Porównanie: BMW 218d Aktywny Tourer vs VW Golf 2.0 TDI Sportsvan

Porównanie: BMW 218d Aktywny Tourer - VW Golf 2.0 TDI Sportsvan, ilość i jakośćPorównanie: BMW 218d Aktywny Tourer - VW Golf 2.0 TDI Sportsvan, ilość i jakośćPorównanie: BMW 218d Aktywny Tourer - VW Golf 2.0 TDI Sportsvan, ilość i jakośćPorównanie: BMW 218d Aktywny Tourer - VW Golf 2.0 TDI Sportsvan, ilość i jakość

Na żywo przez kompaktowych sedanów otoczony w różnych formatach i SUV w ich własnych marek, aw przypadku VW, nawet jak prawdziwy MPV Tourana. Ale jasne jest, że nie są one bardziej: wewnątrz VW, Sportsvan jest liderem w zwartości / funkcjonalności, podczas gdy BMW racjonalizuje cena / wszechstronność. W rzeczywistości mamy do czynienia z dwoma kroplami wody w jednym z kilku kategoriach, w których Audi nie wchodzą w grę, jak wiadomo, Mercedes przedłużył klasy B, ale z kolei, specjalizujący się w różnych dziedzinach, w jednym z użytkownika; z drugiej strony, w markę klienta. Jak się nawzajem o ile.

Multiposibilidades

BMW 218d Aktywny Tourer - VW Golf 2.0 TDI SportsvanOba samochody mają zaletę, ponieważ brakuje zapisywania indywidualnych tylnych siedzeń, Oferują one możliwości wnętrza i pojemności ładunkowej podobne do prawdy o podobnej wielkości minivan, z korzyścią wysokości jazdy niższej niż powinna skutkować dobre zachowanie turystyka. BMW teoretycznie mocną stroną. Rozumiem, że nie ma potrzeby, aby przejść do szczegółów technicznych nowej architektury przedniego napędu, w którym BMW wydaje się nadal korzystać z komponentów najwyższej klasy. Że nie widać, ale to uczucie: Łatanie nienaganną jakość i na dobre i na złe, samochód czują się bardziej, w proporcjach, że Sportsvan że nie brakuje równowagę. Walec dotykowy autostrady i otwartą drogę dla BMW, ale ze sporym poczuciem bezwładności i kilogramów gdy ścieżka pozostawia być szeroka i odbytnicy, gdzie samochód VW pracuje z lepszej równowagi ogólnej. I to nie jest dokładnie to, co brakuje zwinność Active Tourer, jednak płynność, zmuszając do dobrze gdzie i kiedy skręcić zrobić, a kiedy i ile przyspieszać.

Sportsvan jest po prostu Golf. Bilans Puro, również prowadzić swój pociąg do przodu i lepiej trawione moc 2,0 TDi, że 2 z serii 18D, z widocznym udziałem elektronicznego w ich zachowaniu przez ręki do kontroli wydajności i stabilności również wydają się być zaangażowane w zawierający pitching ciała poprzez zastosowanie niewielkiego działania hamulców w pewnych okolicznościach, niektóre proste: aby przezwyciężyć pokładzie ekspansji, na przykład, można czuć lekkie ale niepokojący hamulcem postępu. Na jego tyłach znajduje się również, że niektóre niejasności reakcji początkowo amplituda ruchów ciała; Następnie, ponieważ cele wpływać pewien ruch nieograniczony.

silnik BMW

BMW 218d Aktywny Tourer - VW Golf 2.0 TDI SportsvanOba silniki są wspaniałe i sprawiają, błyskawiczne dwa oddzielne samochody, choć BMW żywsze czuć reakcje na pedał gazu, prawdopodobnie na skutek pewnych wydarzeń zmian nieco krótszy i zamkniętym, które poprawiły już doskonałe rekordy Sportsvan odzysku. Ale również dla jego akustyki i ogólnego poczucia wolę BMW, jak również 2.0 TDI długie zmiany, aby przejść od niskich obrotach, ale o wiele więcej "chsipa" Po uzyskaniu w średnim reżim zamierza skalowanie ponad 4.000 rpm. Restart Zatrzymanie&Start jest dość cieńsze niż BMW z tradycyjnej architektury, Chociaż VW udaje się przejechać prawie niezauważona. I skrzyń biegów, nowe BMW dla tej architektury ma wyraźnie szybciej i sportową manipulację niż innych książek w domu, ale z blokadą w swojej pierwszej relacji, które będziemy robić wątpliwości, że zęby są prawidłowo zazębiające. Normalita VW, to nie jest jeden pragnąć używania, ale prawie marsz zawiedzie. Hamulcowe, ale bezbłędna reakcja pogotowia pisotón podwozie, oferta VW od pierwszego drugiego najlepszego zaprawa, dozowania i większa siła owoców z pewnością zespół większych proporcjach.

