Ford Ka +: testuje samochód miejski cenę zerwaniu

Jedziemy nowego Forda Ka +Jedziemy nowego Forda Ka +Jedziemy nowego Forda Ka +Jedziemy nowego Forda Ka +

Ford opuszcza segmentu sub-B do udanego modelu produkcyjnego Ford Ka i krok w górę z Nowy Ford Ka + które, według nas zauważa, rywal Forda od teraz z modeli takich jak Dacia Sandero, Kia Rio, Hyundai i20 i Skoda Fabia. Tak więc, niebieski owal ma teraz dwóch przedstawicieli w Segment samochodów, największy wzrost do określonego poziomu w naszym rynku, przy wzroście 22,5 procent: Nowy Ford Ka + i Ford Fiesta.

Pytanie teraz brzmi: Czy jesteś To zajmie sprzedaży Ford Ka + do Forda Fiesta? Paz Camarero, menedżer produktu dla segmentu B Forda w Hiszpanii, Mówi nam nie. Ford Ka + Znajduje się on na początku wejścia do segmentu: jest niedrogi, bardzo miejski, funkcjonalny, przestronny, pięciodrzwiowy samochód. Ford Fiesta Umieszczony jest on powyżej Ka + w tym samym segmencie z bardziej sportowe i filozofii nit.

W tej dziury, w którym wejdzie w Ford Ka +, bród przypomina nam, że popyt kompaktowe pojazdy o dużej wartości rośnie w Europie. Cena, oszczędność paliwa i komfort to główne czynniki wpływające na decyzję o zakupie. W 2015 roku sprzedano 410.000 samochodów kompaktowych w Europie w cenie poniżej 13.000 euro, 13 procent całkowitej segmentu. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie do 34 procent 2020.

Test Ford Ka +Ford Ka +: prowadząc wewnętrzną przestrzeń

Estetyka nowa Ford Ka + niedźwiedzie znakiem rozpoznawczym marki Ford: Chrome przedni grill, sportowy mgła ukośne, krawędzie na kapturze iz boku ... Jej wnętrze jest pięknie wykończone i chociaż górne plastiki są twarde, zapewniają dobrą jakość obrazu. Bezgranicznie schowki Ford informuje 21, i obejmowała tzw Myford Dock, który jest standardem w Essential sam znajduje się w środkowej części deski rozdzielczej. Pasażerowie będą tam przechowywać, instalować i ładować urządzenia mobilne, takie jak telefony i systemów nawigacyjnych.

Jego poczucie przestronności, uwagi, zarówno na przednich i tylnych siedzeniach. jak wspomniano bród, Ford Ka + to jest liderem w swoim segmencie, jeśli przestrzeń dostępna dla głowicy jest analizowany w przednich fotelach oraz miejsca na nogi na tylnych siedzeniach. Używa sama platforma jako Ford Fiesta, więc walka z nimi jest o 2.489 metrów, ale w ciągu kilku długości, jest nieco krótszy. 3,92 m długości, 3,96 m przed Fieście, choć wysokość ma przewagę jest 29 wyższe niż Fiesta mm. Jak kokpit z regulacją wysokości kierownicy i kół głębokości; również posadzić.

Jest również coś mniejszego, w porównaniu z jego głównych rywali: Sandero: 4,05 m; Kia Rio: 4,05 m; Fiat i20: 4,03 m; i Fabia: 3,99 m. Przestrzeń do bagażnika jest również nieco niższa, ponieważ nowy Ford Ka + informuje, 270 litrów, w porównaniu do 320 Sandero; 288 litrów Kia Rio; 320 i20; 330 oferowanego Fabia. Aby uzyskać dostęp do bagażnika Forda Ka + Można to zrobić tylko za pomocą klawisza sterującego lub z przełącznikiem wewnątrz.

co do silniki, Ford Ka + Przybywa w salonach z Duratec benzyna 1,2 litra, o mocy 70 i 85 KM, zarówno ze skrzynią manualną 5 stosunków. Jeśli nie zapewniono automatyczną skrzynią biegów? Ford nie wyklucza, ale nie zostały dobitnie potwierdzone. Konsumpcji, obie opcje nagrany, według oficjalnych danych, przeciętne spożycie 5 l / 100 km i emisji CO2 114 g / km. Z punktu widzenia wydajności, wersja z 70 CV rejestrowane prędkość 159 km / h, a przyspieszenie od 0 do 100 km / h 15,3 sek. wariant 85 HP informuje, 163 km / h prędkości maksymalnej i od 0 do 100 km / hw 13,3 sekundy.

Test Ford Ka +w naszym wycieczka po mieście, wersja 85 KM To było bardzo przyjemne w prowadzeniu, z gładka silnika i doskonałą odpowiedź każdy reżim polegając na precyzyjne zmiany biegów i dźwignia krótkich dystansach. Zapewnia bardzo dobrą widoczność z miejsca kierowcy wybitne i jest bardzo zwinny w ruchu, co pomaga elektryczny, szybki i precyzyjny układ kierowniczy, który zapewnia Szeroki promień skrętu.

Ford Ka +: ceny

Ford obejmuje uruchomienie nowego Ka + finansowanie oferta i kampania bezpośrednia 1800 zniżka euro. Tak więc, Ford K + 70 KM trafi do sprzedaży z ceną 9900 euro, z pobytem w atrakcyjny rabat 8.850 euro (To zawarte w kampanii promocyjnej klimatyzacji i radia); wersja 85 KM, To cenie od 11.100 euro kosztów oferując Forda 9300 euro.

Ford Ka + jest w tej części w stosunku do brata-end, Ford Fiesta, prawie 1000 euro w ciągu, 2.000 euro, jeśli weźmiemy pod uwagę ofertę wprowadzające Ka +.

Ford Ka +: Standardowe wyposażenie

niezbędne wykończenie

-Przednie światła przeciwmgielne

-ABS + ESP-HLA

-Czujnik ciśnienia w oponach

-6 airbag

-centralny zamek

-Drzwi tylne zabezpieczenie przed dziećmi

-System blokujący zabezpieczający przed kradzieżą

-światła hamowania awaryjnego

-elektrycznie regulowane lusterka w kolorze ciała

-wylot 12V

-Wspomaganie kierownicy elektronicznie

-Komputer pokładowy z nadmierną prędkością

-regulowana kierownica

-Przyciemniane szyby

-składane tylne siedzenia 60/40

-przednie okno przewodu dotykowym 1

-Trzeci tylny zagłówek

-Isofix

Ostatecznym Finish (dodane dotyczące zasadniczego wykończenia)

-Klimatyzacja manualna

-Technologia MyKey tym synchronizacja, asystent awaryjnego, kolorowy ekran 4,2 cala, kontroli kierownicy i połączenia głosowego ...

Możesz być także zainteresowany

Ford Ka + niski koszt samochodu Ford dla Europy

Ford Ka + vs Dacia Sandero 2017: jaki jest najlepszy niski koszt samochodu?