Test: BMW X5 xDrive 30d, autentyczne BMW

Test: BMW X5 xDrive 30d, autentyczne BMWTest: BMW X5 xDrive 30d, autentyczne BMWTest: BMW X5 xDrive 30d, autentyczne BMWTest: BMW X5 xDrive 30d, autentyczne BMW

Dziś adaptacyjne zawieszenie, więcej niż 18 cali koła, kierownicy lub tylny atutem różnicowego lub inne opcje, które dostosować dynamikę X5 czuć, że ten potwór jest prawdziwym BMW z tej osobowości, która drukowanej dom raz w ogóle nie były wymagane ich samochody. Przynajmniej ja nie mogę powiedzieć tego samego o 3 ostatnich serii i serii 5, tylko wygodne z nich pod warunkiem bardzo specyficzną konfigurację dla mnie. Zatem punktem wyjścia w tej generacji, przy założeniu, że typ samochodu to jest, wydaje mi się niezwykłe, może podnieść poziom zachowania sprawności hit książkę, jeśli klient zamierza przekształcić X5 w Cayenne uzdolnień, SUV potwierdzający w tym samochodzie jest również magia.

BMW X5 xDrive 30dAle myślę, że większość Klienci, którzy zakupią X5 30d szukać równowagi więcej niż specjalizacji. Pamiętam, że tylko jeden lub kilka w piśmie, które nie były w pełni zadowolony z poprzedniej generacji, coś jazdy "ciężki" mimo że był najlżejszy w swojej kategorii nadal jest, co z większą pitching i toczenia jak jestem generuje uwierzcie mi, kiedy teraz pod nim całkowicie zadowolony z jego podwozia zapał i kierowaniem. Nie bojowe zmiana lub stabilizujące, hamulce lub -jeżeli istnieje wyraźna poprawa w stosunku do odległości frenado-, ale długość i wysokość nadwozia niższy środek ciężkości. Kierunek staje elektryczny i jest prawdziwym darem dla precyzji, szybkości i wrażliwości dotykowej.

i choć tłumienia seria oferuje teraz dodatkowy punkt jędrności, X5 nie wyrzeka się nienaganną jakość jazdy i izolację asfaltową. dodaj ulepszony AWD, z istotnych zmian elektronicznych dla bardziej efektywnej dystrybucji momentu obrotowego na koła najlepsza interpretacja reakcji w celu zapobiegania i aktywnie interweniować przed ESP trzeba zrobić rozcieńczenie płynność, z jaką koło X5 między krzywymi, a wynik jest, że bez zarzutu "sedan" mocny SUV którzy zawsze starali się osiągnąć ten rodzaj samochodu, który BMW ostatecznie osiągnięty. Ale nie chcesz oszukiwać, na pewno wiesz, co jest więcej niż dwie tony bezwładności trawi więcej niż jeden metr nad ziemią podczas hamowania i zmiany kierunku, zwłaszcza gdy nie osadzony na kole wielkim "piłka" jak jazda do domu, więc chociaż stopień skuteczności jest nadprzyrodzone, współczynnik wiara musi być zawsze o wiele bardziej utajone niż sedan w użyciu.

sportowy diesel

BMW X5X5 korzysta również z aerodynamiczne ulepszenia również skutkować przełożonego komfort jazdy hałas nie- powietrzu Interior- lepszy dźwięk i przyczynić się ich ziarnko piasku Zużycie paliwa, pkt gdzie X5 podpisał gwałtowny spadek, szczególnie podczas fotografowania szybko: trzeba latać i grać Ci kilka punktów, aby dostać się do zobaczyć dwucyfrowy w komputer pokładowy. Ebullient jego twardy, że nie można myśleć o jakichkolwiek powodów, aby zmienić go na 40d, z wyjątkiem zwykłej przyjemności ostentacji. Ponieważ skarby nie tylko przyspieszyć w wartości bezwzględnej, podać również duma, wyrafinowanie i oszałamiający zwinność reakcja przepustnicy. Czyni to z powodu zmiany 8-biegowa jest także kluczem kawałek w tym zbiorze. Debiuty planować funkcję -tylko w trybie Eco-Pro i 50 do 160 km / h dla rozłączania transmisję i bezwładność do góry nogę z pedału gazu, odzyskując "normalność" więc prawie niezauważalne, aby ponownie przyspieszać. Oraz w ich trybach sportowych wydaje się naśladować układ sterownika i interpretowania co doskonale musi w każdej sytuacji.

wkrótce

przyspieszenie: Długo, o wiele bardziej rápidoque średnio od wagi ciężkiej w kategorii.

zmiany:: Gładkie i jeszcze szybciej, więc plan teraz dodaje -tylko w Eco Pro niemal niezauważalne.

Frenada: Jest to punkt, gdzie nie są lepsze, a to nie jest wyjątek: 10 metrów mniej w stosunku do poprzedniej generacji.

zużycieMiasto spadło z dwóch do jednej cyfry i pół teraz zużywa dwa litry mniej niż wcześniej. przekroczyła cel

wyprzedzania: Innym sekund poprawa, potwierdzając swoją sprawność mechaniczną. Prosto, jest szybszy niż małego samochodu sportowego Podobnie jak Clio RS.