłącznie jak benzyna, trakcja na wszystkie cztery koła i osiem-biegową automatyczną skrzynią biegów. Jest to konwerter momentu obrotowego i oprócz jego sprawnego funkcjonowania, z małym poślizgiem, podkreśla zawierać wybiegiem funkcję w trybie Eco więc oddzielić silnik, gdy przestał przyspieszać krążących między 50 a 160 km / h, pozwalając potem oszczędzać energię. Oferta jest uzupełniona przez SDRIVE 150 KM 18d, zawsze z sześciobiegową manualną relacji i napędem na przednie koła, które pozwolą markę zaoferować atrakcyjną cenę, aby kupcy zadzwonić, jak również wyjątkowy poziom konsumpcji (4,3 l / 100 km).

W marcu wstępne wrażenia mieszkał na pokładzie dwóch najmocniejszych wersjach, zarówno opcjonalnie wyposażony w opony 18”, mówiliśmy o mocy, aby przenieść ciało bez problemu i zaspokojenia lubi szybkiej jazdy, komfortu jazdy, precyzję i komfort jazdy to zawieszenie adaptive DDC Można podać. To jest regulowana z zaznaczonym przyciskiem stanu (Sport, Comfort i Eco), ale niezależnie od wstępnie wybrany, system będzie zmieniać swoją jędrność na podstawie danych odnoszących się do prowadzenia przez czujniki.

BMW X1Chociaż nie jej cel, X1 ma kilka ciekawych systemów ułatwiających pracę tych, którzy planują zapuścić się bardziej skomplikowana niż asfaltowej suchym lądzie. Jest to skuteczna kontrola trakcji, wraz z trakcją dla poprawy wydajności i szybkości systemu kontroli prędkości opuszczania cztery koła osiąga ulepszonej zdolności motorycznych X1 permiténdole opuścić asfalt lub przenieść łatwiej słabo przylegające powierzchnie, takie jak piasek lub śniegu. Jednakże, Nie należy zapominać, że jest to SUV i prześwit 18,4 cm i niekorzystnych kątach wszystko Terreneros (17'7º ataku; brzuszne 16'7º i 20,6º wyjścia) lepiej nie iść do miejsc zbytnio komplikuje trakcja by nam pozwolić.

automatyczny pilot

X1 jest w linii najnowszego BMW pod względem możliwości wyposażyć i dostosować się do indywidualnych upodobań. Tak, pojawi się on z trzech linii wyposażenia wnętrz: XLINE, Sport Line i M Sport, które można łączyć ze zwykłymi imponującym wyposażeniem opcjonalnym. Podkreśla w tym względzie Wyświetlacz Head Up, system projekcji informacji na przedniej szybie, który integruje dane prędkości odczytu sygnalizacji ruchu i przeglądarkę i staje się sprzymierzeńcem bezpieczeństwa.

W tym samym sensie Asystent jazdy integruje pasy zmian mimowolne ostrzeżenie zgrupowania, Światła zmiana asystent, ostrzeganie o nadmiernej podejścia do poprzedzającego pojazdu i powiedział czyta znaki drogowe. Jego ewolucja, Driving Assistant Plus, to aktywny tempomat, który będzie utrzymanie prędkości między 30 a 140 km / h, ustawionej przez kierowcę poprzez utrzymywanie dystansu wybrany z poprzedniego samochodu. Ponadto, utrzymanie samochodu w jego pasie krążących od 60 km / h jest w stanie subtelnie przesunąć tarczę bez udziału kierowcy, wykazując potencjał pomocy elektronicznych opracowanych przez bawarskiej firmy.