Środowisko pierwszy w BMW, zarówno wygląd i jakość konstrukcji i materiałów, choć specjalne VW nie w formie, ale w zależności, od zewnątrz przez linię rozciągającą się na dachu, aby ułatwić dostęp, a następnie, w terminie, niezliczona Wielkie małe szczegóły że dzisiaj jest z strony Activer Tourer. I pomiary pokrywą z przesuwnych tylnych siedzeń -13 cm ścieżki porównaniu VW-18, jeden cubicamos Pień między 360 i 430 litrów W drugim rzędzie na obu końcach, postacie do której należy dodać 93 litrów powierzchni pod podłogą, z założenia kołpaka, muszą być traktowane jako niezależne: identyczne rozwiązanie ma VW, ale obejmować mogą być w sposób dno i wprowadzają w pojeździe, gdy BMW, na jego wymiary, należy zostawić w domu. Od 440 do 575 litrów to całkowita użytkowa objętość Sportsvan która oferuje też już centymetrów tylnymi siedzeniami, ale lepsze rozwiązania realizowane w transporcie. Na przykład, pokrywa bagażnika obejmującego aktywny Tourer jest zbyt krótki i zostawić dość dużą lukę między siedzenia, nawet gdy są one w ich tylnym położeniu; Możliwe regulacje powrót powrót są albo nadmiernie przesadzone pionowa lub pochylona; i konstrukcja ławki, plac centralny jest tylko anegdota. W zamian za to tylna klapa jest elektryczny i brąz plecy uderzyć guzik ... mechanizm elektryczny, chociaż różnica na korzyść VW pozostaje podobieństwo cena od silnika i wyposażenia; Sprzęt dla równej cenie.

wkrótce

BMW 218d Aktywny Tourer - VW Golf 2.0 TDI Sportsvanprzyspieszenie: Dwie pary. Superszybki dwa identyczne zdolność przyspieszania podczas gdy reakcja silnika BMW wydaje się nieco silniejsza, o czym świadczy jego odporności.

Frenada: Większe tarcze i klocki, które wydają się lepiej w zimnej reagować Sportsvan zespołu BMW. Stała zdolność hamowania zarówno w przykładnie stabilności całej ćwiczeń.

głośność: Wysoki poziom szumu, od prędkości 140 km / h, z powodu tarcia o powietrze: przy tej prędkości szumu jest większa niż w obecnej Passat serii 3 lub równego mechanicznej, ale z prędkością 160 km / h.

wyprzedzanie: Wiele wytrzymałość i elastyczność w obu silnikach, aby je włączyć do długich do nieco ponad 1600 okrążeń marszów. Dla rozwoju, Active Tourer obejmuje prowadzenie, chociaż oba oferują wyjątkową zdolność regeneracji.

Moc i moment obrotowy: Dobry między dobrem. Szkoda, nie będąc w stanie "czytać" wydajność silnika BMW, chociaż koncerty zachowuje swoją zwykłą zdolność do pozyskiwania coraz lepsze okrążenie, natomiast zakłady VW na płaski odpowiedzi.

Zużycie: W tabelach. Silniki głośności duże i nieporęczne moc przenieść ciało. Wyjątkowe numery na drodze, ale tylko dobra średnia wartość dodając miasta.

Wymiary i wagaVW Uzyskaj więcej w Sportsvan, nie tylko w centymetrach, ale łatwość obsługi czy te szczegóły, które sprawiają, że minivan minivan. Identyczne, zarówno ciężar na poruszanie jako procent kilogramów na oś.