Mitsubishi Outlander 2016, ulepszenia w 360 stopniach

Pierwszy test: 2016 Mitsubishi OutlanderPierwszy test: 2016 Mitsubishi OutlanderPierwszy test: 2016 Mitsubishi OutlanderPierwszy test: 2016 Mitsubishi Outlander

To było w 2012 roku, kiedy technicznie, wziął skok w stosunku do poprzedniej generacji. Teraz to melodia o produkcie, z dobrą bazą wypadową. Pożegnanie z baroku i nieokreślonego przodu że nic nie pasuje świeży i sportowy wizerunek reprezentujący markę. Jest to jedna z największych zmian, a raczej gołym okiem widzi klienta. Ale pod skórą, wiele więcej. Trzeba usiąść i jechać, ale obiecuję, że już od pierwszego metra zauważyć, ale ponieważ zamknął swoje podwoje. Z jednej strony, Mitsubishi określić tę ewolucję prowadzone jako dynamiczny ciszy.

I pracy został mające na celu poprawę jakości dokładnie tym: zmniejszenie hałasu i wibracji szorstkość. Superior izolacja, lepsza jakość życia. cel osiągnięty. Trudniej dostrzec nowe części tłoczenia, ale istnieją. jego długość wynosi 40 mm większa i chociaż wymiary wysokości lub szerokości są zmieniane, nowe próby projektowania udawać, że Outlander jest niższy i szerszy.

Jego struktura jest bardziej sztywny i pozwala zachować od kosztuje więcej kilogramów nadal poprawiających części i wyposażenia. dokładnie, 30 100 ulepszenia koncentrują się na podwozia, silnika, kół i ciała. Wzmocnienia na przednim zawieszeniu, Tłumik drgań kołyską przednią, Wskazuje silniejsze, sztywniejsze sprężyny i ustawienia adresu klejenie to tylko niektóre z przykładów. Powrót praca jest podobna. I gdzie korpus jest poddawany większego wysiłku, stale normalna ustąpić bardzo wysoka odporność. Lukier, duże i liczne akustyczne pracy w kierunku grubości, gęstości i odpowiedniej techniki.

wnętrze

Wnętrze oferuje także nowe fotele, materiały najlepszy wygląd i jakość lub nową skórkę do plug-in hybrid PHEV, a na dostępnych urządzeń bezpieczeństwa, dodaje System łagodzenia przyspieszenie które mogą zapobiec przyspieszenie małego parkingową cios -reduces gdy czujniki wykryją przeszkodę mniej niż 4 metr lub komory obwodowej 360. Ponadto wszystkie -Przed Outlander, tylko PHEV-, liczyć Najlepsza wersja napędu na wszystkie koła Mitsubishi o nazwie S-AWC. Z kontrolą i odchylenia aktywny różnica przednia można rozpowszechniać rozkład momentu obrotowego pomiędzy zewnątrz i wewnątrz, aby wywołać efekt zwrotny i poprawiając zwrotność pojazdu. Nowa seria również wyposażone nowa wersja 5 miejsc i napęd na koła przednie dostępny z silnikiem 220 DI-D.

Po stronie mechanicznej, najwyraźniej nic niesamowitego, ale to, aby wielki brak. Najlepszą wiadomością jest to, że obiecał większa cisza jest wyraźnie widoczne w 220 DI-D i dodatkowo podkreśla charakter elektryczną PHEV. Wersja 150 KM z Diesel nadal więcej niż wystarczająco dla Outlandera to samochód z dobrą zwrotność i szybkość reakcji, ale teraz Emituje mniej NOx z dodaniem nowego filtra specyficzny. Dla PHEV Wtyczka w wersji hybrydowej 203 KM, silnik benzynowy krajowej redukcji i zwiększonej wydajności elektryczny wolno w dół od poprzedniego 44 g / km CO2 42. Również jego zdolność do przyspieszenia od zera jest lepiej niż wcześniej.

ceny

Obecnie nie ma ceny. zostaną one zgłoszone w październiku, miesiąc, w którym wyda wersje silnika wysokoprężnego. PHEV przybędzie w grudniu.